Ryszard Horowitz w łódzkich fabrykach. Wkrótce zobaczymy...

  Ryszard Horowitz w łódzkich fabrykach. Wkrótce zobaczymy najnowszy Kalendarz Virako

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ryszard Horowitz (po prawej) zakończył pracę nad zdjęciami do Kalendarza Virako 2014

  Ryszard Horowitz (po prawej) zakończył pracę nad zdjęciami do Kalendarza Virako 2014 ©Andrzej Różycki / materiały prasowe

  Mieszkający w Nowym Jorku prekursor cyfrowej obróbki fotografii Ryszard Horowitz, jeden z najlepszych fotografów reklamowych na świecie, przygotuje najnowszy, ekskluzywny Kalendarz Virako na rok 2014. We wtorek zakończył on zdjęcia realizowane przez jedenaście dni w Łodzi, w pofabrycznej scenerii. Horowitza wspierał na planie Waldemar Pokromski, charakteryzator znany z pracy przy takich filmach jak "Pachnidło" Toma Tykwer czy "Lista Schindlera" Stevena Spielberga.
  Ryszard Horowitz (po prawej) zakończył pracę nad zdjęciami do Kalendarza Virako 2014

  Ryszard Horowitz (po prawej) zakończył pracę nad zdjęciami do Kalendarza Virako 2014 ©Andrzej Różycki / materiały prasowe

  Jak co roku, wpływy z Kalendarza Virako przekazane będą na akcję społeczną "Szczęśliwe Podwórka", wspierającą świetlice środowiskowe, opiekujące się dziećmi z łódzkich enklaw biedy, często z rodzin patologicznych. Nakład kalendarza jest limitowany do zaledwie kilkuset sztuk.

  Plenerem dla zdjęć Ryszarda Horowitza były pofabryczne budynki Łodzi. W postindustrialnej scenografii fotografowi pozowały modelki, a wśród nich między innymi Karolina Ferenstein-Kraśko, żona prezentera telewizyjnego prezentera Piotra Kraśki. Modelki pozowały w sukniach Agaty Wojtkiewicz, urodzonej w Łodzi projektantki mody, absolwentki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, docenianej w konkursach "Złota Nitka" i "Złota Fastryga".

  - Na razie nie chcemy zdradzać, w jakich dokładnie obiektach pracował pan Ryszard Horowitz, nie chcemy by zaburzyło to koncepcję kalendarza i sposób jego dalszej prezentacji - mówi Barbara Otto z firmy Virako. - Koncepcja artystyczna Kalendarza 2014 ewoluowała. Teraz Ryszard Horowitz potrzebuje dwóch, trzech tygodni na pracę ze zdjęciami. Po tym okresie przedstawi nam pierwsze szkice.

  Wiadomo, że Horowitz nie zrezygnuje z tak charakterystycznej dla niego techniki fotokolażu i cyfrowej obróbki fotografii. Za stronę edytorską publikacji odpowiadał będzie jak zawsze Janusz Kaniewski, projektant i designer, autor logo Ferrari California, Lanci Delcie i Fiata.

  Za wygląd modelek na planie zdjęciowym odpowiedzialny był Waldemar Pokromski, autor wielu charakteryzacji filmowych, współpracujący z takimi sławami jak Michaela Haneke, Roman Polański, Steven Spielberg, Agnieszka Holland. Pracował na planie takich produkcji jak "Pachnidło", "Pianista" i "Oliver Twist" Polańskiego czy "Lista Schindlera". Zaczynał jednak przy polskich produkcjach i tu wymienić trzeba tak znane tytuły jak "Medium" Jacka Koprowicza, "Powrót wilczycy" Marka Piestraka, czy późniejsze "Ubu król" Piotra Szulkina, "Tatarak" Andrzeja Wajdy i "Rewers" Borysa Lankosza. W 2010 roku otrzymał Niemiecką Nagrodę Filmową za charakteryzację do filmu "Biała wstążka" Hanekego. Ostatnio pracował przy "Wałęsie. Człowieku z nadziei" Wajdy i kręconej po części w Łodzi "Hiszpance" Łukasza Barczyka.

  Ryszard Horowitz jest mistrzem fotokolażu i jednym z najważniejszych, najbardziej oryginalnych polskich fotografów. Urodził się w 1939 roku w rodzinie żydowskiej i jest jednym z najmłodszych byłych więźniów, którzy przeżyli koszmar obozu koncentracyjnego Auschwitz. Miał szczęście. Znalazł się na liście Oskara Schindlera.

  Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych, a po 1956 roku dokumentował rodzące się środowisko jazzowe. Jedna z jego pierwszych wystaw w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie zakończyła się skandalem - kierownik placówki uznał, że ma charakter pornograficzny. W 1958 roku wyemigrował z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, a panujące tam artystyczne tendencje zgłębiał w Pratt Institute. Jest współzałożycielem amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA i jednym z najbardziej wziętych specjalistów w tej branży.

  Podczas całego pobytu w Łodzi Horowitz nocował w Hotelu Andel's, a na plan przemieszczał się alfą romeo, podobnie jak rok temu Jodi Bieber, laureatka nagrody World Press Photo 2010.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo