Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tansman, kobiety i miłość

Łukasz Kaczyński
Żeńska Orkiestra Kameralna "La Pieta" - w środku Angel Dubeau.
Żeńska Orkiestra Kameralna "La Pieta" - w środku Angel Dubeau. materiały prasowe
W poniedziałek przypada 115. rocznica urodzin Aleksandra Tansmana, wybitnego kompozytora i pianisty urodzonego w Łodzi, przedstawiamy więc pierwsze gwiazdy IX Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych "Tansman 2012". Organizatorzy zdecydowali, że motywem przewodnim festiwalu będą miłość i postać kobiety w kulturze. Wiąże się to z 60. rocznicą przedwczesnej śmierci ukochanej żony kompozytora, Colette Cras-Tansman.

- W niepublikowanych dotąd wspomnieniach, które odnalazłem w Los Angeles, Tansman napisał, że czas który spędził z Colette był najwspanialszym darem, jaki otrzymał w życiu i że było to największe szczęście jakiego doświadczył. Za miesiąc, dwa wspomnienia ukażą się w Paryżu - mówi Wojciech Wendland ze Stowarzyszenia Promocji Kultury im. A. Tansmana, organizatora festiwalu. - Colette była najważniejszą kobietą i osobą w życiu Tansmana. Uważał on swą żonę za wspaniałą pianistkę i pisał dla niej utwory. Gdy zmarła, zaczął chorować na niedokrwistość serca, także powód jego śmierci.

W Łodzi z koncertem wystąpi jedna z najwybitniejszych skrzypaczek na świecie, Kanadyjka Angel Dubeau, nominowana w tym roku do nagrody Grammy. Towarzyszyć będzie jej Żeńska Orkiestra Kameralna "La Pieta". Zaprezentują program związany z minimal music, w tym kompozycje Arvo Parta, Philipa Glassa, a ze współczesnych twórców Johna Adamsa. Po raz pierwszy wykonają także utwór Aleksandra Tansmana.

- Zgodnie z prośbą artystek wysłaliśmy nuty trzech utworów, do wyboru. Decyzja jeszcze nie zapadła - wyjaśnia Wojciech Wendland.

Jedną z ciekawszych postaci, które gościć będą na festiwalu, będzie belgijska pianistka Eliana Reyes, uznawana za najwybitniejszą artystkę współczesną wykonującą utwory Tansmana. Reyes wystąpi z recitalem, ale też zasiądzie w jury Konkursu Indywidualności Muzycznych.

- Kobiety odegrają także ważną rolę w premierowym na skalę światową awangardowym spektaklu multimedialnym, który pokażemy w Toya Studios - mówi Wendland. - Wystąpią w nim didżeje, vidżeje, artyści wideo, a realizowany będzie także maping. Jest to międzynarodowy projekt, do którego zaangażowaliśmy artystów pochodzących od Paryża po Helsinki i Moskwę. Wystąpi też jeden z najwybitniejszych paryskich didżejów, Pierre Jodlowski, który ma polskie korzenie.

Ciekawostką jest, że artyści ci będą improwizować na tematy zaczerpnięte z muzyki klasycznej, w tym kompozycje Lutosławskiego, Pendereckiego i Tansmana. W gronie tym będzie również ceniona w świecie improwizatorka Anna Zaradny, posługująca się w swej twórczości saksofonem i komputerem. Zaradny przygotowuje muzykę m.in. do spektakli teatrów alternatywnych. Wspierać ich będą bębniarze i gitarzyści. Przy użyciu nowoczesnych środków powstanie wizualno-muzyczna impresja.

- Będziemy też gościć wybitne solistki operowe świata pochodzące z Włoch, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Wykonają one dzieła muzyczne związane przede wszystkim z kulturą włoską, bowiem Włochy, a szczególnie Wenecję, Tansmanowie odwiedzali regularnie. Wenecja odegra tu zresztą bardzo ważną rolę jako miejsce związane z toposem miłości w kulturze. Solistki wystąpią w programie Barcha d'Amore, czyli Łódź Miłości, a wspierać ich będą znakomite orkiestry barokowe Rawenny i Werony - zapowiada Wojciech Wendland, lecz na razie nie chce zdradzić nazwisk solistek. - Szczegóły podamy we wrześniu, na razie dodam, że w programie będzie dużo muzyki Vivaldiego, ale nie tylko, w niezwykłych wykonaniach.

Wyjątkową formulę zyskał w tym roku Konkurs Indywidualności Muzycznych, w którym finaliści z wielu krajów świata wykonają tym razem koncerty Aleksandra Tansmana na instrument i orkiestrę symfoniczną. Do programu powraca też projekt "Tansman dzieciom", w którym najmłodsi muzycy wykonywać będą utwory patrona festiwalu, który jak wiadomo, od twórczości dla dzieci nie stronił. Pojawi się też "Tansman filmowy", w którym zaprezentowana zostanie Hollywoodzka filmografia kompozytora, w tym "Paris Underground", za którą uzyskał nominację do Oscara. Podczas festiwalu odbędą się premiery światowe wydawnictw muzycznych zrealizowanych z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej, z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej oraz Sinfonią Varsovią.

Jak zapewnia Wendland, tegorocznej edycji Festiwalu i Konkursu "Tansman" towarzyszy wyjątkowa promocja na szeroką skalę. W mediach zagranicznych już od kilku miesięcy pojawiają się anonse zapowiadające wydarzenie. W ośmiu największych miastach Polski pojawią się setki billboardów i front-lightów. Specjalna kampania odbędzie się w Internecie z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi do zagospodarowania przestrzeni wirtualnej.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki