Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzgowska Młodzież Patriotyczna i Zespół Szkół Salezjańskich uczcili pamięć żołnierzy wyklętych

kos
Rzgowska Młodzież Patriotyczna i uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi w czwartek zorganizowali święto żołnierzy wyklętych. Podczas spotkania poznali postaci żołnierzy niezłomnych, zaś kombatanci opowiedzieli o życiu w okresie komunizmu, ukrywaniu prawdy i cichej walce o wolną Polskę.

Najważniejszym punktem wydarzenia było spotkanie z trzema kombatantami: podpułkownikiem Tadeuszem Michalskim ps. „Ryś” z oddziału Groźnego, przewodniczącym Rady Kombatanckiej w Łodzi, kapitanem Jerzym Włodzimierzem Stawskim ps. "Lubicz" z KWP „Warszyca” oraz Władysławem Trzaską - Korowajczykiem - uczestnikiem Szarych Szeregów w Wilnie - AK na Kresach RP.

Wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia postaci i historii żołnierzy wyklętych. Żołnierze opowiadali o II wojnie światowej oraz życiu w czasie komunizmu, czyli okresu, w którym walczyli żołnierze wyklęci.

CZYTAJ:Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu [ZDJĘCIA]

Uczniowie prezentowali wydarzenia z życia bohaterów, recytowali wiersze, przytaczali cytaty i wypowiedzi.

Kapitan Jerzy Stawski wspominał wydarzenia z walk u boku legendarnego dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego - Stanisława Sójczyńskiego ps. „Warszyc” – żołnierza niezłomnego. Uczeń Adam Brzeziński opowiedział o swoim pradziadku, żołnierzu wyklętym, zabitym przez komunistów.

Następnie chór Zespołu Szkół Salezjańskich wykonał kilka pieśni patriotycznych, nawiązujących do wydarzeń wojennych i powojennych. Zaśpiewali m.in.: „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, „Dnia pierwszego września”. Następnie Rzgowska Młodzież Patriotyczna i uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego przedstawili trzy scenki: „Warszyc”, „Inka”, „Pilecki”, opowiadające o najbardziej znaczących postaciach wśród żołnierzy wyklętych.

CZYTAJ:Uroczyste otwarcie Centrum Edukacji im. Żołnierzy Wyklętych w Łodzi

Uczniowie i goście obecni w auli zadawali także pytania kombatantom. Wszyscy zgodnie podkreślali, że ich zadaniem jest przekazywanie młodemu pokoleniu wiedzy o tamtych wydarzeniach. Na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn państwowy.

- Dzisiejsze święto to wspaniała okazja, aby przerwać głuchą ciszę i mówić głośno o ludziach, o których młode pokolenia nie mogą zapomnieć. Dzisiaj wszyscy razem świadczyliśmy o polskości i dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów z życia ludzi, którzy nie bali się zginąć za wolną Polskę – podsumowuje spotkanie Sara Pikala, organizator święta.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wystawa na Piotrkowskiej [ZDJĘCIA]

Święto Żołnierzy Wyklętych zorganizowała Rzgowska Młodzież Patriotyczna, pod opieką Mariusz Bojanowskiego, na co dzień nauczyciela geografii ze Rzgowa, przy współudziale uczniów Zespołu Szkół Salezjańskich z Łodzi. Spotkanie zostało włączone w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Patronat narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Duda.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia (22-28 lutego 2016 r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki