Na łódzkie Igrzyska Wolności organizowane przez Fundację Liberté!, które w tym roku odbywają się pod hasłem "Nowa umowa społeczna" przyjadą zarówno intelektualiści o międzynarodowej renomie, twórcy polskiej kultury, wybitni eksperci oraz wielu znaczących polityków. Są wśród nich Yuval Noah Harari, Frans de Waal, Anna Ciarkowska, Niall Ferguson, Andrzej Stasiuk, Justyna Kopińska, Szymon Hołownia, Maria Peszek, Rafał Trzaskowski, Manuela Gretkowska, Radek Rak, Igor Tuleya, Dita Charanzova, Jakub Żulczyk, Luuk van Middelaar. Impreza odbędzie się w dniach 10-12 września w przestrzeniach EC1.
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Futurologicznych „Filemy i Lemacje”, zorganizowanego przez Fundację Urban Forms z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema w dniach 10-12 września w klubokawiarni Pop’n’art odbędą się projekcje filmów krótkometrażowych inspirowanych twórczością pisarza futurologa. Do wielu z nich w latach 60 sam napisał scenariusze, inne powstały współcześnie napisane przez miłośników jego książek. Z pośród 45 nadesłanych filmów, jury wybrało 10 najciekawszych, które pokazane zostaną w sekcji konkursowej imprezy.
- Zaprezentujemy nie tylko szerokie spektrum gatunków filmowych, ale także przywrócimy z niebytu interesujące dokonania kinematografii polskiej i światowej, w tym realizacje artystyczne, również te z łódzkim akcentem - zapowiada dyrektor programowy festiwalu Piotr Kardas.
Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny.
Trzecia odsłona Festiwalu Architektonicznego DetalFest odbędzie się przede wszystkim w przestrzeniach bogato zdobionego pałacu Izraela Poznańskiego, czyli Muzeum Miasta Łodzi. Rozpocznie się 10 września. Tegoroczna edycja będzie przebiegać pod tajemniczym tytułem "Nie-miasto". Wynika ono z doświadczeń pandemicznych i pociągnęło za sobą zaproszenie osób, które opowiedzą o technikach, materiałach i powodach umieszczania takich, a nie innych detali architektonicznych. Będą też nietypowe prezentacje. W piątki i soboty to prelekcje, a w tygodniu wycieczki i warsztaty: poszukiwanie roślin jadalnych na trawnikach, wyrób własnej sztukaterii lub mozaiki ceramicznej.
Jest to jedyna taka impreza w Europie, która poświęcona jest ozdobom architektonicznym, które wydają się być niepotrzebne, a jednak stosowane w architekturze od tysiącleci - mówi Maria Nowakowska, organizatorka i pomysłodawczyni imprezy.
W piątek rozpoczyna się także największa impreza festiwalowa, czyli Festiwal Łódź Czterech Kultur pod hasłem "Przyszłość teraz!".
Przyszłość bezpowrotnie zmieniła świat, z niezwykłą łatwością i gwałtownością wkraczając w nasze życie. Wstrząs, jaki wywołała, zmienił wyobrażenie o świecie, w którym żyjemy, inaczej oświetlił codzienne problemy. Chcemy o tym wszystkim opowiedzieć podczas spotkań, koncertów, spektakli i wielu innych wydarzeń, jakie planujemy dla Państwa na wrzesień — deklaruje kuratorka Festiwalu, Agnieszka Zawadowska.
Festiwal to koncerty, spektakle (cztery premiery teatralne), warsztaty, spotkania (także online). Obok polskich artystów zobaczymy zespoły z z Izraela, Niemiec, Białorusi i Ukrainy. Festiwal zakończy się 18 września. Organizatorem tego wydarzenia jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Koniec federacji High League?! Polski rząd zablokował pieniądze federacji!
- Tyle trzeba zarabiać, żeby zaliczać się do osób zamożnych w Polsce
- Poważne zarzuty wobec lidera kultowego zespołu. Podał fance "tabletkę gwałtu"?
- „Szczena” wyjechał z Polski za chlebem? Wiemy, jak zarabia były „Chłopak do wzięcia”!