Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Projekt budżetu miasta na 2024 rok. "Wyhamowane inwestycje, ogromny spadek wydatków"

md
Jak zapowiada wiceprezydent Adam Pustelnik, w kwestii inwestycji rok 2024 dla Łodzi, będzie głównie rokiem ich kontynuacji.
Jak zapowiada wiceprezydent Adam Pustelnik, w kwestii inwestycji rok 2024 dla Łodzi, będzie głównie rokiem ich kontynuacji. UMŁ
Zaprezentowano projekt budżetu Łodzi na 2024 rok. Według Adama Pustelnika, pierwszego wiceprezydenta miasta, podstawowe liczby zawarte w projekcie oznaczają "budżet regresywny, z ogromnym spadkiem wydatków majątkowych, z wyhamowanymi inwestycjami i brakiem nadwyżki operacyjnej".

Dochody i wydatki zaprojektowane dla Łodzi na 2024 rok

Dochody wpisane w projekt budżetu na przyszły rok wynoszą 5 mld 335 mln 500 tys. zł. i są wyższe o blisko 17 proc. od budżetu na 2023 rok w momencie jego uchwalenia. Z kolei wydatki miasta sięgną 6 mld 99 mln 100 tys. zł i są niższe od tegorocznych, przynajmniej w chwili przegłosowania budżetu na 2023 rok, o blisko 6 proc.

Ile na inwestycje w 2024 roku?

Jednak w strukturze wydatków te majątkowe, czyli planowane na sfinansowanie inwestycji, stanowią już tylko 713 mln 700 tys. zł, czyli niespełna 12 proc. wydatków ogółem i są niższe od wydatków inwestycyjnych planowanych na rok 2023 aż o blisko 62 proc.

- Teoretycznie mógłbym się cieszyć, bo dochody miasta nominalnie wzrosną, ale biorąc pod uwagę stopę inflacji, jest to regres - komentuje wiceprezydent Adam Pustelnik. - Miliardy złotych zabrane przez ostatnie lata z budżetu Łodzi powoduje, że po raz pierwszy od dłuższego czasu mamy budżet regresywny, z ogromnym spadkiem wydatków majątkowych, z wyhamowanymi inwestycjami i brakiem nadwyżki operacyjnej, od której zależy wiarygodność kredytowa miasta. Nie oznacza to rzecz jasna, że w 2024 roku miasto nie będzie inwestować, ale będą to w przeważającej mierze kontynuacje naszych inwestycji, a priorytet będą miały te inwestycje, gdzie mamy dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Struktura wydatków budżetu Łodzi w 2024 roku:

  • oświata i wychowanie - 1 mld 768 mln zł
  • transport i łączność - 1 mld 130,5 mln zł
  • pomoc społeczna i rodziny – 725 mln zł
  • gospodarka komunalna - 580,7 mln zł
  • gospodarka mieszkaniowa - 510,2 mln zł
  • administracja - 354,8 mln zł
  • obsługa długu publicznego - 280 mln zł
  • kultura - 184,5 mln zł

Najważniejsze inwestycje w 2024 roku w Łodzi

Wśród kluczowych inwestycji przyszłego roku znajduje się m.in. integracja sieci niskoemisyjnego transportu publicznego z zakupem taboru dla trasy W-Z i modernizacją zajezdni tramwajowych, wartą 82 mln zł. Na remonty dróg miasto przeznaczy 45 mln zł, a na inwestycje w gospodarkę mieszkaniową prawie 146 mln zł, z tym, że ponad połowa tej sumy trafi na podwyższenie kapitału i wykup nowych udziałów w Widzewskim Towarzystwie Budownictwa Mieszkaniowego, a tylko 15 mln zł na "podwyższenie standardu" w budynkach gminnych.

Ile na spłatę kredytów? Ile wyniesie zadłużenie Łodzi?

Deficyt - 287 mln zł - ma zostać pokryty m.in. emisją obligacji komunalnych w wysokości blisko 186 mln zł oraz
długoterminowym kredytem bankowym zaciągniętym na rynku zagranicznym - 100 mln zł. Blisko 550 mln zł miasto Łódź wyda spłatę pożyczek, kredytów i wykup obligacji. Dług na koniec 2024 roku ma wynieść blisko 5,2 mld zł.

Teraz projekt budżetu oceniać będzie Regionalna Izba Obrachunkowa, radni zapoznają się z nim szczegółowo na sesji 22 listopada podczas pierwszego czytania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki