Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania Innowacji i Designu: za kreatywność do Mediolanu [ZDJĘCIA]

Paweł Patora
Pierwsze ze Spotkań Innowacji i Designu odbyło się 9 listopada w Politechnice Łódzkiej A Konkurs kreatywności dla studentów wygrała Magdalena Szkatulska z piątego roku architektury

W tym konkursie mógł wziąć udział każdy student i każda studentka Politechniki Łódzkiej, nie tylko w Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, choć właśnie na tym wydziale odbyło się współzawodnictwo.

Uczestnicy konkursu otrzymali do dyspozycji kartony, arkusze papieru, tektury, mazaki, ołówki, nożyczki, klej, taśmy klejące itp. Posługując się tymi materiałami i narzędziami, ale przede wszystkim swymi szarymi komórkami, mieli za zadanie wykonać projekt koncentrujący się wokół haseł: #forma #maszyna #przyszłość #innowacja #budowla_przyszłości.

Czas na wykonanie projektu wynosił półtorej godziny. Konkurs został zorganizowany 9 listopada podczas pierwszego ze Spotkań Innowacji i Designu, organizowanych przez Politechnikę Łódzką i Grupę Tubądzin. Jury, w którego skład weszli przedstawiciele kadry naukowej PŁ oraz Grupy Tubądzin, a także Architekt Miasta Łodzi Marek Janiak, oceniło 42 prace.

Politechnika Łódzka ogłosiła listy przyjętych na studia. Informatyka najbardziej oblegana

Główną nagrodę przyznało Magdalenie Szkatulskiej za projekt zatytułowany „Budowla Przyszłości - Tunel Czasoprzestrzenny”. Drugie miejsce zdobyła Julia Mejer za „Powrót do natury”, a trzecie - Martyna Florkiewicz za projekt „Innowacja schowana w prostocie”.

Zwycięska trójka otrzymała atrakcyjne nagrody ufundowane przez Grupę Tubądzin. Magdalena Szkatulska wyjedzie w kwietniu przyszłego roku na targi Salone del Mobile Milano. Te mediolańskie targi są największym i najważniejszym wydarzeniem świata designu, od lat wyznaczającym światowe trendy we wzornictwie, miejscem spotkań najwybitniejszych projektantów i luksusowych marek. Uczestniczy w nich zwykle ponad 400 wystawców, a odwiedza ponad 300 tys. osób.

Nagrodami za drugie i trzecie miejsce w konkursie były profesjonale tablety graficzne. Ze względu na wysoki poziom prac konkursowych jury przyznało też kolejnym osobom trzy nagrody specjalne - zaproszenia do udziału w organizowanych przez grupę Tubądzin dwudniowych warsztatach dla architektów.

Magdalena Szkatulska, laureatka nagrody głównej jest studentką piątego roku architektury, a dokładniej - absolwentką czteroletnich studiów inżynierskich i studentką pierwszego semestru dwuletnich studiów magisterskich na tym kierunku. O konkursie dowiedziała się za pośrednictwem koła naukowego.

Ranking Perspektyw. Politechnika Łódzka na miejscu 14., Uniwersytet Łódzki - 16., Medyczny - 20.

- Początkowo chciałam zaprojektować budynek innowacyjny, który byłby w skale, bez ścian - mówi Magdalena Szkatulska. - Ale przecież budowla to nie musi być budynek ani obiekt małej architektury. Kontynuowałam jednak swoją myśl. Chciałam zrobić ujęcie od wnętrza tego budynku na jakiś fajny widok. Wyklejając to z papierów zauważyłam, że nie wygląda to do końca tak, jakbym chciała. Ale skojarzyło mi się to z tunelem czasoprzestrzennym. W pierwszej chwili obawiałam się, że to może nie pasuje do budowli przyszłości. Dopiero po zakończeniu konkursu zrozumiałam, jak trafny był to pomysł. Faktycznie przecież tunel czasoprzestrzenny to jest coś innowacyjnego, co mamy w świadomości, chociaż nikt jeszcze do tego tunelu nie dotarł. Nie wiemy nawet, czy on istnieje, czy będziemy mogli dotrzeć dzięki niemu do jakiegoś innego wszechświata.

Magdalena Szkatulska wykonała swój projekt, wyklejając na ciemnym tle złoty, prążkowany papier w taki sposób, by uformował się tunel, by stworzyć wrażenie trójwymiarowości.

- Stopniowo coraz mniejsze te prążki robiłam, w miarę jak wzrok się oddalał - opowiada laureatka - a na końcu wycięłam otwór i załamałam jeden prążek, co było odniesieniem do załamania czasoprzestrzeni.

Ewa Kryszkiewicz, menadżer ds. rozwoju i szkoleń biznesowych Grupy Tubądzin tak przedstawiła nam cel konkursu, jeszcze przed jego rozpoczęciem:

- Zapraszamy studentów, którzy nie ograniczają swej wyobraźni. Chcemy ich zachęcić do tego, żeby wyszli poza schematy, żeby korzystając z posiadanej wiedzy, poszerzyli swoje możliwości o brak ograniczeń.

Ewa Kryszkiewicz podkreśla, że celowo konkurs zorganizowano tak, aby studenci nie pracowali na programach komputerowych.

Politechnika Łódzka. Marsjański łazik leci na zawody na amerykańskiej pustyni

- Trzeba wyjść - dodaje - poza schematy tworzenia wyłącznie na narzędziach informatycznych. Narzędzia są tylko narzędziami, a innowacje tworzą się w głowach. Trzeba obudzić kreatywność i wyobraźnię.

Konkurs zorganizowany podczas pierwszego Spotkania Innowacji i Designu został poprzedzony kilkoma wykładami przedstawicieli Grupy Tubądzin i Politechniki Łódzkiej.

Wydarzenie było efektem Mecenatu Nauki i Architektury Politechniki Łódzkiej, objętego we wrześniu przez firmę Tubądzin, należącą do czołowych producentów płytek ceramicznych w Polsce, uznawaną za lidera innowacji na rynku.

Ewa Kryszkiewicz podkreśla, że ideą Spotkań Innowacji i Designu jest synergia nauki i biznesu i że zarówno PŁ, jak i Grupa Tubądzin stawiają na innowacyjność.

- W naszych programach studiów kładziemy nacisk na zdobywanie przez studentów kompetencji potrzebnych do wejścia na rynek pracy. Z tego punktu widzenia organizowane wspólnie z firmą Tubądzin warsztaty i dyskusje w czasie Spotkań Innowacji i Designu uważamy za bardzo cenne - mówi prof. Marek Pabich, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ.

- Z obydwu stron jest tak duża wola współpracy, że prowadzi to prosto do dobrych skutków - dodaje dr hab. Artur Zaguła, prodziekan Wydziału BAiIŚ PŁ.

Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej zwiększa nabór: walka o uczniów i... pracę

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem 7 - 13 listopada 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki