Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Zduńskiej Woli poszedł na wojnę z koalicjantem z PiS i wymienia ludzi w spółkach

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Definitywny koniec współpracy prezydenta Zduńskiej Woli z PiS. Były koalicjant mówi o łamaniu prawa, a prezydent usuwa jego ludzi ze spółek.

Zaostrza się walka po politycznym rozstaniu koalicyjnego Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta Zduńskiej Woli. Po odwołaniu wiceprezydenta z PiS, a następnie nadzwyczajnej sesji, na której radni wytknęli Piotrowi Niedźwieckiemu łamanie przepisów w zakresie zatrudniania prezesa Grzegorza Szmyta, prezydent przeszedł do kontrataku. Rozpoczął zmiany w Radach Nadzorczych miejskich spółek.

W tym tygodniu prezydent Piotr Niedźwiecki dokonał zmian we władzach dwóch miejskich spółek. W czwartek, jako Walne Zgromadzenie Wspólników, zdecydował o zmianach w Radzie Nadzorczej MPK w Zduńskiej Woli. Odwołani zostali Magdalena Czeplińska i Jerzy Barcz, a powołani Jolanta Gatkowska i Tomasz Rosiak. Wcześniej dokonał zmian także w Radzie Nadzorczej MPWiK. Odwołani zostali: Agata Krzywicka - Sobieszek, Łukasz Gędek i Łukasz Goldman. Do Rady Nadzorczej prezydent powołał Ewelinę Gajek, Henryka Leśniczaka i Krzysztofa Ciesielskiego. Ten jednak oświadczył wczoraj, że nominacji nie przyjął z powodów osobistych.

Czytaj:Prezydent Zduńskiej Woli odwołał wiceprezydenta Czesława Rybkę

Zmian prezydent dokonał w spółkach, którymi kierował wcześniej Grzegorz Szmyt. Z obu zrezygnował, tłumacząc się względami zdrowotnymi. Okazało się jednak, że przez 5 lat prezesurę łączył z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, czego zabrania ustawa antykorupcyjna. Natomiast prezydent na to nie zareagował. Ponadto dla Szmyta zmieniono statut MPWiK, by mógł zostać prezesem bez wyższego wykształcenia.

Czytaj:Prezydent Zduńskiej Woli doniósł do prokuratury na byłego senatora

We wtorek na nadzwyczajnej sesji głosami PiS, przyjęto stanowisko stwierdzające, że były prezes łamał prawo, a także prezydent łamał przepisy i zwrócono się do nadzoru prawnego wojewody. Odpowiedzią prezydenta było odwołanie z rad spółek osób związanych z PiS. Nowo powołane osoby to między innymi działacze SLD, którzy jeszcze miesiąc temu grozili prezydentowi referendum w sprawie odwołania.

Rozpad koalicji z PiS w mieście rozpoczął się od odwołania wiceprezydenta Czesława Rybki z PiS. Klub Radnych PiS, który skupia 12 z 21 radnych miejskich, uznał to za złamanie umowy koalicyjnej.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 19-25 września 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki