MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miejskiej Łodzi jednak się odbędzie. Bez udziału publiczności, a radni usiądą w dwumetrowej odległości od siebie

Marcin Darda
Marcin Darda
Sesja Rady Miejskiej Łodzi w środę 18 marca odbędzie się bez publiczności, w okrojonym do niezbędnych punktów porządkiem obrad.
Sesja Rady Miejskiej Łodzi w środę 18 marca odbędzie się bez publiczności, w okrojonym do niezbędnych punktów porządkiem obrad.
Mimo poważnej sytuacji epidemicznej, lęku urzędników i niektórych radnych, odbędzie się środowa sesja Rady Miejskiej Łodzi. Ma potrwać maksymalnie pół godziny, sala ma zostać zdezynfekowana, nie wejdzie też publiczność.

O rozważenie, czy zwoływanie najbliższej, planowana na środę 18 marca sesja Rady Miejskiej Łodzi rzeczywiście mas sens w obliczu zagrożenia epidemicznego, prosiła przewodniczącego Marcina Gołaszewskiego (KO), jego zastępczyni, Małgorzata Niewiadomska - Cudak (SLD).

"Proszę o zastanowienie się, czy w porządku obrad przewidziano takie uchwały, które są niezbędne dla bezpieczeństwa mieszkańców Miasta Łodzi, czy też konieczne dla funkcjonowanie Miasta. Wnoszę, aby sesja ta została przeniesiona na późniejszy termin, bądź w przypadku konieczności podjęcia niezwykle pilnych uchwał, sugeruję zmianę porządku obrad poprzez jego radykalne skrócenie. W sytuacji, gdy Pani Prezydent podjęła decyzję w zakresie istotnego ograniczenia funkcjonowania Urzędu Miasta, nie widzę uzasadnienia dla przeprowadzenia sesji według pierwotnego programu porządku obrad. Mogłoby to narazić zdrowie mieszkańców Łodzi, którzy będą chcieli uczestniczyć w obradach, urzędników obsługujących sesję i radnych Rady Miejskiej, stanowiących organ uchwałodawczy. W obliczu pandemii wszyscy powinniśmy dbać o bezpieczeństwo i zdrowie wspólnoty samorządowej oraz nie narażać siebie i innych na niepotrzebne kłopoty - napisała wiceprzewodnicząca Niewiadomska - Cudak.

Przesunięcie sesji zdawało się tym bardziej zasadne, że lękali się o swoje zdrowie także urzędnicy UMŁ. W zeszłym tygodniu - oczy pisaliśmy - w urzędzie zapanowała nerwówka po tym, jak pojawił się w nim Marcin Gołaszewski po powrocie z Niemiec. Przewodniczący spotkał się mimo to z Radą Seniorów, urzędnikami, radnymi i prezydent Łodzi, nie upewniwszy się wcześniej co do swego stanu zdrowia, a z fotografii umieszczonych przez niego w mediach społecznościowych wynikało wprost, że miał kontakt bezpośredni z uczestniczkami konferencji, bo pozował w uściskach. Gołaszewski na przeprowadzenie testów udał się dopiero po czterech dniach od powrotu z Niemiec, jak usłyszeliśmy "pod presją otoczenia", on sam zaś twierdził, że "dla świętego spokoju", bo żadnych objawów u siebie nie zauważył. Wynik negatywny. Ale Gołaszewskiego (w poniedziałek, 16 marca) wezwał do ograniczenia działalności publicznej Włodzimierz Tomaszewski, łódzki poseł PiS.

"(...) Przy całej mojej życzliwości wobec Pana – muszę Pana zastąpić w obowiązku poinformowania o ryzykownym Pana postępowaniu - i wezwać do ograniczenia Pana bezpośredniej aktywności publicznej (bezpośrednich spotkań) oraz okazania wyników testów – zarówno już dokonanego jaki i koniecznie powtórzonego po okresie 14 dni od czasu Pana powrotu z Niemiec" - napisał Tomaszewski..

Ostatnio zaś z Izraela powrócił wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Ale sesja jednak się odbędzie. Przewodniczący Gołaszewski okroił porządek obrad do niezbędnych punktów, z obrad spadł m.in. punkt dotyczący emisji obligacji na ponad 250 mln zł. Wprowadzone zostaną także środki ostrożności. Sesja ma nie potrwać dłużej niż pół godziny, radni nie usiądą jak zazwyczaj w parach, a indywidualnie, w odległości dwóch metrów od siebie. Do dyspozycji będą mieli płyn dezynfekujący, sala obrad też ma zostać uprzednio zdezynfekowana, udział urzędników obsługi i dyrektorów wydziałów też ma zostać ograniczony do minimum. A co najważniejsze, sesja odbędzie się bez udziału publiczności.

- Wystosowałem także apel do radnych, którzy nie czują się dobrze lub po prostu obawiają się o swoje zdrowie, by na sesję nie przychodzili - mówi Gołaszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki