Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terapia Pokrywki. Czym jest normobaria? Czy bać się tej terapii? Czy warto wydać na nią pieniądze? 10. urodziny mało znanej terapii z Polski

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Jak przekonują entuzjaści terapii – pomaga ona zachować młodość
Jak przekonują entuzjaści terapii – pomaga ona zachować młodość 123RF
Poprawia urodę, kondycję fizyczną i pamięć – tak zachwalają normobarię jej zwolennicy. Na czym polega ta terapia? Czy warto wydać na nią pieniądze? Twórcą tej techniki jest polski lekarz Jan Pokrywka. Pierwszy na świecie dom normobaryczny powstał na Dolnym Śląsku, niewiele ponad 10 lat temu.

Ciśnienie i tlen

Twórca normobarii, Jan Pokrywka, uważa, że zachowuje ona korzyści płynące ze stosowania tlenoterapii hiperbarycznej, dzięki podobnie podniesionemu ciśnieniu atmosferycznemu oraz zwiększonej zawartości tlenu.

Mechanizm polega na tym, że przebywanie w środowisku o wyższym stężeniu tlenu prowadzi do zwiększenia poziomu utlenowania krwi, a zwiększenie ilości dwutlenku węgla wykorzystuje efekt ułatwiający dostarczanie tlenu do komórek. Większa ilość wodoru cząsteczkowego wykorzystuje zaś jego właściwości antyoksydacyjne w celu neutralizacji wolnych rodników i zmniejszania stanów zapalnych. Mówiąc krótko: efektem ma być opóźnienie procesów starzenia.

Warunki do korzystania z terapii tworzy się w specjalnie konstruowanych w tym celu komorach (kapsułach).

Uroda, kondycja, pamięć

Jak przekonują entuzjaści tej terapii, normobaria zwielokrotnia poziom komórek macierzystych, zwiększa dostęp tlenu do komórek, stymuluje układ immunologiczny, hamuje rozmnażanie się bakterii beztlenowych, poprawia pamięć a także przepływ i dostarczanie składników odżywczych do tkanek, pomaga w szybszym rozwoju naczyń krwionośnych, spowalnia starzenie organizmu, poprawia krążenie krwi, wspomaga kondycję fizyczną.

Ekspozycja na łagodny tlen hiperbaryczny o stężeniu 1250-1500 hPa oraz zawartość tlenu 35-40 proc. może być pomocna w chorobach związanych ze stylem życia – nadciśnieniu i cukrzycy typu 2.

– Czujemy się dłużej młodzi i zdrowi, uwalniają się hormony szczęścia – endorfiny – przekonuje Zbigniew Macherowski z zajmującego się normobarią ośrodka w Woli Krzysztoporskiej pod Piotrkowem Trybunalskim. – Przychodzą osoby, które chcą wygładzić zmarszczki, pozbyć się pajączków, poprawić kondycję włosów. Spędzają w komorze dwie godziny i zaskoczone stwierdzają, że poprawiła się kondycja ich całego organizmu – dodaje Zbigniew Macherowski.

Dziesięć lat terapii

Czy warto wydać pieniądze na terapię w komorze normobarycznej? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Nie brakuje osób, które do terapii podchodzą sceptycznie. Wynika to głównie z faktu, że brak badań naukowych, które potwierdzałyby niezbicie skuteczność normobarii jako metody terapeutycznej u ludzi. Od początków stosowania tej terapii minęło relatywnie mało czasu. Pierwszy na świecie dom normobaryczny, stworzony przez Jana Pokrywkę, powstał w 2013 roku w Szalejowie Górnym (woj. dolnośląskie).

Jak przekonują entuzjaści terapii – pomaga ona zachować młodość

Terapia Pokrywki. Czym jest normobaria? Czy bać się tej tera...

Normoterapię często stawia się na równi z szeregiem niestandardowych metod leczenia, na przykład wywodzących się z medycyny chińskiej.

Przeciwwskazania

– Przeciwwskazaniami do skorzystania z normobarii są infekcja górnych dróg oddechowych i niezaleczona odma płucna. Terapii nie można też poddać się po przeszczepie ani przy ciężkiej zakrzepicy – mówi Zbigniew Macherowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki