Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Łodzi zabija! Powietrze w Krakowie jest lepsze niż w Łodzi - mówi Marek Kwiatkowski z inicjatywy Łódź Bez Smogu

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Łódź jest miastem zasmogowanym?Chwilowo nie. Przyszło ocieplenie i zanieczyszczenia, które skumulowały się w trakcie silnych mrozów ustąpiły. Ale na początku tygodnia czujniki zanieczyszczeń pokazywały nawet 800- 1,2 tys. procent normy. Epizod smogowy trwał zaledwie trzy-cztery dni, ale zdrowie łodzian było zagrożone.CZYTAJ DALEJ >>>>..
Łódź jest miastem zasmogowanym?Chwilowo nie. Przyszło ocieplenie i zanieczyszczenia, które skumulowały się w trakcie silnych mrozów ustąpiły. Ale na początku tygodnia czujniki zanieczyszczeń pokazywały nawet 800- 1,2 tys. procent normy. Epizod smogowy trwał zaledwie trzy-cztery dni, ale zdrowie łodzian było zagrożone.CZYTAJ DALEJ >>>>.. brak
Marek Kwiatkowski z inicjatywy Łódź Bez Smogu mówi o jakości łódzkiego powietrza.

Łódź jest miastem zasmogowanym?
Chwilowo nie. Przyszło ocieplenie i zanieczyszczenia, które skumulowały się w trakcie silnych mrozów ustąpiły. Ale na początku tygodnia czujniki zanieczyszczeń pokazywały nawet 800- 1,2 tys. procent normy. Epizod smogowy trwał zaledwie trzy-cztery dni, ale zdrowie łodzian było zagrożone.

Jak wypada Łódź na tle innych dużych polskich miast?
W ostatnich miesiącach w centrum Krakowa jakość powietrza jest znacznie lepsza niż w południowych rejonach Łodzi takich jak Ruda, Chojny, Górna czy okolice ul. Pabianickiej. W Krakowie od ponad roku obowiązuje całkowity zakaz używania węgla i drewna, wymieniono praktycznie wszystkie kotły na te paliwa. W Łodzi ten problem nie został rozwiązany. To, że w ostatnich latach mieliśmy znośną jakość powietrza wynika tylko z łagodnych zim. Wymieniliśmy kilka tysięcy kotłów, ale w stosunku do kilkudziesięciu tysięcy do wymiany, to kropla w morzu potrzeb. 

Co powinniśmy zrobić?
Przyspieszyć wymianę kotłów, pieców i kominków. Nie stoimy już w miejscu, ale wciąż drepczemy, daleko nam do rozwiązania problemu.

Czy łodzianie mają świadomość zagrożenia?
W tym roku mieszkańcy przejmują się smogiem bardziej niż jeszcze kilka lat temu. Piszą do nas, przysyłają zdjęcia ulic zasnutych dymem, zgłaszają nam problemy z sąsiadami, którzy palą śmieciami lub składują na podwórku stare płyty meblowe i opony.

Ile osób działa w Łodzi Bez Smogu?
Na stałe to cztery osoby, którym zależy na zdrowiu swoim i bliskich osób. Ale wiele osób wspiera nas okazyjnie. Jesteśmy grupą nieformalną, działamy w ramach Polskiego Alarmu Smogowego.

Dlaczego pan zajął się walką ze smogiem?

Wychowałem się na wsi w okolicach Konina, blisko lasu, od zawsze interesowałem się ochroną środowiska. Gdy przeprowadziłem się do Łodzi na studia lekarskie poczułem różnicę w jakości powietrza. Zacząłem mieć zapalenia spojówek, infekcje górnych dróg oddechowych. Wstąpiłem do Łódzkiego Alarmu Smogowego, a po trzech latach założyliśmy własny ruch. I działamy. Studiując medycynę mam świadomość jak smog wpływa na ludzkie zdrowie, choroby oddechowe, choroby układu krążenia, śmiertelność okołoporodową, czy rozwój intelektualny dzieci.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki