Spis treści
Nowe Technologie dla Dziewczyn. To już X edycja programu
Coraz częściej mówi się o tym, że warto zachęcać młode kobiety do angażowania się w naukę i wybierania kierunków technicznych. Program stypendialny „Nowe Technologie dla Dziewczyn” jest odpowiedzią na taką potrzebę.
– Celem tego programu jest wsparcie dziewczyn, które studiują kierunki techniczne. Studentki otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 12 tys. zł rocznie, ale też pomoc mentoringową od ekspertów. Na początku wyznaczają swoje cele, a później razem ze specjalistami je realizują – mówi nam Joanna Lisiecka.
Zasady są proste. Tegoroczne maturzystki lub studentki kierunków technologicznych (pełna lista kierunków i uczelni znajduje się na stronie „Stypendia dla dziewczyn”), mogą zgłosić się do programu i otrzymać wsparcie.
– Dziewczyny, które się do nas zgłaszają, są naprawdę wspaniałe. Część z nich już wie, czego chce, są pewne siebie, mają wyznaczone cele i realizują je, a ta druga część to osoby, które są bardzo mądre i uzdolnione, ale nie wierzą w swoje możliwości – opowiada Joanna Lisiecka. – I w tym drugim wypadku mentoring jest niezwykle ważny, bo dziewczyny rozwijają skrzydła, po programie stają są naprawdę odmienione i mają w sobie siłę, by dalej się rozwijać.
Jak w praktyce wygląda takie wsparcie? Co mogą otrzymać osoby, które zdecydują się na wzięcie udziału w programie?
– Pierwszy raz pary mentoringowe, a więc studentka i ekspert spotykają się ze sobą we wrześniu na oficjalnej inauguracji programu. Wówczas jest przeprowadzane bardzo szczegółowe szkolenie z wyznaczania celów. Chodzi o to, żeby wyjść z tego spotkania z takim poczuciem, że wiemy, w jakim kierunku zmierzamy. Na przestrzeni kolejnych ośmiu miesięcy mentorzy i studentki spotykają się ze sobą minimum raz w miesiącu, ale w rzeczywistości tych spotkań jest więcej. Niekiedy mentorzy zapraszają dziewczyny do swojej pracy. Cele są różne, więc różne są też wyzwania. Raz może to być zbudowanie łazika marsjańskiego, a innym razem – doskonalenie takich umiejętności jak wystąpienia publiczne – opowiada dyrektorka Perspektywy Women in Tech Summit.
Jak wziąć udział w programie Nowe Technologie dla Dziewczyn?
Zapisy do programu stypendialnego Nowe Technologie dla Dziewczyn kończą się 30 czerwca. Studentki (i przyszłe studentki) kierunków technologicznych, mogą zarejestrować się przez formularz zgłoszeń zamieszczony na stronie (sprawdź formularz dla tegorocznych maturzystek i formularz dla studentek). Drugim etapem są rozmowy z kandydatkami.
Może cię zainteresować: Rekrutacja na studia 2024/2025. Terminy i najważniejsze zasady
– Te rozmowy są bardzo miłe i przyjazne, więc nie ma się czego obawiać – zapewnia Joanna Lisiecka.
Nie ma tutaj znaczenia miejsce zamieszkania, program skierowany jest do wszystkich studentek. Liczy się zainteresowanie tematem nowych technologii i chęć rozwoju.
– Po tych dziewięciu edycjach widzę, że ta wymiana działa w dwie strony. Studentki czerpią wiedzę od swoich mentorów, ale też mentorzy wiele zyskują, np. mogą przekazać swoją wiedzę i umiejętności kolejnym pokoleniom – zaznacza Joanna Lisiecka. – Po X. edycji programu planujemy zrobić wywiady z absolwentkami programu i przeprowadzić badanie, co dzieje się z naszymi stypendystkami, ale już teraz wiemy, że część z nich zajmuje liderskie stanowiska w firmach technologicznych i w ważnych instytucjach.
Sprawdź
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?