Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum 2013 w Brzezinach. Starosta i radni zostaną odwołani?

Marcin Bereszczyński
Zwolnienia pracowników i likwidacja oddziałów szpitala w Brzezinach były przyczyną doprowadzenia do referendum
Zwolnienia pracowników i likwidacja oddziałów szpitala w Brzezinach były przyczyną doprowadzenia do referendum Dziennik Łódzki/archiwum
Po raz drugi w Polsce, a pierwszy w Łódzkiem odbędzie się powiatowe referendum. Odwołana może być Rada Powiatu Brzezińskiego. Głosowanie zostanie przeprowadzone w niedzielę w godz. 7 - 21.

Inicjatorem referendum jest Wspólnota Obywatelska Powiatu Brzezińskiego. Głównym powodem odwołania radnych i starosty jest prywatyzacja powiatowego szpitala. Władze powiatu sprzedały 51 proc. udziałów w Powiatowym Centrum Zdrowia oraz stary budynek szpitala.

Nabywcy to Pelion, czyli dawna Polska Grupa Farmaceutyczna i znany łódzki chirurg Adam Dziki. Doszło do zwolnień pracowników i likwidacji oddziałów. To zdenerwowało mieszkańców, a Wspólnota Obywatelska Powiatu Brzezińskiego zebrała przez wakacje wystarczającą liczbę podpisów, aby doprowadzić do referendum.

Referendum w sprawie odwołania rady powiatu odbyło się w Polsce tylko raz. Doszło do niego trzy tygodnie temu w powiecie augustowskim na Podlasiu. Rady tam nie odwołano z powodu zbyt niskiej frekwencji wyborczej.

Referendum na Podlasiu odbyło się również z inicjatywy tamtejszych mieszkańców niezadowolonych z powodu prywatyzacji szpitala. Z tą jednak różnicą, że w Augustowie nie udało się wydzierżawić placówki prywatnej firmie, natomiast w Brzezinach w prywatne ręce przeszła większość udziałów w szpitalnej spółce.

Zdaniem inicjatorów brzezińskiego referendum, szpital był inspiracją do tego, aby w 2002 roku powstał powiat brzeziński. - Dziś sytuacja szpitala może doprowadzić do tego, że nie będzie powiatu - przekonywał do pójścia do urn Jan Krakowiak, były dyrektor szpitala w Brzezinach, inicjator referendum.

Wspólnota Obywatelska Powiatu Brzezińskiego przekonuje, że prywatyzacja lecznicy zagraża zdrowiu i życiu pacjentów. Zamknięcie sal operacyjnych, likwidacja oddziałów i zwolnienia personelu powodują, że pacjenci nie mają zapewnionej właściwej opieki.

Sprzeciwiają się temu władze powiatu. Zdaniem starosty Edmunda Koteckiego, nie było innej drogi dla ratowania zadłużonej placówki. Starosta przekonuje, że doszło do sytuacji: albo prywatyzacja, albo likwidacja szpitala. Przekonuje, że po zwolnieniach w szpitalu była duża fala zatrudnień tzw. białego personelu. W PCZ pracuje więcej osób niż przed prywatyzacją.

Wielu mieszkańców powiatu brzezińskiego jest przekonanych, że referendum jest zemstą Krakowiaka na Koteckim. Starosta zwolnił Krakowiaka z funkcji dyrektora szpitala w Brzezinach w 2007 roku. Po prywatyzacji PCZ w styczniu tego roku wśród zlikwidowanych oddziałów była neurologia, gdzie żona Krakowiaka była ordynatorem.

Za organizację referendum powiat musi zapłacić z budżetu aż 60 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki