MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja parku Staromiejskiego w centrum Łodzi. Stanie się jedną z większych atrakcji w Łodzi. Co w nim będzie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Zaczęła się rewitalizacja parku Staromiejskiego w centrum Łodzi. Prace  zakończą się w 2023 roku i pochłoną prawie 34 mln zł
Zaczęła się rewitalizacja parku Staromiejskiego w centrum Łodzi. Prace zakończą się w 2023 roku i pochłoną prawie 34 mln zł Grzegorz Gałasiński
Zaczęła się rewitalizacja parku Staromiejskiego w centrum Łodzi, w którym pojawią się nowe alejki, altany, fontanny, latarnie, toalety, skatepark, plac zabaw i zielony amfiteatr. Po pracach remontowo – modernizacyjnych, które zakończą się w 2023 roku i pochłoną prawie 34 mln zł, będzie to jedna z większych atrakcji turystycznych Łodzi.

Tym bardziej, że zmieni się także otoczenie parku, bowiem trwa renowacja Starego Rynku i placu Wolności oraz budowa bulwarów na ul. Północnej.

Zabezpieczyli drzewa i usunęli kostkę betonową

– Bez przeszkód wystartował  jeden z ważniejszych projektów, który uzupełnia zmiany, jakie zachodzą w tej części miasta. Wykonawca zabezpieczył drzewa w parku i zdemontował elementy małej architektury. Ponadto została rozebrana betonowa kostka oraz rozpoczęły się prace związane z korytowaniem ścieżek – wyjaśnia Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Park Staromiejski połączy się ze Starym Rynkiem poprzez system iluminacji „Promienie Światła”. Wykonawca zadba też o zieleń oraz wybuduje plac zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Nie zabraknie nowoczesnej siłowni pod gołym niebem.

Zielony amfiteatr i nowe fontanny

- W parku powstaną cztery nowe fontanny: dwie podkreślą symbolicznie ślad przebiegu koryta rzeki Łódki, a dwie kolejne zarys komina dawnej fabryki braci Gehlingów. Pojawią się nie tylko ślady historii, ale też nowe elementy, bo obok krańcówki tramwajowej powstanie zielony amfiteatr, którego utworzenie umożliwia nachylenie terenu – zapewnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Dlaczego "park śledzia"?

Park Staromiejski powstał w latach 50. XX stulecia i zwany jest też potocznie „parkiem śledzia”. Dlaczego? Są dwie koncepcje. Pierwsza głosi, że nazwa ta pochodzi od targu rybnego działającego tam przed wojną. Według drugiej teorii, kiedy po wojnie budowano park, to w pobliżu znajdowały się piwnice ze składami rybnymi.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki