MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzątanie po psie – dobra wola, czy obowiązek? Sypią się mandaty za kupy na trawnikach i chodnikach. Właściciela psa można łatwo namierzyć

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Sprzątanie odchodów po własnym psie nikogo nie powinno już dziwić. Niestety nadal sporo właścicieli czwórnogów to lekceważy i dlatego widok kup na chodnikach czy trawniku to codzienność. Sprawdzamy, jaka kara za to grozi. Zobacz, jak można namierzyć właściciela, który lekceważy powszechnie obowiązujące przepisy.

Sypią się mandaty za niesprzątanie po psie! Ile kary zapłaci beztroski właściciel?

W Polsce każdy właściciel zwierzaka ma obowiązek sprzątania odchodów po swoim pupilu. Osoby wychodzące na spacer z psem są zobowiązane do usuwania kup czworonoga z chodników, trawników, leśnych ścieżek i innych miejsc powszechnie dostępnych. Kwestię tą regulują przepisy dotyczące utrzymania czystości i porządku w gminach, tj. ustawa z dnia 13 września 1966 roku (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, z późn. zm.).

Sprzątanie po psie powinno wszystkim właścicielom wejść w nawyk.
Do sprzątania po czworonogu powinno motywować przede wszystkim wyobraźnia i odpowiedzialność społeczna. Niestety kupy na trawnikach to nasza codzienność na spacerze. Pixabay.com

W art. 4 ustawy pojawia się informacja, że każdy właściciel wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony przed zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do użytku wspólnego. Za nieprzestrzeganie przepisu, czyli niesprzątanie psich kup grozi mandat w wysokości do 500 zł. Przepisy zawarte w ustawie precyzują dwa przypadki, gdy możemy uniknąć kary za nie stosowanie się do nich.

Wyłączeni z obowiązku sprzątania kupy po zwierzakach są:

  • Właściciele czworonogów z orzeczoną niepełnosprawnością;
  • opiekunowie psów, które są w służbie policji.

Sprzątanie po psie to nie tylko obowiązek. Koniecznie przeczytaj!

Sprzątanie psich kup to kwestia, która powinna być rzeczą normalną dla świadomego i odpowiedzialnego opiekuna czworonoga. I wcale nie chodzi tu wyłącznie o to, żeby sąsiedzi czy mieszkańcy osiedla mieli o właścicielu psa dobre zdanie i uważali go za kulturalnego człowieka. Zwierzęce odchody pozostawione w miejscu publicznym stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi i innych zwierząt. Fekalia mogą być źródłem transmisji groźnych chorób, m.in. toksoplazmozy i toksokarozy oraz zawierać pasożyty.

Na szczęście świadomość Polaków o obowiązku sprzątania po swoim psie z roku na rok rośnie. Na osiedlach, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich coraz częściej możemy spotkać na spacerze z psem specjalne kosze przeznaczone na zwierzęce odchody. Wielu zarządców i spółdzielni udostępnia mieszkańcom bloków specjalne woreczki na fekalia.

Wdepnąłeś w psią kupę na spacerze. Oto łatwy sposób na namierzenie właściciela!

Włosi znaleźli sposób na szybkie namierzanie właścicieli psów, którzy nie stosują się do lokalnych przepisów i nie sprzątają odchodów po swoich czworonogach. Włodarze gminy Bolzano, w południowym Tyrolu stworzyli bazę DNA, do które mieszkańcy posiadający czworonogi obowiązkowo muszą zgłaszać psa i mają na to czas do 30 marca 2024 roku. Pozwala to bez problemu namierzyć właściciela czworonoga, którego kupa została pozostawiona w parku czy na osiedlowym trawniku. Osobom, które nie zarejestrują zwierzaka, grozi horrendalna kara, opiewająca na kwotę do 4500 złotych. Za niesprzątnięcie po psie właściciele będą płacić aż ok. 2200 złotych grzywny.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprzątanie po psie – dobra wola, czy obowiązek? Sypią się mandaty za kupy na trawnikach i chodnikach. Właściciela psa można łatwo namierzyć - RegioDom.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki