„100-letnie łódzkie Szkoły na 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski” to projekt obejmujący kilka wydarzeń tuż przed 11 listopada.
Wspólne świętowanie (pod patronatem prezydent Łodzi, marszałka i wojewody) zaczyna się 6 listopada w II LO. Społeczność „Dwójki” napisała list do uczniów i nauczycieli z roku 2118. Autorzy opisują swoją szkołę i wierzą, że z odbiorcami korespondencji są połączeni przez „przeszłość i przyszłość”. List trafi do kapsuły czasu, m.in. z egzemplarzem tygodnika „Kocham Łódź” (dodatku do piątkowego wydania "Dziennika Łódzkiego") z 26 października, w którym ten artykuł ukazuje się w wersji "papierowej".
Kapsuła znajdzie się pod obeliskiem przed siedzibą II LO ( przy ul. Nowej 11/13) upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości. Obelisk ozdabia pamiątkowa tablica i to ona zostanie odsłonięta podczas uroczystości 6 listopada.
Tego dnia w „Dwójce” także warsztaty dla uczniów I LO i II LO o tematyce związanej z Narodowym Świętem Niepodległości (prezentacja przez nich zdarzeń, postaci, scenek i fotografii), zaś w Pałacu Młodzieży na Retkini finał Ogólnołódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, organizowanego corocznie przez II LO. Do eliminacji w czwartek (25 października) zgłosiło się ok. 20 wykonawców (zespołów i solistów): od uczniów podstawówek do nastolatków tuż przed maturą. Gościem finału festiwalu będzie, znany z wysokiego poziomu, Chór I LO.
Gospodarze wydarzeń z 7 listopada to I LO (z siedzibą przy ul. Więckowskiego 41). Jego uczniowie z młodzieżą „Dwójki” wymienią się wiedzą o uczniach obu szkół sprzed stu lat, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Wśród nich był m.in. Stefan Linke. 11 listopada 1918 r. uczeń obecnego I LO został śmiertelnie postrzelony podczas akcji rozbrajania Niemców w pobliżu dzisiejszego oddziału Narodowego Banku Polskiego, co upamiętnia pamiątkowa tablica na ścianie gmachu NBP. Młodzież z „Jedynki” odwiedza ją przy okazji każdej z rocznic odzyskania niepodległości.
Stefan Linke to jeden z 17 uczniów I LO wymienionych na innej, przedwojennej, tablicy – umieszczonej w siedzibie szkoły. Ta siedemnastka to polegli w walkach o odrodzenie Polski i jej granice w latach 1914-1921. Tablica (na zdjęciach w naszej galerii) została zamurowana w czasie drugiej wojny światowej, zaś w 2006 r. odnaleziona, odrestaurowana i ponownie odsłonięta. 7 listopada w I LO pojawi się jeszcze jedna tablica – z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości. To dowód uznania obecnych uczniów i nauczycieli szkoły dla poprzedników sprzed wieku.
I LO cieszy się także, że przed stuleciem niepodległości upamiętnienia w Łodzi doczekał się Bolesław Fichna, który był w pierwszym roczniku maturzystów tej szkoły (1911). Potem został m.in. legionistą Piłsudskiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i w życiu politycznym II RP. Zginął podczas likwidacji obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu w końcu drugiej wojny światowej. Od ponad roku bohater ma rondo swojego imienia (przy Węźle Brzeziny na A1).
Wydarzenia z okresu odzyskiwania niepodległości stały się inspiracją do stworzenia w I LO „pokoju zagadek”. Szkoła do jego odwiedzania zapraszała grupy gimnazjalistów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?