Rewitalizacja Łodzi. Dawna willa domem wielopokoleniowym

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Tak ma wyglądać budynek po remoncie
Tak ma wyglądać budynek po remoncie
Pierwszy dom wielopokoleniowy w mieście ma powstać w trzech budynkach przy ul. Wólczańskiej, które należały do rodziny Schoepke

W ciągu najbliższych dni ma zostać ogłoszony przetarg na remont zespołu trzech budynków znajdujących przy ulicy Wólczańskiej 168, czyli tuż przy biurowcu University Business Park.

W tych obiektach pochodzących z 1896 roku, które wybudowano na zamówienie Adolfa Schoepke, powstanie wielopokoleniowy dom, w którym obok seniorów mają mieszkać rodziny z dziećmi i studenci. Założenie pomysłodawców jest takie, że sąsiedzi mają się nawzajem wspierać.

Kamienice z Piotrkowskiej w Łodzi zostaną wpisane do rejestru zabytków

Nieruchomość przy ulicy Wólczańskiej 168 graniczy po drugiej stronie z aleją Kościuszki, choć dawniej tereny Adolfa Schoepkego sięgały niemal do ulicy Piotrkowskiej.

Kamienica Reichera z synagogą na podwórku znajdzie się w rejestrze zabytków [ZDJĘCIA]

Przy bramie wejściowej od ulicy Wólczańskiej stał początkowo niewielki dom odźwiernego, który w 1913 roku został rozbudowany. Natomiast w głębi podwórka znajdowała się willa ozdobiona głowami lwów i inicjałami pierwszego właściciela „AS”.

Podczas remontu szacowanego na pięć milionów złotych dawny dom odźwiernego zostanie podwyższony o jedną kondygnację, a willa i jej oficyna nie zmienią swojej kubatury. Zmieni się jednak układ lokali. Gdy budynki były jeszcze zamieszkałe, znajdowało się w nich osiem mieszkań i dwa lokale użytkowe. Natomiast po remoncie ilość lokali mieszkalnych wzrośnie do trzynastu,ale zostanie tylko jeden lokal użytkowy.

Tajemnicza przeszłość kamienicy przy Zielonej 18 w Łodzi [ZDJĘCIA]

Remont obiektu obejmie również osuszanie murów z wilgoci, wzmocnienie stropów, a także wymianę instalacji, stolarki okiennej i dachu. Nowością w budynku będzie winda, która ułatwi przede wszystkim osobom starszym dotarcie między innymi na zielony dziedziniec.

Remont ma trwać tylko rok, ale w programie „Miasto kamienic” roboty często się przedłużają ze względu na dodatkowe prace, które zaleca konserwator zabytków.

Piękna kamienica Rosenbluma przy al. Kościuszki niszczeje i grozi jej unicestwienie [ZDJĘCIA]

Nieruchomość przy ulicy Wólczańskiej 168 znajduje się w ewidencji zabytków, więc jej remont również będzie prowadzony pod nadzorem konserwatora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cromonch
Lubię zabytki, ale ten budynek jest bardzo prosty i niezbyt ciekawy architektonicznie. Prace pochłoną bardzo duże pieniądze, najprawdopodobniej dużo większe niż wyniosłoby, zburzenie obecnego budynku i odbudowanie go w identycznej bryle i z takim samym detalem, ale w lepszej technologii i z układem ścian nośnych umożliwiających wydzielenie wygodnych mieszkań we współczesnym standardzie. I to powinno się zrobić, taki odtworzony "zabytek" byłby dużo trwalszy niż reanimowany z XIX wieku, praktyczniejszy, zapewniał lepszą izolację termiczną, a wyglądałby tak samo i nikt by się nie zorientował jeśli odbudowa byłaby przeprowadzona starannie i rzetelnie.
P
Piotr
Musimy być bogatym miastem, jeśli stać nas na wydawanie 5 mln, aby pozyskać 13 mieszkań! 400 tys. na jedno mieszkanie!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie