Powstaje szósty sezon "Czasu honoru"

  Powstaje szósty sezon "Czasu honoru"

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Czy "Ruda" (Karolina Gorczyca) i Władek (Jan Wieczorkowski) odnajdą szczęście?
  1/2
  przejdź do galerii

  Czy "Ruda" (Karolina Gorczyca) i Władek (Jan Wieczorkowski) odnajdą szczęście? ©fot. materiały promocyjne TVP

  Pięć lat temu obejrzeliśmy pierwszy odcinek "Czasu honoru", serialu, który szybko zdobył sympatię widzów. Co ciekawe, także młodzieży. Teraz trwają zdjęcia do szóstego sezonu tej produkcji...
  Przypomnijmy, że akcja "Czasu honoru" rozpoczęła się w 1941 roku. Wtedy na teren okupowanej Polski zostaje zrzucana grupa przeszkolonych w Anglii żołnierzy. Jest wśród nich 55-letni Czesław Konarski (Jan Englert), oficer WP, jego dwóch synów - Władek i Michał. Władek (Jan Wieczorkowski) to porucznik WP, sportowiec, a Michał (Kuba Wesołowski) po wybuchu wojny przerwał studia na medycynie.

  Po klęsce kampanii wrześniowej przez Francję przedostali się z ojcem do Anglii. Razem z nimi do Polski przybywa ich dwóch przyjaciół. Bronek Woyciechowski (Maciej Zakościelny), syn warszawskiego fabrykanta, oraz Janek Markiewicz (Antoni Pawlicki), student architektury...

  Przez pięć sezonów poznajemy wojenne dramatyczne losy czwórki przyjaciół. Jeszcze w pierwszej serii ginie w akcji ojciec Michała i Władka. Natomiast w ostatnim odcinku piątego sezonu, ku rozpaczy wielu fanów "Czasu honoru", śmiertelnie ranny zostaje Janek... Natomiast Władek, Michał, Bronek, a także Celina (Olga Bołądź), dziewczyna Michała, przedostają się do amerykańskiej strefy. Razem z nimi znajduje się tam Lars Rainer (Piotr Adamczyk), były szef gestapo w Warszawie. Na Bronka czeka tam jego ukochana, Wanda (Magdalena Różczka). W Polsce postanawia zostać Władek i walczyć o uwolnienie swej miłości, "Rudej "(Karolina Gorczyca).

  Wiele osób zastanawiało się, czy poznamy dalsze losy bohaterów "Czasu honoru". Okazało się, że scenarzyści tego serialu - Ewa Wencel i Jarosław Sokół - napisali scenariusze do kolejnych trzynastu odcinków. Zdjęcia już trwają. Ewa Wencel, aktorka, występuje też w "Czasie honoru". Oglądamy ją w roli Heleny, matki Wandy. Scenariusz do tego serialu zaczęła pisać pod pseudonimem jako Jerzy Matysiak. Zdekonspirowała się dopiero przy realizacji drugiego sezonu.

  - Na początku był "Plac Zbawiciela", gdzie pracowałam nad scenariuszem razem z Krzysiem Krauze i Joasią Kos - opowiadała o swej przygodzie scenarzystki w radiowej "Jedynce". - To doświadczenie bardzo wiele mnie nauczyło. A potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Michał Kwieciński, producent "Czasu honoru", zaproponował mi, żebym dołączyła do projektu Jarka Sokoła. Jak Jarek się zgodził, to byłam bardzo szczęśliwa, ale i bardzo przerażona. Nie wyobrażałam sobie jeszcze wtedy tej pracy, jak wiele wymaga ona czasu i uwagi.

  Kiedy przygotowywano się do rozpoczęcia zdjęć, szukano odpowiedniej scenografii, która mogłaby zagrać wojenną Warszawę. Zastanawiano się, czy nie kręcić w Łodzi lub w Piotrkowie Trybunalskim. Ostatecznie zdecydowano się na warszawską Pragę. W "Czasie honoru" pojawiły się za to stroje wypożyczone z Łódzkiego Centrum Filmowego.

  W szóstym sezonie "Czasu honoru" poznamy powojenne losy bohaterów. Okazuje się, że Celina i Michał mieszkają w Monachium. Celina jest tłumaczką i bierze udział w procesach zbrodniarzy wojennych. - Celina chce w końcu odpocząć od tego, co przeżyła podczas wojny i wyjechać do Stanów - mówi o swej bohaterce Olga Bołądź. - Od rządu amerykańskiego dostała propozycję, aby odnaleźć profesora Blachnitzky'ego - w zamian otrzyma wizę. Ale i tak wraca do Polski...

  Blachnitzky'ego, niemieckiego profesora o polskich korzeniach, specjalisty od pocisków rakietowych, szuka razem z... Rainerem. Temu ostatniemu Amerykanie postawili ultimatum. Albo pomoże w poszukiwaniach naukowca, który przebywa w Warszawie, albo zostanie oddany w ręce tych, który marzą, by go złapać. Ale profesora szukają nie tylko Celina i Rainer. To zadanie dostał też amerykański agent Max Goodward, który podaje się za korespondenta "The New York Times" . W tej roli obejrzymy Rafała Maćkowiaka.

  Do Warszawy z Londynu przyjeżdża też Bronek. - Zrobił się bardzo nerwowy - mówi o Bronku Maciej Zakościelny. - Z jednej strony chce szczęśliwie ułożyć sobie życie, z drugiej czuje wewnętrzną powinność eliminowania konfidentów.

  Konfidenta gestapo Karkowskiego, odpowiedzialnego za wydanie Niemcom jednego z przywódców Armii Krajowej, gra Bartek Kasprzykowski. Karkowski po wojnie ukrywa się w Londynie, gdzie zostaje rozpoznany przez Bronka. Ten śladem konfidenta przyjeżdża do Warszawy... Do akcji wmiesza się niejaki recepcjonista Szewczuk, który oczywiście nie jest tym, za kogo się podaje. W tej roli oglądać będziemy Wojciecha Mecwaldowskiego.

  - Godność mojej postaci to Szewczuk: bardzo tajemnicza postać, która troszkę namiesza - zdradza superserialom.pl Wojciech Mecwaldowski. - Będzie wchodziła w interakcje z ludźmi, którzy będą chcieli chwilowo lub na dłużej zamieszkać w hotelu, gdzie jest recepcjonistą. Będę na pewno starał się im pomóc w taki sposób, aby byli zadowoleni.

  Tymczasem Władek będzie walczył o uwolnienie "Rudej", która znalazła się w rękach Służby Bezpieczeństwa. Działa dalej w podziemiu, jest dowódcą leśnego oddziału. Michał wraca do Polski. Stanowi eskortę tajnej misji prezesa Janisza (Jerzy Schejbal). Przyjeżdża do kraju, by uporządkować chaos w podziemiu niepodległościowym, scalić je. Przywozi sporą sumę pieniędzy na prowadzenie podziemnej walki...

  Michał będzie musiał stawić czoło intrygom uknutym przez Adę Lewińską (Magdalena Cielecka) i jej kochanka Adama Jabłońskiego (Michał Żurawski). W nowej serii obejrzymy też Joannę Osydę, która zagra byłą więźniarkę Majdanka, pracującą jako kelnerka w barze Heleny...

  Nowe odcinki "Czasu honoru" obejrzymy w TVP 2 prawdopodobnie dopiero wiosną.

  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo