Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi rozpoczyna jubileuszowy sezon. Pierwsza premiera we wrześniu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Spektakl "Finisaż"
Spektakl "Finisaż" Krzysztof Bieliński
135. sezon artystyczny rozpoczyna Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wracają znane tytuły, a już we wrześniu odbędzie się pierwsza premiera.

Sezon 2022/23 przyniósł instytucji aż 11 nowych tytułów oraz kilka nagród i wyróżnień zarówno dla zespołu, jak i poszczególnych spektakli. W połowie września scena oficjalnie „wkracza” w jubileuszowy, 135. sezon artystyczny.

Zanim jednak widzowie zasiądą w teatralnych fotelach, by oglądać przedstawienia, Teatr im. Stefana Jaracza zaprosi na dwa współorganizowane przez siebie wydarzenia. Pierwszym z nich będzie coroczne Narodowe Czytanie, w którym Teatr bierze udział już od wielu edycji. Tym razem 9 września od godziny 12 aktorzy Teatru Jaracza będą czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, w aż dwóch lokalizacjach: ogrodach Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi (ul. Przędzalniana 72) oraz w Zespole Dworskim w Turowej Woli (Turowa Wola 18). W Łodzi widzowie będą mogli posłuchać interpretacji Grażyny Walasek, Krzysztofa Wacha, Katarzyny Cynke, Michała Staszczaka i Roberta Latuska. W Turowej Woli czytać będą Dorota Kiełkowicz, Marcin Włodarski, Milena Lisiecka, Iwona Karlicka i Bogusław Suszka.

12 września o godzinie 19 natomiast, w wigilię 220-stej rocznicy urodzin Maurycego Mochnackiego, rozpocznie się wykład poświęcony jego twórczości. Wygłosi go prof. Andrzej Nowak, historyk, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prelekcja uzupełniona zostanie o performatywne czytanie fragmentów pism Mochnackiego w wykonaniu aktorów Teatru. Wykład odbędzie się na Dużej Scenie, wstęp wolny.

- Przed nami bardzo intensywny czas związany z jubileuszem - podkreśla Michał Chorosiński, dyrektor Teatru im. S. Jaracza. - Przez całe wakacje trwały rozmowy z twórcami premier zaplanowanych na jesień i zimę, zaczęły się pierwsze próby, a na terenie całego teatru trwały prace renowacyjne.

16 i 17 września od godz. 19 na scenach „Jaracza” można będzie obejrzeć dwa spektakle, które premiery miały pod koniec poprzedniego sezonu: „Śmierć pięknych saren” Oty Pavla w reżyserii Jana Szurmieja oraz „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego w reżyserii Michała Chorosińskiego. Po ponad półrocznej nieobecności, 19 i 21 września, na afisz wraca spektakl „Niepamięć” Marka Modzelewskiego w reżyserii Piotra Ratajczaka, przygotowany w koprodukcji z Garnizonem Sztuki. Wystąpią Agnieszka Więdłocha, Krystian Pesta i Marcin Korcz oraz gościnnie Magdalena Kumorek i Rafał Królikowski. Także na Dużej Scenie, 24 i 26 września, miłośnicy klasyki literatury polskiej będą mogli wybrać się na „Zemstę” Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Na Scenie Kameralnej nie zabraknie tak lubianych tytułów, jak „Orkiestra Titanic” (20 i 21 września) czy „Szklana menażeria” (23 i 24 września). Pod koniec miesiąca, 27 i 28 września, widzowie będą mogli wybrać się na spektakl-wystawę poświęcony Jerzemu Nowosielskiemu, czyli „Finisaż”.

Na Małej Scenie 23 września odbędzie się premiera monodramu Agnieszki Skrzypczak „Ifigenia ze Splott” Gary’ego Owena w reżyserii Filipa Gieldona. - Po monodramie „Marzenie Nataszy” Agnieszka kolejny raz staje przed niełatwym wyzwaniem - zapewnia reżyser. - Tym razem jednak jej postać jest jeszcze bardziej zawiła, skomplikowana wewnętrznie. Będzie to współczesna historia o próbującej się odnaleźć we współczesnym świecie kobiecie. Ifka utrzymuje się z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu. Nienawidzi świata i ludzi. Szybko okazuje się jednak, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale jest także, i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać i choć tylko przelotnie, staje się ona punktem zwrotnym w życiu dziewczyny.

Pokazy przedpremierowe odbędą się 21 i 22 września od godz. 19. 27 i 28 września będzie można wybrać się na spektakl oparty na powieści Katarzyny Bondy „Lampiony”, czyli monodram Roberta Latuska „Aszkenazy, menel z Łodzi”. Z kolei 29 i 30 września zaprezentowana zostanie „Bileterka”, w którą wcieli się Matylda Paszczenko.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki