Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera "Halki" na 50 lat Teatru Wielkiego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Pięćdziesięciolecie siedziby Teatru Wielkiego w Łodzi przy pl. Dąbrowskiego. Jubileusz świętowany premierą „Halki” Stanisława Moniuszki i koncertem

W styczniu 1967 roku do nowo wybudowanego gmachu przy placu Dąbrowskiego w Łodzi wprowadziła się powstała w roku 1954 Opera Łódzka. Po kilkunastu latach korzystania z gościnności łódzkich scen, artyści mogli pracować we własnej siedzibie. I zaczęli iście „wystrzałowo”, pokazując dzień po dniu, od 19 do 22 stycznia, cztery widowiska: „Halkę” Stanisława Moniuszki, „Kniazia Igora” Aleksandra Borodina, „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki i „Carmen” Georgesa Bizeta.

Swoje pięćdziesięciolecie Teatr Wielki uczci jedną premierą, ale znaczącą. - Podczas sympatycznego, wzruszającego spotkania z artystami seniorami naszego teatru, wśród których byli uczestnicy pierwszego przedstawienia „Halki”, zasugerowali nam oni, by uczcić jubileusz właśnie Moniuszkowską „Halką”. Zapaliliśmy się do tego pomysłu! - zapewnia Paweł Gabara, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi.

I 19 stycznia - tego samego dnia, kiedy inaugurował działalność Teatr Wielki - zaprezentowana zostania „Halka” pod kierownictwem muzycznym Wojciecha Rodka, w reżyserii i scenografii Jarosława Kiliana, w spektaklu jubileuszowym. Dzień później odbędzie się koncert jubileuszowy „Szumią jodły od pół wieku”, a 21 i 22 stycznia - przedstawienia premierowe „Halki”.

**

Teatr Wielki w Łodzi jubileuszowy sezon artystyczny

**

- Moim zdaniem ta opera to absolutne arcydzieło, bez słabych momentów - podkreśla Wojciech Rodek. - Jest utworem godnym największych scen, a ciągle nie w pełni zdajemy sobie z tego sprawę i nie zdaje sobie sprawy świat. To moja pierwsza „Halka” w roli kierownika muzycznego, także pierwsza opera Moniuszki. Nie doceniałem tego dzieła wcześniej, nie wiedziałem, że jest aż tak dobre. Dzisiaj wiem, że to muzyka wybitna, bardzo oryginalna, partytura jest doskonała, a opera wymagająca, dlatego praca nad nią jest wyczerpująca.

Jarosław Kilian, reżyser teatralny i operowy (w roku 1991 reżyserował w Teatrze Wielkim w Łodzi operę „Jaś i Małgosia” Engelberta Humperdincka), dodaje, że z dyrektorem Rodkiem realizują „Halkę” z miłości do tego utworu. - Proszę zwrócić uwagę, że to jeden z pierwszych w świecie dramatów muzycznych i to o kobiecie z ludu, która odważyła się walczyć o swoją miłość - mówi reżyser. - Wtedy to było dzieło prawdziwie pionierskie. Paradoksalnie również, rys polskości tej opery, osadzony w tradycji kultury, czyni ją uniwersalną. To właściwie tragedia antyczna, bo mówi nie tylko o relacjach międzyludzkich, ale również odnoszących się do losu, osnuta słowiańską melancholią, ze wspaniałymi, że pozwolę sobie tak powiedzieć, melodiami.

Łódzka „Halka” to także rozmach inscenizacyjny. - Przygotowujemy około 400 kostiumów - wyjaśnia ich autorka, urodzona w Łodzi absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Weronika Karwowska. - Trzeba było zabezpieczyć prawie dwa kilometry tkanin do strojów. Butów, kierpców i warkoczy już nie zliczę. Dla mnie „Halka” to opowieść o namiętnościach i pragnę przekazać je w kostiumach. Podkreślam też kolorami i fakturą strojów przedstawicieli ludu i dworu. Przewidujemy poza tym pewną niespodziankę na finał.

- Nasza „Halka” nie dzieje się w korporacji, ani straży pożarnej, tylko wśród szlachty i górali - uspokaja Jarosław Kilian.

Otwarcie Teatru Wielkiego w Łodzi po remoncie. Premiera opery "Anna Bolena" [ZDJĘCIA]

Partię Halki przygotowują: Monika Cichocka, Agnieszka Kuk, Anna Wiśniewska-Schoppa, Dorota Wójcik, Joanna Zawartko; a Jontka - Tomasz Kuk i Dominik Sutowicz. W roli Stolnika usłyszymy Grzegorza Szostaka i Roberta Ulatowskiego. Autorem choreografii jest Emil Wesołowski.

W koncercie „Szumią jodły od pół wieku” wezmą udział wszyscy soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego. Dyrygować będzie Wojciech Rodek, a specjalnymi gośćmi będą artyści seniorzy, którzy w 1967 roku wystąpili w czterech, inaugurujących działalność sceny spektaklach.

Warto podkreślić, że przedstawienie promuje plakat przygotowany z pomocą Ryszarda Kuby Grzybowskiego, który był autorem plakatu do „Halki” przed 50 laty, a także pierwszego logo Teatru Wielkiego.

19 stycznia zaś sala baletowa Teatru Wielkiego zyska patrona - Witolda Borkowskiego, tego dnia zostanie też odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona temu tancerzowi, choreografowi, pedagogowi.

**

Teatr Wielki w Łodzi. Cztery wizje Człowieka z Manufaktury

**

A już 15 stycznia Teatr Wielki zaprosi miłośników fotografii na Photo Day - Teatr Otwarty oraz zainteresowanych do uczestnictwa w grze „Przerwana próba”. Szczegóły na stronie internetowej teatru.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki