Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Protest mieszkańców Retkini. Lokatorzy bloków nie chcą nowego wieżowca przy Maratońskiej

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Mieszkańcy Retkini protestują przeciwko budowie przed ich oknami 11-piętrowego wieżowca. Twierdzą, że nikt nie konsultował z nimi tej inwestycji.

Wieżowiec i dwa niższe bloki mają zostać wybudowane przy ul. Maratońskiej 49, naprzeciw bloku 226. To południowa część Retkini. Zebrało się tam kilkadziesiąt mieszkańców okolicznych bloków, którzy nie zgadzają się zwłaszcza na to by powstał w tym miejscu wieżowiec.

O całej sprawie dowiedziałem się przypadkiem – mówi Ireneusz Rachwalski, uczestnik protestu. - Znalazłem jakąś małą kartkę, która informowała o tej budowie. Poinformowałem sąsiadów

.

Im też nie podobała się ta inwestycja.

Według planów zagospodarowania przestrzennego miały tam powstać dwa dwupiętrowe budynki – mówi jeden z mieszkańców okolicznych bloków. - Przeciw tej inwestycji nic byśmy nie mieli. Ale nie chcemy tu wieżowca!

Ireneusz Rachwalski tłumaczy, że przewiduje się budowę 321 miejsc parkingowych, a potrzeba będzie 500.

Wiadomo, że dziś w rodzinie są dwa auta, gdzie je będzie się parkować? - pyta pan Ireneusz. - I rano wąską dróżką auta będą wyjeżdżać, a wieczorem wracać... Już teraz mamy kłopoty z miejscami parkingowymi.

Protestujący przypominają, że miano budować w okolicy parking, ale inwestycja została zablokowana.

I taki parking by się przypadł, a nie kolejny blok! - twierdzi starsza kobieta. - Widzę jak syn się męczy, by po pracy zaparkować samochód! Ale developer kupił tę działkę od miasta i buduje co chce!

Protestujących wsparła Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z Europejskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich.

W miejscu do którego mieszkańcy są przyzwyczajeni pojawił się nagle ciężki sprzęt, zaczęto budować kilka budynków, które utrudnią im życie – twierdzi Agnieszka Wojciechowska van Heukelom. - Nie będą mieli bezpośrednio dojścia do pobliskiej przychodni. W pobliżu znajduje się szkoła integracyjna. Już teraz rodzice przywożąc dzieci na wózkach mają kłopot z parkowaniem.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom ustaliła, że budowę będzie prowadził znany w Łodzi developer, prowadzący już kilka innych inwestycji. Działka miała kosztować 5 milionów złotych.

Jak wyjaśniła nam Aleksandra Hac z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi zgodę na sprzedaż nieruchomości wyraziła Rada Miejska. O zamiarze sprzedaży informowana była Spółdzielnia Mieszkaniowa Retkinia Południe, jak i Rada Osiedla. Żadna nie miała zastrzeżeń.

Natomiast co do inwestycji, jest ona realizowana zgodnie z prawem, a budynki mają podobne parametry do sąsiednich – dodaje Aleksandra Hac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki