MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Schrony w Łodzi. Wiadomo już, ile jest schronów w województwie łódzkim. Nie starczy ich dla wszystkich!

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wiadomo już, ile jest schronów w Łodzi i w regionie. Teoretycznie zmieści się w nich co 25. mieszkaniec. Jeśli stan schronu na to pozwoli.ILE JEST SCHRONÓW W ŁÓDZKIEM? CZYTAJ DALEJ>>>.Na zdjęciu: Mariusz Wasilewski, autor strony schronywlodzi.pl zauważa, że wiele schronów z listy może być w złym stanie
Wiadomo już, ile jest schronów w Łodzi i w regionie. Teoretycznie zmieści się w nich co 25. mieszkaniec. Jeśli stan schronu na to pozwoli.ILE JEST SCHRONÓW W ŁÓDZKIEM? CZYTAJ DALEJ>>>.Na zdjęciu: Mariusz Wasilewski, autor strony schronywlodzi.pl zauważa, że wiele schronów z listy może być w złym stanie Grzegorz Gałasiński
Wiadomo już, ile jest schronów w Łodzi i w regionie. Teoretycznie zmieści się w nich co 25. mieszkaniec. Jeśli stan schronu na to pozwoli.

Schrony w Łodzi i województwie łódzkim. Ile ich jest?

Wczesną wiosną, gdy wybuchła wojna na Ukrainie, wiele osób zaczęło się zastanawiać ile jest w regionie schronów i miejsc, w których w razie niebezpieczeństwa można się schronić. Trudno jednak było znaleźć informacje, urzędy tłumaczyły się wówczas m. in. względami bezpieczeństwa.

Teraz to się zmieniło. Liczbę schronów i ukryć przedstawiło właśnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To odpowiedź na interpelację łódzkiego posła Krzysztofa Piątkowskiego (KO). Okazuje się, że w województwie łódzkim jest 540 schronów, czyli szczelnych budowli pozwalających ukryć się przed skażeniem radioaktywnym lub chemicznym, są też 553 ukrycia, czyli budowle chroniące przed atakiem bronią konwencjonalną. W sumie w regionie istnieją 1093 budowle ochronne. Mogą one pomieścić prawie 91 tys. osób, czyli mniej niż 4 proc. mieszkańców regionu. W samych schronach miejsca są dla 3 proc. obywateli.

Pod względem miejsc w budowlach ochronnych Łódzkie jest w krajowej średniej. Najlepiej zabezpieczone województwo zachodniopomorskie ma miejsca dla ponad 9 proc. ludności, ale ostatnie na liście opolskie –tylko dla 0,3 proc.

Informacje o schronach podało też miasto Łódź. Według wydziału zarządzania kryzysowego na terenie miasta jest 365 schronów oraz 19 ukryć. Urząd przyznaje jednak, że „wszystkie budowle ochronne wymagają modernizacji”.

Podobnego zdania jest Mariusz Wasilewski, autor bloga o łódzkich schronach schronywlodzi.pl. Jego zdaniem wiele schronów od lat niszczeje, więc odsetek osób, które mogą skorzystać z ochrony jest znacznie niższy.

- To, że schron jest na liście, nie oznacza, że można z niego korzystać. Ubolewam nad ich stanem - mówi Wasilewski.

Większość łódzkich schronów powstała w okresie zimnej wojny, zwykle w blokach z lat 50. Jednak z czasem wiele z nich zostało przerobionych na piwnice lub pomieszczenia gospodarcze. Obowiązywały ogólne przepisy budowlane, urządzeń wentylacyjnych i śluz często nie naprawiało. Trudno więc dziś mówić o szczelności schronów.

Z danych Wasilewskiego wynika, że schronów w ostatnich latach znacznie ubyło. Jeszcze w roku 2009 na terenie Łodzi było 520 schronów i 62 ukrycia. Mogło z nich skorzystać jednocześnie ponad 86 tys. osób, czyli 12 proc. ludności Łodzi.

Ministerstwo przyznaje, że obecnie kwestie budowli ochronnych nie są obecnie szczegółowo regulowane, jednak przepisy mają się zmienić. Za stan schronu ma odpowiadać właściciel lub zarządca budynku.

Oto schrony w Łodzi. Oto adresy budowli ochronnych dla ludno...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki