Rynek pracy 2020. Brakuje pracowników, ale osoby w wieku 55+ wciąż mają małe szanse na zatrudnienie. Co z tym zrobić [22.02.2020 r.]

AIP
Niski poziom bezrobocia, trwające w niektórych branżach miesiącami rekrutacje i problemy kadrowe nadal jeszcze nie wpłynęły znacząco na podejście firm do rekrutacji osób w wieku powyżej 50 lat. Krzysztof Kapica / Polska Press
Według ekspertów PwC zwiększenie poziomu zatrudnienia osób w wieku 55+ do poziomu, jaki reprezentują Nowa Zelandia, Izrael czy Islandia, czyli kraje z najwyższym w OECD odsetkiem aktywnych zawodowo seniorów, mogłyby przynieść Polsce w wieloletniej perspektywie wzrost PKB nawet o 66 mld dolarów. Za aktywizacją zawodową najstarszych pracowników przemawiają więc nie tylko prognozy demograficzne, ale i faktyczne zyski finansowe.

Wraz z wiekiem kandydata zdecydowanie wydłuża się okres poszukiwania pracy. Obecnie Polacy na znalezienie nowego stanowiska poświęcają średnio 3 miesiące.

Starszy pracownik – dłuższe poszukiwania

W przypadku pracowników najmłodszych, w wieku od 18 do 29 lat, ten czas jest krótszy - wynosi nieco ponad dwa miesiące.

Tymczasem przedstawiciele grupy wiekowej od 50 do 64 lat muszą przygotować się na to, że znalezienie nowej pracy zajmie im dwa razy dłużej – średnia w tym wypadku wynosi bowiem 4 miesiące.

I to w sytuacji, gdy w mediach nie cichną komentarze na temat rynku pracownika i niedoborów kadrowych w wielu branżach.

Jednocześnie aktywne zawodowo osoby powyżej 50 roku życia najczęściej nie planują poszukiwania pracy i nie szukają nowych ofert, mimo iż to właśnie w tej grupie wiekowej poziom satysfakcji z aktualnie wykonywanej pracy jest najniższy. Przyczynę takiego stanu rzeczy możemy odnaleźć w pytaniu o szanse na znalezienie nowej pracy – podczas gdy w młodszych grupach wiekowych ponad 90 % pracujących uważa, że jest w stanie w ciągu 6 m-cy znaleźć jakąkolwiek inną pracę, a prawie ¾ - że zajęcie na takim samym lub lepszym poziomie, w najstarszej grupie wiekowej, powyżej 50 r.ż., optymistycznie do znalezienia jakiekolwiek pracy podchodzi 77%, a do znalezienia równorzędnej bądź lepszej już zaledwie 56% .

Pracodawcy wolą młodych

Niski poziom bezrobocia, trwające w niektórych branżach miesiącami rekrutacje i problemy kadrowe nadal jeszcze nie wpłynęły znacząco na podejście firm do rekrutacji osób w wieku powyżej 50 lat. W większości ogłoszeń nadal, jako jedna z głównych zalet oferowanej posady, podawana jest „praca w młodym zespole”. Firmy, planujące w najbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia, deklarują przede wszystkim zainteresowanie zatrudnieniem przedstawicieli Pokolenia Z, czyli najmłodszych pracowników – takie plany ma 60% małych firm i 77% dużych . Z kolei zatrudnienie osób w wieku emerytalnym bierze pod uwagę już tylko 21% małych firm i 34% dużych.

– Seniorzy mogą liczyć na zatrudnienie przede wszystkim w usługach i przy produkcji. Mimo tego, jak wiele mówi się o pozytywnych stronach zatrudniania pracowników, których wiedza poparta jest wieloletnim doświadczeniem, przyjęcie do pracy osoby młodej jest po prostu tańsze i nie grozi tym, że pracownik wejdzie wkrótce w przedemerytalny okres ochronny – podkreśla Katarzyna Merska, Gumtree.pl.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, obecnie w Polsce ponad 62% społeczeństwa stanowią osoby w wieku produkcyjnym, natomiast osób powyżej 64 r.ż. jest niemal 20%. Prognozy rynkowe pokazują, że w ciągu najbliższych 30 lat ta sytuacja ulegnie znaczącym zmianom. Liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie do 56%, natomiast seniorzy będą w 2050 roku stanowić już ponad 28% społeczeństwa. Będzie to miało wpływ nie tylko na już obciążony system emerytalny w Polsce oraz status materialny najstarszych, ale też na funkcjonowanie rynku pracy, który w nadchodzących dekadach musi nastawić się na znaczną aktywizację zawodową osób w wieku 50+. Tymczasem obecna sytuacja doświadczonych pracowników w Polsce nie napawa jeszcze optymizmem.

Poznaliśmy ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur od 1 marca 2020. Jest on wyższy od zakładanego przez rząd w budżecie, bo wyższa jest inflacja. Co to znaczy, o ile wzrosną najniższe emerytury, kto dostanie o 70 zł więcej miesięcznie, a komu emeryturę zwaloryzują o 3,56 proc. A w czwartek 13 lutego Sejm ostatecznie uchwalił po poprawkach Senatu trzynastki dla emerytów: kto dostanie, ile? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Rosnąca długość życia i starzenie się społeczeństwa już od wielu lat są wyzwaniami, omawianym również w kontekście rynku pracy. Opublikowanie najnowszych wyników dorocznego raportu PwC Golden Age Index uświadomiło Polakom, że pod względem poziomu zatrudnienia i aktywności zawodowej seniorów jesteśmy daleko w tyle za innymi narodami. W Polsce stopa zatrudnienia osób między 55 a 64 r.ż. wynosi 46,2%, co daje nam 30 miejsce w rankingu, piąte od końca. Dla porównania, średnia we wszystkich krajach OECD wynosi 61%. Jednak dowodów na nieciekawą sytuację osób starszych na polskim rynku pracy nie trzeba szukać daleko - wystarczy przeczytać wpisy na LinkedIn osób biorących udział w rekrutacjach, aby przekonać się, że wiek nadal stanowi bardzo poważną barierę w poszukiwaniach nowego stanowiska. Co ciekawe, nie tylko dla osób powyżej 50 r.ż., ale niejednokrotnie już dla pracowników, którzy ukończyli 40 czy 35 lat.

Zachód otwiera się na seniorów

Aktywność zawodowa osób powyżej 50 r.ż. jest zarówno w interesie pracodawców, jak i pracowników. Międzynarodowe koncerny i zachodnie korporacje zaczynają wprowadzać programy, które pozwalają na zachowanie w firmie starszych pracowników, ich wiedzy i doświadczenia. Udogodnienia oferowane seniorom to często elastyczny czas pracy, praca w mniejszym wymiarze godzinowym czy odpowiednio dostosowane stanowisko pracy.

Niezwykle ważna jest również zachęta ze strony pracodawcy, jak i chęć ze strony pracownika, do stałego poszerzania kompetencji i nieustannego uczenia się nowych rzeczy. Obecnie największym problemem, w aktywizacji zawodowej osób dojrzałych, obok zmiany podejścia pracodawców, jest wykorzystanie w pracy nowych technologii.
Polscy seniorzy niestety pod względem poziomu kompetencji cyfrowych często odstają jeszcze od równolatków z Europy Zachodniej. Tymczasem automatyzacją, według danych OECD, zagrożonych jest ok. 20% stanowisk, które dziś zajmują osoby w wieku powyżej 55 lat.

Szybko zmieniające się warunki i sposoby wykonywania pracy, przyspieszający rozwój nowych technologii, mogą stanowić problem dla seniorów. Tym bardziej, że zdecydowana większość firm w Polsce nie ma przygotowanych ścieżek rozwoju i programów, pozwalających osobom w wieku 50+ na dokształcanie się i rozwijanie kompetencji cyfrowych.

Przed nami już trzecia niedziela lutego - czy można 23 lutego w niedzielę zrobić zakupy we wszystkich sklepach, czy też obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Gdzie można zrobić zakupy 233 lutego? Kiedy są niedziele handlowe w całym 2020 roku - lista. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Jednym ze sposobów na otwarcie starszych pracowników na nowe technologie i pomoc w ich stosowaniu, jest rekomendowane pracodawcom tworzenie zespołów mieszanych wiekowo. Takie grupy służyć mogą nie tylko starszym pracownikom. Młode osoby mogą w ramach takiej współpracy poznać tajniki zawodu, poparte nie tylko wiedzą, ale i latami doświadczenia. Na uwagę zasługuje również fakt, iż wśród starszych pracowników jest mniejsza rotacja – potrzeba poczucia stabilizacji i obustronnej lojalności sprawiają, że rzadziej zmieniają oni pracę mówi Katarzyna Merska.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Rynek pracy 2020. Brakuje pracowników, ale osoby w wieku 55+ wciąż mają małe szanse na zatrudnienie. Co z tym zrobić [22.02.2020 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 211

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
to proste

Obniżyć wiek emerytalny do 55 lat i zniknie bezrobocie. A po nas choćby potop.

i
i.

a gdzie są te miejsca pracy ja szukam pół roku pracy i nikt mnie nie chce zatrudnić bzdura. ofert pełno a wszystko nieaktualne robią ludzi w durnia. nie idzie już czytać tego.

Ł
Łodzianin
19 lutego, 13:52, R s:

MAM 35 LAT przepracowany może z 3 do 5 w Polsce i widzę co się dzieje pracodawcy przyjmują tylko na czarno i obiecują umowy a po 3 miesiącach wycieku dziękują za współpracę i cześć chyba że na czarno to trzymają za 2000 zł wybrałem za granice tam nikt nie patrzy na wiek pracujesz swoim tępym i nikt Cię nie mobbinguje ani nie wydziera pyska tylko zagranica

21 lutego, 7:48, .:

Piierdolisz przygłupie. Nie masz pojęcia o czym piszesz.

nadworny przygłup z PŁO dał znak

Ł
Łodzianin
16 lutego, 12:10, Januszex:

Rynek pracownika to mit. Ogłoszenia o pracę to kpina, brak podstawowych informacji, brak wynagrodzenia tylko jakieś multisport i inne gówno typu kopiuj - wklej, jak atrakcyjne wynagrodzenie czyli minimalna, praca w młodym i dynamicznym zespole. Na jakiej podstawie młody szuka pracy 2 msc? Chyba mowa o tymczasowej za minimalną.

Wymagają doświadczenia tylko skąd je zdobyć? Wysyłasz cv, dzwonią, umawiamy się gadka szmatka i oddzwonimy i co? Nic, żadnej odpowiedzi. Ja jestem kulturalny, ubierałem się schludnie aby pokazać że zależy i co i [wulgaryzm] z tymi wyzyskiwaczami.

Janusze chcą młodych z 20 letnim doświadczeniem, i jeszcze aby zapieprzał za minimalną. Już to pomijając to oferowanie minimalnej śmiech gdzie wynajem to koszt prawie połowa czy cała wypłata a za co żyć?!

Jak firma szuma pracowników kilka miesięcy to jest tylko ich wina bo szukają frajerów. Jak by napisali poprawnie ogłoszenie, odezwali się po rekrutacji to by znaleźli w kilka dni.

Podsumowując wina jest tylko po stronie pracobiorców, bo jeśli tak trudno napisać w ogłoszeniu nazwę firmy, obowiązki, widełki, i to że nie wymagają doświadczenia - liczą się chęci bo bądzmy szczerzy większość to małe firmy gdzie nauczenie to kwestia tygodnia/dwóch i by oddzwonili nawet jak nie, zwykłe chamstwo ot co to by było lepiej bo te ogłoszenia to piszą debile.

Młodym się nie chcę i się nie dziwię, płacą minimum a wymagają żeby robił wszystko.

21 lutego, 7:55, .:

Bełkot sfrustrowanego nieudacznika. Tymczasem kilkaset tysięcy miejsc pracy obsadzają obcokrajowcy, którzy z mocy prawa mają gorzej niż Polacy.

bardzo dobrze to opisał Januszu biznesu

G
Gość
12 lutego, 21:52, bezrobotny:

Zlikwidować PUP, niepotrzebna instytucja, powołać coś co będzie wspomagać poszukujących pracy, a nie grupa bezradnych urzędników

Od szukania pracy są ogłoszenia. Masz Internet, więc po kilkunasty sekundach możesz je zobaczyć na ekranie.

Tylko tobie się nie chce.

.
16 lutego, 12:10, Januszex:

Rynek pracownika to mit. Ogłoszenia o pracę to kpina, brak podstawowych informacji, brak wynagrodzenia tylko jakieś multisport i inne gówno typu kopiuj - wklej, jak atrakcyjne wynagrodzenie czyli minimalna, praca w młodym i dynamicznym zespole. Na jakiej podstawie młody szuka pracy 2 msc? Chyba mowa o tymczasowej za minimalną.

Wymagają doświadczenia tylko skąd je zdobyć? Wysyłasz cv, dzwonią, umawiamy się gadka szmatka i oddzwonimy i co? Nic, żadnej odpowiedzi. Ja jestem kulturalny, ubierałem się schludnie aby pokazać że zależy i co i [wulgaryzm] z tymi wyzyskiwaczami.

Janusze chcą młodych z 20 letnim doświadczeniem, i jeszcze aby zapieprzał za minimalną. Już to pomijając to oferowanie minimalnej śmiech gdzie wynajem to koszt prawie połowa czy cała wypłata a za co żyć?!

Jak firma szuma pracowników kilka miesięcy to jest tylko ich wina bo szukają frajerów. Jak by napisali poprawnie ogłoszenie, odezwali się po rekrutacji to by znaleźli w kilka dni.

Podsumowując wina jest tylko po stronie pracobiorców, bo jeśli tak trudno napisać w ogłoszeniu nazwę firmy, obowiązki, widełki, i to że nie wymagają doświadczenia - liczą się chęci bo bądzmy szczerzy większość to małe firmy gdzie nauczenie to kwestia tygodnia/dwóch i by oddzwonili nawet jak nie, zwykłe chamstwo ot co to by było lepiej bo te ogłoszenia to piszą debile.

Młodym się nie chcę i się nie dziwię, płacą minimum a wymagają żeby robił wszystko.

Bełkot sfrustrowanego nieudacznika. Tymczasem kilkaset tysięcy miejsc pracy obsadzają obcokrajowcy, którzy z mocy prawa mają gorzej niż Polacy.

.
18 lutego, 8:41, Paweł Nowak:

Szkoda że nie napisali że ten okres ochronny bardziej szkodzi niż pomaga, jak się zbliża te 5 lat przed emeryturą to się zwalnia bo to jest za duże ryzyko zatrudnić starszego pracownika bez możliwości zwolnienia, tj pole do nadużyć stąd pracodawcy nie chcą takich osób zatrudniać.

To trochę inaczej. Zwalniać doświadczonego i cenionego pracownika to się nie zwalnia, a nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego proponuje mu się dalszą pracę.

Natomiast niechętnie się zatrudnia obcego, który może się okazać obibokiem i niedojdą, a za chwilę będzie nie do ruszenia. I w tym wypadku "ochrona" szkodzi tym ludziom.

G
Gość
18 lutego, 8:54, prawda:

Zanim stary znajdzie pracę to umrze. Mój maż szuka pracy i jest bliski samobójstawa.

A co umie? Jakie stanowiska go interesują?

.
18 lutego, 12:48, Gość:

Okupant w Polsce nie jest od aktywizacji zawodowej Polek i Polaków.Jest od drenażu i zniszczenia.

Piierdolisz przygłupie. Okupant siedzi w twojej głupiej łepetynie.

.
19 lutego, 13:52, R s:

MAM 35 LAT przepracowany może z 3 do 5 w Polsce i widzę co się dzieje pracodawcy przyjmują tylko na czarno i obiecują umowy a po 3 miesiącach wycieku dziękują za współpracę i cześć chyba że na czarno to trzymają za 2000 zł wybrałem za granice tam nikt nie patrzy na wiek pracujesz swoim tępym i nikt Cię nie mobbinguje ani nie wydziera pyska tylko zagranica

Piierdolisz przygłupie. Nie masz pojęcia o czym piszesz.

G
Gość
20 lutego, 13:18, NIEZALEŻNY:

Skoro nikt nie wie co zrobic z osobami po 55 - roku zycia to PODAC PAWULON I ZLIKWIDOWAC .... ZOSTANA TYLKO DEBILE Z WIEJSKIEJ ORAZ INFORMATYCY I JUZ BEDZIE PO PROBLEMIE 👇😈👇😈👇😈

Debil

N
NIEZALEŻNY

Skoro nikt nie wie co zrobic z osobami po 55 - roku zycia to PODAC PAWULON I ZLIKWIDOWAC .... ZOSTANA TYLKO DEBILE Z WIEJSKIEJ ORAZ INFORMATYCY I JUZ BEDZIE PO PROBLEMIE 👇😈👇😈👇😈

G
Gość

JEDNI BĘDĄ SIEDZIEĆ NA PRZYWILEJACH I EMERYTURCE OD 50TKI A INNI DO KOŃCA ŻYCIA JAK NIEWOLNIK -

- NIE DZIW ŻE NADAL POLACY UCIEKAJĄ !!!!

R
R s

MAM 35 LAT przepracowany może z 3 do 5 w Polsce i widzę co się dzieje pracodawcy przyjmują tylko na czarno i obiecują umowy a po 3 miesiącach wycieku dziękują za współpracę i cześć chyba że na czarno to trzymają za 2000 zł wybrałem za granice tam nikt nie patrzy na wiek pracujesz swoim tępym i nikt Cię nie mobbinguje ani nie wydziera pyska tylko zagranica

G
Gość

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: http://inwestowania.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3