MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prywatny inwestor odnawia w Łodzi wspaniały pałac Heinzla. Rozmach remontu zaskakuje. Będzie to jedna z piękniejszych rezydencji

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Widać już efekty gruntownego remontu słynnego pałacu Ludwika Heinzla (z tarasem i parkiem) malowniczo położonego nad stawem w Łagiewnikach.
Widać już efekty gruntownego remontu słynnego pałacu Ludwika Heinzla (z tarasem i parkiem) malowniczo położonego nad stawem w Łagiewnikach. Wiesław Pierzchała
Zabytkowy pałac Ludwika Heinzla w Łagiewnikach i jego otoczenie zmieniają się nie do poznania. To efekt gruntownej renowacji, którą objęto historyczną rezydencję oraz park, dom ogrodnika, taras nad stawem oraz stylową bramę i ogrodzenie. Do tego dochodzą liczne rzeźby plenerowe: od lwów do postaci greckiego antyku.

Luksusowy hotel w pałacu Heinzla

W pałacu będzie się mieścił luksusowy hotel 5-gwiazdkowy. Jak nas poinformował inwestor Kamil Biliński, plan jest taki, że w rezydencji będzie dziewięć apartamentów, a dziesiąty kończony jest już na wyspie pośród wielkiego stawu powstałego – dodajmy - na rzecze Łagiewniczance. W dawnym domu ogrodnika powstanie restauracja, zaś główna brama wjazdowa, która pojawiła się od strony pobliskiego klasztoru Franciszkanów, wzorowana jest na bramie z niezachowanego pałacu Heinzlów w parku Julianowskim. Ponadto od podstaw zostanie zbudowany hotel.

Zobacz więcej zdjęć

Rzeźby, witraże, sztukaterie i piece kaflowe

Obecnie dobiega końca remont elewacji rezydencji i trwają prace w jej wnętrzach, które zostaną efektownie zaaranżowane i wyposażone. Pojawi się w nich około 40 rzeźb i 300 obrazów, w tym takich mistrzów, jak Alfred Wierusz – Kowalski. Witraże i sztukaterie zostały już odnowione w pracowniach konserwatorskich. Do tego dochodzi boazeria, piece kaflowe i schody z balustradą, a także meble, firany, zasłony i odpowiednie oświetlenie. Wszystko to oznacza, że w Łagiewnikach pojawi się prawdziwy Wersal.

Baron Heinzel i hrabianka Walewska

Pałac Ludwika Heinzla to jedna z wizytówek Łodzi. Twórcą potęgi rodu był Juliusz Heinzel, który kupił folwark w Łagiewnikach, ale nie zdążył wybudować pałacu, gdyż zmarł w 1895 roku. Majątek w Łagiewnikach i pobliskim Arturówku odziedziczył jego syn Ludwik, który ożenił się z hrabianką Marią Colonna Walewską.

Małżonkowie w 1899 roku wybudowali wspaniałą, nawiązującą do renesansu, rezydencję malowniczo położoną nad stawem i wśród drzew. Ludwik - znany też jako główny udziałowiec Grand Hotelu w Łodzi - zmarł w 1925 roku, zaś jego żona 13 lat później.

Pałac w Łagiewnikach dla... dla Hansa Franka

Spadkobierczynią została ich córka Konstancja, która wyszła za mąż za dyplomatę austriackiego Oswalda Kermenitza. Oboje wyjechali do Peru w Ameryce Południowej i już nie powrócili do Łodzi. Podczas II wojny światowej okupanci niemieccy chcieli w pałacu urządzić siedzibę dla Hansa Franka jako przywódcy Generalnego Gubernatorstwa. Z planów tych nic nie wyszło. Rezydencję zamieniono na szpital i pensjonat dla kobiet w ciąży.

Czarne dni nastały dla niej tuż po wojnie, gdy Rosjanie zdemolowali i rozszabrowali wnętrza, po czym urządzili w nich szkołę oficerską działającą do 1947 roku. Potem w pałacu znów pojawili pacjenci i lekarze leczący - w ramach oddziału szpitalnego - choroby płuc. Pałac należał do Skarbu Państwa, który przekazał go Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi, a ten sprzedał go na przetargu – za 6,8 mln zł – prywatnemu inwestorowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki