Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale z województwa łódzkiego docenione przez ministerstwo zdrowia

Redakcja
Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi otrzymało certyfikat akredytacji Ministerstwa Zdrowia
Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi otrzymało certyfikat akredytacji Ministerstwa Zdrowia Grzegorz Gałasiński
Łódzkie szpitale dostają akredytację ministra zdrowia. To dla nich duży prestiż, a dla pacjenta znak, że dana placówka leczy na wysokim poziomie

Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi dostało certyfikat akredytacji Ministerstwa Zdrowia. Wcześniej certyfikat otrzymały m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika w Łodzi i Szpital Specjalistyczny w Brzezinach. Tym samym lecznice te znalazły się wśród 229 najlepszych szpitali w kraju. W woj. łódzkim takim certyfikatem może się poszczycić aż szesnaście placówek.

Co to oznacza dla szpitala i pacjentów? Akredytacja to system zewnętrznej oceny szpitali, którą wystawia Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, działające przy resorcie zdrowia. Podczas takiej kontroli szpital jest prześwietlany. Eksperci sprawdzają zarządzanie placówką, pracę personelu, jakość leczenia i warunki techniczne, np. sal operacyjnych oraz szpitalny sprzęt.

Szpitale w Łódzkiem nie mają pieniędzy na konieczne inwestycje. Zostaną zamknięte?

Ważne są też wyżywienie i czystość w szpitalu, na co coraz częściej zwracają uwagę pacjenci. Im nowocześniej, tym lepiej, dlatego akredytacja dla każdego szpitala jest dużym osiągnięciem. By ją otrzymać, lecznica musi osiągnąć co najmniej75 procent ogólnej oceny.

Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi dostało 87 proc.

- Szpitale, które mają akredytację, dbają o bezpieczeństwo pacjenta. W celu uzyskania certyfikatu kładzie się nacisk właśnie na poprawę bezpieczeństwa chorych. To duży prestiż dla nas i naszych pacjentów - przyznaje Iwona Bednarek, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera w Łodzi. - Liczymy, że akredytacja przełoży się na korzyści finansowe dla szpitala, bo NFZ od dawna zapowiada, że szpitale akredytowane będą bardziej docenione.

Szpitalne oddziały ratunkowe w trzech placówkach w Łodzi

Więcej trudności w zdobyciu certyfikatu mają duże wielospecjalistyczne szpitale. Jednym z największych w Polsce mających akredytację jest szpital im. Kopernika w Łodzi, w którym jest aż 980 łóżek. Tylko dwa szpitale w kraju mają ich powyżej tysiąca.

- Otrzymanie akredytacji to współpraca całego personelu szpitala i jednocześnie zmiana mentalności pracowników - mówi dr Przemysław Biliński, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu Kopernika.

Kontrola NFZ w szpitalu im. Konopnickiej. Lekarze wzięli sobie wolne i nie poinformowali Funduszu

Szpitale nie dostają certyfikatu na zawsze. Kontrolerzy wracają do lecznicy po trzech latach. Jeśli standard leczenia się pogorszył, szpital nie dostaje akredytacji. Dlatego przy wyborze szpitala pacjenci powinni na to zwracać uwagę.

11 nowych poradni w szpitalu im. Jonschera. Chorzy będą musieli na razie płacić za wizytę

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
14-20 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki