Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorka na wózku zapłaciła 200 zł za parkowanie w centrum Łodzi. Bo nie miała bezpłatnego abonamentu

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Niepełnosprawna kobieta dostała 200 zł kary za złe parkowanie w centrum Łodzi. Nie wiedziała, że oprócz karty parkingowej musi załatwić drugi dokument.

Pani Urszula z Teofilowa ma prawie 84 lata i porusza się na wózku inwalidzkim. Jest poważnie niepełnosprawna ruchowo – zamiast jednej nogi ma protezę mocowaną powyżej kolana. Porusza się z trudnością, jednak czasem z pomocą córki musi wybrać się do centrum Łodzi, by pozałatwiać niezbędne sprawy.

Dlatego w maju w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi wyrobiła sobie niebieską kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, ważną do 2027 roku. Z taką kartą 5 września pojechała z córką do centrum Łodzi. Kobiety zaparkowały na zwykłym miejscu postojowym przy ulicy Żwirki, za szybą samochodu położyły niebieską kartę.

- Ulica była zupełnie pusta, wydawało mi się, że karta parkingowa wystarczy – opowiada pani Urszula.

Niestety gdy kobiety wróciły do samochodu, za szybą znalazły mandat od Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi na kwotę 200 zł. Okazało się, że pani Urszula nie posiada dodatkowego, bezpłatnego abonamentu parkingowego, który upoważniałby ją do zajęcia zwykłego miejsca w strefie płatnego parkowania.

Bezpłatny abonament przysługuje automatycznie każdej osobie niepełnosprawnej mającej kartę parkingową. Wystarczy pokazać wydaną przez zespół orzekania kartę parkingową i podać numer rejestracyjny samochodu. Dokument nie musi być wydany fizycznie. Jest elektroniczny, urzędnik musi jedynie wprowadzić uprawnienia do bazy danych. Ale niepełnosprawny musi w tym celu pójść do ZDiT lub zlecić pełnomocnictwo.

Pani Urszula uznała, że skoro abonament jej przysługuje, to może się odwołać, ale w ZDiT anulacji mandatu nie uzyskała. Próbowała więc dodzwonić się do prezydent Hanny Zdanowskiej i prosić o pomoc, ale nie została połączona.

- W końcu pożyczyłam pieniądze i zapłaciłam te 200 zł. Ale to robienie z niepełnosprawnego jelenia. To nie jest ludzkie traktowanie – podkreśla.

Rzecznik prasowy ZDiT Tomasz Andrzejewski wyjaśnia, że konieczność posiadania abonamentu obok karty parkingowej wynika z uchwały rady miejskiej i oba dokumenty dają inne uprawnienia: podczas gdy karta parkingowa pozwala na postój na niebieskich kopertach w różnych miejscowościach, abonament dotyczy miejsc w płatnej strefie w Łodzi.

- Abonament jest wydawany od ręki w ZDiT - wyjaśnia Andrzejewski. Jak podkreśla rzecznik, stanowisko do jego wydawania nie ma barier architektonicznych.

Spytaliśmy Rzeczniczkę Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Łodzi Katarzynę Trędę-Piserę, czy obu tych dokumentów niepełnosprawny nie mógłby otrzymać od razu.

– To nie jest żaden problem podjechać do ZDiT po abonament – odpowiedziała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki