Rolnicy spod Łasku uratowali w czasie wojny żydowskiego...

  Rolnicy spod Łasku uratowali w czasie wojny żydowskiego piekarza

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odebrały 23 sierpnia w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi potomkinie Edwarda i Marianny Szubańskich
  1/2
  przejdź do galerii

  Medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odebrały 23 sierpnia w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi potomkinie Edwarda i Marianny Szubańskich oraz Antoniny Łężak ©Grzegorz Gałasiński

  Rodzina państwa Szubańskich z Kolonii Bilew pod Łaskiem wraz z Niemcem z sąsiedniej wsi uratowała żydowskiego piekarza. Córki państwa Szubańskich odebrały przyznane rodzicom medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
  Gdy w końcu sierpnia 1942 roku Niemcy likwidowali łaskie getto, zapędzili ponad 3 tys. ludzi do budynku kolegiaty. Stamtąd prawie wszyscy Żydzi trafili do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

  Piekarz Josek Piotrowski miał szczęście. Z kolegiaty wyciągnął go Niemiec, Adolf Schulz. - Josek był piekarzem, Schulz miał we wsi młyn. Josek przed wojną kupował od niego mąkę i tak się zaprzyjaźnili - opowiada Anna Jaskuła, córka Szubańskich, która tę opowieść usłyszała od rodziców. - Dlatego Schulz wyciągnął go wtedy z kościoła i kazał uciekać.

  Josek miał około 30 lat, żonę i dzieci. Jego najbliżsi mieli mniej szczęścia. Zginęli. Młynarz przez dwa miesiące błąkał się po okolicach Łasku. Szukał schronienia, ale nikt nie chciał mu pomóc. Spał w ziemiankach, żywił się tym, co znalazł na polach i w lesie. Z każdym dniem robiło się chłodniej. Po dwóch miesiącach ukrywania się Josek nie wytrzymał i poszedł do Schulza po pomoc. Wtedy Schulz wysłał go do Szubańskich. - Powiedział: "Tam mieszkają dwie kobiety z trojgiem dzieci. To dobrzy ludzie, oni ci pomogą" - opowiada pani Anna.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DO SZANOWNEJ REDAKCJI!!!

  DO SZANOWNEJ REDAKCJI!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  ABY PRZECZYTAĆ CAŁY ARTYKUŁ TRZEBA ZAPŁACIĆ? LUDZIE TO NASZA HISTORIA, PALNIJCIE SIĘ W TE PUSTE ŁBY ABY ZA TO TRZEBA PŁACIĆ!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo