MKTG SR - pasek na kartach artykułów

SIM Swapping - nowa metoda cyberprzestępców, której celem są wszyscy użytkownicy smartfona. Na czym to polega i jak się bronić?

Anita Persona
SIM Swipping to nowa metoda oszustów, a na ich celowniku są wszyscy posiadacze smartfonów. Jak się bronić?
SIM Swipping to nowa metoda oszustów, a na ich celowniku są wszyscy posiadacze smartfonów. Jak się bronić? Bermix Studio/Unsplash
Szczególnie narażeni na ataki cyberprzestępców są obecnie posiadacze wszechobecnych smartfonów, a przestępcy właśnie znaleźli kolejny sposób, ale wykraść nasze dane i pieniądze. Sprawdź, jaki to sposób i czy można się przed nim bronić.

Spis treści

Metody cyberprzestępców

Zagrożenia płynące ze strony cyberprzestępców stanowią poważne wyzwanie w dzisiejszym cyfrowym świecie. Powszechność wszelkiej maści urządzeń stacjonarnych i mobilnych to bowiem większe możliwości nie tylko dla nas, ale także dla tych, którzy chcą zyskać na krzywdzie innych osób. Niestety, jest to proceder już powszechny i przybiera różne formy, w tym m.in.:

  • Ataki phishingowe: Cyberprzestępcy często wysyłają fałszywe e-maile, które wydają się być od zaufanych źródeł, aby zdobyć poufne informacje, takie jak hasła czy dane finansowe.
  • Malware: Złośliwe oprogramowanie, takie jak wirusy, trojany i ransomware, może infekować komputery i urządzenia, powodując utratę danych, szkody finansowe oraz naruszenie prywatności.
  • Ataki DDoS: Ataki rozproszonego odmowy usługi (DDoS) mogą sparaliżować witryny internetowe i usługi online, co może prowadzić do znacznych strat finansowych i przestoju w działalności.
  • Ransomware: To rodzaj ataku, w którym przestępcy szyfrują dane ofiary i żądają okupu za ich odblokowanie. To może spowodować znaczne straty finansowe i operacyjne.

Jak widać, możliwości cyberprzestępcy mają wiele, ale jak się przed nimi bronić? Cóż, istotnym czynnikiem jest tu powszechna edukacja na temat zagrożeń i świadomość społeczna z nimi związana. Tym bardziej że oszuści wciąż znajdują nowe sposoby na prowadzenie swej przestępczej działalności.

Szczególne zagrożenie dla posiadaczy smartfonów

Obecnie zauważalny jest trend, w ramach którego działania przestępców cyfrowych koncentrują się w znacznej mierze na smartfonach i ich posiadaczach. Dlaczego? Ponieważ coraz większy obszar naszego funkcjonowania systematycznie przenoszony jest już nie tyle do sieci, co właśnie do naszych urządzeń mobilnych. Mowa tu o m.in. aplikacjach bankowych, elektronicznych Dowodach osobistych, jak mObywatel czy innych programach zawierających nasze dane (np. aplikacjach serwisów społecznościowych czy związanych z grami).

Co więcej, systematycznie rośnie popularność weryfikacji dwuetapowej związanej z naszymi kontami różnego rodzaju, która polega na dodatkowym (po potrzebie wpisania hasła i loginu) uwierzytelnieniu praw do zalogowania. Najpopularniejszą metodą jest natomiast potwierdzenie żądania właśnie poprzez SMS, co stanowi dodatkowe i znaczne utrudnienie dla przestępców chcących dokonać kradzieży danych, dostępów i pieniędzy z naszych kont.

SIM Swapping – co to?

Choć SIM Swapping (zwane również SIM hijacking) nie jest wcale taką nowością, to obecnie popularność tej metody znacznie wzrosła, właśnie ze względu na intratny dla przestępców dostęp do naszych smartfonów. Na czym ona jednak polega? Otóż ma ona na celu przejęcie kontroli nad numerem telefonu komórkowego ofiary poprzez przekształcenie numeru jego SIM karty na numer SIM kontrolowany przez przestępcę. Całość procesu przebiega natomiast w następujący sposób:

  1. Zdobycie informacji o ofierze: Przestępcy w pierwszej kolejności zdobywają dane ofiary, takie jak numer telefonu, dane osobowe i inne szczegóły, które mogą im pomóc w przeprowadzeniu ataku.
  2. Kontakt z dostawcą usług telekomunikacyjnych: Następnie przestępcy kontaktują się z dostawcą usług telekomunikacyjnych, podszywając się pod ofiarę. Mogą to zrobić telefonicznie lub poprzez wiadomości e-mail, podając fałszywe informacje sugerujące, że potrzebują zmiany numeru SIM z powodu np. zgubienia karty SIM.
  3. Aktywacja nowej karty SIM: Jeśli dostawca usług telekomunikacyjnych uwierzy w autentyczność prośby, aktywuje nową kartę SIM z numerem, nad którym kontrolę będzie miał przestępca.
  4. Przejęcie konta ofiary: Gdy przestępca ma już kontrolę nad numerem SIM ofiary, ma tym samym dostęp do jej numeru telefonu i kont, z którymi dany numer jest powiązany. Może więc w efekcie próbować zresetować hasła do kont, w tym m.in. takich, jak konta bankowe, media społecznościowe lub usługi e-mail. Ponadto osoba atakująca może wykorzystać numer telefonu w celu uzyskania dostępu do wspomnianej wcześniej dwuskładnikowej autentykacji i innych form zabezpieczeń.

Jakie są więc skutki ataku metodą SIM Swapping? Po przejęciu kontroli nad numerem SIM ofiary cyberprzestępca może próbować dokonywać oszustw finansowych na jej poczet lub naruszać prywatność np. używając dostępu do jej kont i danych. Uzyskując natomiast dostęp do danych i kont bankowych, oszuści mogą z kolei nie tylko ukraść zgromadzone na nich pieniądze, ale również wykorzystywać je do zaciągania pożyczek lub zakupów „na raty”.

Jak się bronić przed SIM Swapping?

Cóż, główną metodą obrony zarówno przed SIM Swappingiem, jak i innymi metodami cyberprzestępców, jest zablokowanie wykonania ich pierwszego kroku. Chodzi oczywiście o ochronę swoich danych osobowych oraz kontrolę nad tym gdzie i komu przekazujemy informacje o sobie. Dotyczy to m.in. wypełnianych przez nas formularzy w sieci, przy czym musimy skrupulatnie sprawdzać wiarygodność stron i firm, z którymi dzielimy się newralgicznymi danymi. Dotyczy to także sprawdzania podejrzanych maili oraz dziwnych SMS-ów, gdyż mogą one być phishingiem i pomóc uzyskać przestępcom potrzebne im do oszustwa dane. Nie zaszkodzi także systematyczna zmiana haseł na naszych urządzeniach oraz monitorowanie konta telefonu komórkowego w celu wczesnego wykrycia anomalii.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki