Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Protest mieszkańców Koła przeciw budowie chlewni na 1.500 świń

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Protest przeciwko budowie chlewni.
Protest przeciwko budowie chlewni. Marek Obszarny
Trwa protest mieszkańców Koła (gmina Sulejów) przeciw planom budowy w tej miejscowości chlewni na prawie 1.500 świń. Poświęcono mu konferencję prasową, która odbyła się w poniedziałek, 27 września 2021, na Rynku Trybunalskim z udziałem sołtyski Koła, mieszkańców wsi i posłanki Lewicy Anity Sowińskiej. Przedstawiono nowe informacje dotyczące tej zapowiadanej inwestycji.

Protest mieszkańców przeciw budowie chlewni

Mieszkańcy wsi Koło nie chcą budowy chlewni. W poniedziałek konferencję w tej sprawie zwołała na Rynku Trybunalskim w Piotrkowie posłanka Lewicy Anita Sowińska. Pojawił się na niej radny miejski z Piotrkowa Dariusz Cecotka. Nie zabrakło oczywiście mieszkańców Koła, a na koniec problemem zainteresował się także poseł Cezary Grabarczyk (PO), który też zjawił się na rynku.

Sprzeciwiamy się kategorycznie tej inwestycji ponieważ to piękne miejsce zostanie całkowicie zniszczone - podkreśla Aleksandra Szkodzińska-Zajączkowska, sołtys Koła.

Mieszkańcy obawiają się smrodu, zanieczyszczeń, spadku wartości nieruchomości i poważnych problemów z zaopatrzeniem wsi w wodę. Chlewnia ma stanąć około 100 m od najbliższych domów.

Wieś stanie się nieatrakcyjna, a ludzie zaczną się wyprowadzać - dodaje Kamil Świętczak, prezes stowarzyszenia Czyste Koło.

Wprawdzie na terenie parków krajobrazowych zakazane jest "prowadzenie chowu i hodowli zwierząt metodą bezściółkową", ale inwestor chce hodować świnie na ściółce. Sołtys Koła zwraca także uwagę, że deklarowaną liczbę sztuk trzody chlewnej inwestor podał o 12 mniejszą niż wynosi norma, od której byłaby ona klasyfikowana jako chlewnia przemysłowa (1.500 sztuk).

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w sprawie chlewni w Kole

Kluczowe w tej sprawie jest stanowisko łódzkiego RDOŚ w Łodzi, bo burmistrz gminy Sulejów, nawet gdyby chciał, nie może blokować budowy, jeśli inwestor spełni wszystkie formalno-prawne wymagania.

Posłanka Anita Sowińska skierowała pismo do RDOŚ, w którym, zwraca uwagę m. in. na bliskość Zalewu Sulejowskiego, sąsiedztwo Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, odór, bliskość studni, kłopoty z dostawami wody i wiele innych uciążliwości, które wynikną z powstania chlewni w Kole.

Przy planowanej chlewni płynie strumień, który wpada do zalewu, a przecież z opracowań ekspertów wynika, że główną przyczyną kwitnienia sinic są zanieczyszczenia z pól, w szczególności z hodowli zwierząt. - podkreśla posłanka Sowińska.

Z najnowszych informacji wynika, że RDOŚ wydał (15 września 2021 r.) opinię o potrzebie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia. To znacząco przeciągnie w czasie realizację inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki