Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Witold Kulesza: Dieter Schenk to propagator łódzkiej szkoły prawa karnego

Paweł Patora
Z prof. Witoldem Kuleszą z Katedry Prawa Karnego UŁ, promotorem honorowego doktoratu Dietera Schenka, rozmawia Paweł Patora

Dlaczego akurat Dieter Schenk otrzyma najwyższą godność akademicką Uniwersytetu Łódzkiego (uroczystość odbędzie się 12 czerwca - przyp. red.)?
Właśnie upływa 20 lat od czasu, gdy Dieter Schenk po raz pierwszy wygłosił wykład dla studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem była zbrodnia popełniona przez niemiecki sąd wojskowy, polegająca na skazaniu na karę śmierci we wrześniu 1939 roku 38 bohaterskich obrońców Polskiej Poczty w Gdańsku, którzy 1 września stawili w budynku tej poczty opór atakującym funkcjonariuszom niemieckiej policji. Ten wykład sprzed 20 lat zawierał główne punkty wydanej w Niemczech książki Dietera Schenka pod tytułem „Poczta Polska w Gdańsku; Historia pewnego niemieckiego morderstwa sądowego”. Książka ta doprowadziła do uznania przez niemiecki sąd krajowy owego skazania polskich pocztowców za sądowe morderstwo.

Trudno o lepszy dowód rzetelności autora książki...
Jednak Dieter Schenk nie poprzestał na napisaniu tej książki. Zaangażował się też w sprawę odszkodowania dla żyjących członków rodzin polskich pocztowców. Dieter Schenk uczynił zatem w sprawie polskiej rzecz niezwykłą - doprowadził do zmiany postawy niemieckiego wymiaru sprawiedliwości wobec zbrodni popełnionych przez niemieckie sądy na Polakach. Wcześniej przyjmowały one zasadę, według której to, co w czasie niemieckiej okupacji było prawem dla Polaków, nie może być uznane po wojnie za bezprawie. Z tym uzasadnieniem niemieckie sądy uwalniały sprawców zbrodni popełnionych w okupowanej Polsce od wszelkiej odpowiedzialności karnej. Wkrótce po tym pierwszym wykładzie Dietera Schenka w Łodzi, ukazało się polskie wydanie jego książki o sądowym morderstwie na polskich pocztowcach.

Jakie później były związki Dietera Schenka z Uniwersytetem Łódzkim?
Prezentacja polskiego wydania książki Dietera Schenka odbyła się z udziałem ówczesnego rektora naszej uczelni Stanisława Liszewskiego. Wrażenie, jakie zrobił Dieter Schenk wygłoszonym wówczas wykładem sprawiło, że pan rektor Liszewski stworzył możliwość zapraszania Dietera Schenka w każdym semestrze na trzygodzinny wykład dla studentów Wydziału Prawa i Administracji - z prawa narodowego socjalizmu, historii narodowego socjalizmu i ścigania zbrodni nazistowskich. Skorzystałem z tej możliwości i w każdym semestrze zapraszałem tego wybitnego autora do wygłaszania wykładów dla moich studentów. I tak jest od 20 lat. Dieter Schenk prowadzi wykłady w Łodzi jako profesor honorowy, nie pobierając honorarium. W trakcie tych wykładów prezentuje kolejne swoje dokonania badawcze, które zawiera też w wydawanych publikacjach.

Jakie to publikacje?
Ukazały się jego prace: o Albercie Forsterze - najwyższym urzędniku III Rzeszy w Gdańsku i Prusach Zachodnich, biografia Hansa Franka - generalnego gubernatora, który urzędował na Zamku Królewskim w Krakowie, a także książka „Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holocaust w Galicji Wschodniej”. W każdej z tych prac Dieter Schenk przedstawia zarówno szczegółowe uzasadnienie swoich tez, oparte o wyniki prowadzonych przezeń historycznych badań, jak i zagadnienia prawne. Dla mnie szczególne znaczenie mają te fragmenty dzieł Schenka, które - tak jak w przypadku pracy o Albercie Forsterze - zawierają uzasadnienie oceny procesów, przeprowadzonych w Polsce przed Najwyższym Trybunałem Narodowym przeciwko sprawcom zbrodni nazistowskich popełnionych podczas II wojny światowej. Otóż najwyższych rangą urzędników III Rzeszy w Polsce oskarżał, jako prokurator, Mieczysław Siewierski - profesor Uniwersytetu Łódzkiego, wnosząc o wymierzenie sprawcom ludobójstwa kary śmierci.

Jak Dieter Schenk ocenia te procesy przeprowadzone w Polsce?
W swoich pracach dowodzi, że były one uczciwe, pisząc jednocześnie jak zaniechano systemowego ścigania sprawców zbrodni nazistowskich po wojnie w Republice Federalnej Niemiec. Dlatego też uznawany jest za propagatora i kontynuatora łódzkiej szkoły prawa karnego, której jednym z założycieli był prof. Siewierski, a później kontynuował jego dzieło prof. Jan Waszczyński.

Czy uroczystość nadania honorowego doktoratu Dieterowi Schenkowi będzie otwarta?
Tak. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do Auli Czerwonej w budynku zwanym Paragrafem przy ul. Kopcińskiego 8/12 na godz. 11. Warto wysłuchać wykładu Dietera Schenka. Znam jego treść i stwierdzam, że jest to wykład niezwykły. W trakcie jego wygłaszania, na dużym telebimie będzie wyświetlane tłumaczenie. Polski tekst tego wykładu będzie też rozdawany chętnym w postaci broszur.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki