MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Kopernika w Łodzi zaczął współpracę z fundacją DKMS. To ułatwienie dla dawców szpiku z jej bazy

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zarejestrowany w Fundacji DKMS łodzianin Marcin Żychliński dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych został w Warszawie
Zarejestrowany w Fundacji DKMS łodzianin Marcin Żychliński dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych został w Warszawie Piotr Sobczak/ szpital im. Kopernika
Szpital im. Kopernika w Łodzi oraz fundacja DKMS nawiązały współpracę. Teraz zarejestrowani w bazie fundacji dawcy z regionu będą mogli oddać szpik i komórki macierzyste w Łodzi.

Współpraca szpitala im. Kopernika w Łodzi i Fundacji DKMS

O nawiązaniu współpracy szpital im. Kopernika w Łodzi oraz Fundacja DKMS poinformowały we wtorek (28 maja) w Światowy Dzień Walki w Nowotworami Krwi. W maju oddział hematologii i transplantologii szpitala im. Kopernika dołączył do ośrodków w których niespokrewnieni dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS mogą oddawać szpik i krwiotwórcze komórki macierzyste.

Fundacja DKMS to największy w Polsce Ośrodek Dawców Szpiku. W swojej bazie ma ponad 2 mln osób gotowych w razie potrzeby oddać szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste. Tylko na terenie województwa łódzkiego fundacja zarejestrowała 95 350 potencjalnych dawców szpiku oraz 572 dawców faktycznych. Do tej pory zarejestrowani w bazie łodzianie w celu zostania dawcą musieli jeździć poza region do jednego z siedmiu ośrodków, na przykład do Warszawy. Teraz szpik lub komórki krwiotwórcze będą mogli oddać w Łodzi.
Pierwsze pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z bazy DKMS w szpitalu im. Kopernika odbyło się w maju. Szpital nie informuje, kim był pierwszy dawca szpiku z bazy DKMS. Wiadomo, że zabieg się udał. W najbliższych tygodniach kolejni dawcy z bazy Fundacji DKMS zaczną się przygotowania do kolejnych takich procedur.

- Jeżeli u dawców nie będzie żadnych przeciwwskazań medycznych, planowane jest wykonanie kolejnych pobrań dla ośrodków transplantacyjnych w Polsce i Europie - informuje Julia Ścigała, rzeczniczka prasowa szpitala.

Jednym z dawców, którzy byli w bazie DKMS jest łódzki dziennikarz Marcin Żychliński. On jeszcze musiał pojechać na oddanie krwi do Warszawy. W bazie Fundacji DKMS zarejestrował się 10 lat temu, telefon z informacją o odnalezieniu jego chorego na nowotwór krwi genetycznego bliźniaka, nie zastanawiał się ani chwili.

- Byłem podekscytowany i dumny, że mogę komuś przedłużyć życie - mówi łodzianin.

Najpierw przeszedł szereg badań, potem przez kilka dni musiał brać zastrzyki pobudzające pracę szpiku kostnego i zwiększające liczbę komórek krwiotwórczych we krwi. Sam proces pobierania komórek trwał cztery godziny i przypominał pobieranie płytek krwi albo osocza.

- Dla kogoś, kto jest krwiodawcą nie będzie to nic zaskakującego - mówi łodzianin. Jak podkreśla po pobraniu czuł się tak dobrze, że nie brał nawet przysługujących mu dni wolnych od pracy.

90 proc. donacji pobieranych jest tą metodą. Pozostałe 10 to pobranie szpiku i krwi bezpośrednio z kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Pobrany szpik lub macierzyste komórki krwiotwórcze przeszczepiane są osobom chorym na nowotwory krwi np. na białaczkę.

DKMS to drugi już z 14 istniejących w Polsce Ośrodków Dawców Szpiku z którym współpracuje Kopernik. Od 2019 r. pobiera komórki krwiotwórcze od dawców z Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dodatkowo w tym roku planowane jest uruchomienie w Koperniku pierwszego w Polsce ośrodka specjalizującego się w leczeniu ostrych białaczek – Leukemia Unit, który będzie ośrodkiem referencyjnym w leczeniu tej grupy nowotworów krwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki