Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki: Wydział Nauk Geograficznych będzie miał nową aulę?

Maciej Kałach
W ostatnim przetargu na budowę auli oferentów obowiązywał projekt z 2010 roku autorstwa firmy Archidea Królikowski Wichliński - Architekci Spółka Partnerska
W ostatnim przetargu na budowę auli oferentów obowiązywał projekt z 2010 roku autorstwa firmy Archidea Królikowski Wichliński - Architekci Spółka Partnerska Źródło: Archidea Sp.P.
W cieniu wielkich inwestycji Uniwersytetu Łódzkiego jego Wydział Nauk Geograficznych chciałby doczekać się nowej auli...

Uniwersytet Łódzki unieważnił przetarg na budowę auli Wydziału Nauk Geograficznych w kompleksie jego obecnych gmachów u zbiegu ulic Narutowicza i Kopcińskiego. Decyzja zapadła w połowie października, bo cena najkorzystniejszej oferty, którą otrzymał UŁ, przewyższała kwotę przeznaczoną przez uczelnię na sfinansowanie zamówienia, czyli auli na 324 osoby oraz cztery osoby niepełnosprawne na wózkach. Byłby to budynek jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, w formie ćwiartki koła, czyli w układzie amfiteatralnym.

Wydział Nauk Geograficznych swoich zamierzeń nie zmienia. Wciąż informuje, że w planie jest budowa dużej sali wykładowej na 300 - 350 miejsc.

Uniwersytet Łódzki uhonorował swoich pracowników i przyjaciół [ZDJĘCIA]

A - jak dowiedzieliśmy się przed weekendem - projekt takiej auli UŁ posiada już od 2010 roku. Wtedy bowiem odbył się przetarg na projekt, w którym pierwsze miejsce zajęła firma Archidea Królikowski Wichliński - Architekci Spółka Partnerska.

- Jest to kolejna aula, po auli Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, również zaprojektowana przez nasze biuro. Aula posiada formę amfiteatru greckiego, zapewniającą maksymalne wykorzystanie możliwości komunikacji werbalnej oraz naturalne oświetlenie - informuje Artur Hibner z firmy Archidea spółka partnerska. Dodaje, że na etapie projektowania przeprowadzono symulacje naturalnego oświetlenia auli, testy zagwarantowały też bardzo dobre warunki akustyczne pomieszczenia.

Jak usłyszeliśmy w Archidea Sp.P., przed pięcioma laty koszty realizacji projektu wstępnie szacowano na 4 mln zł. Czy takie koszty były realne? W 2009 roku Politechnika Świętokrzyska wybudowała nową aulę na 600 miejsc za 9 mln zł.

Zdaniem Łukasza Królikowskiego, współwłaściciela firmy Archidea Sp.P., zaletą projektu jest fakt, że aula zagęszcza dotychczasową tkankę miejską - nie ucieka poza nią na tereny, oddalone od centrum (taką tendencję w lokowaniu uczelnianych inwestycji krytykował m.in. na łamach „Dziennika Łódzkiego” Marek Janiak, architekt miasta).

Prof. Anna Płuciennik: z Uniwersytetu Łódzkiego do zespołu noblisty

Lokalizacja nowej auli to jednocześnie wyzwanie, bowiem gdy wreszcie uda się rozpocząć inwestycję, budowlańcom będzie u zbiegu ulic Narutowicza z Kopcińskiego dosyć ciasno.

Obecna tam baza Wydziału Nauk Geograficznych UŁ pochodzi z lat 1999 - 2003. Największe dwie aule WNG mieszczą odpowiednio 158 i 150 studentów (są także 4 sale wykładowe na 90 miejsc oraz 36 mniejszych pomieszczeń dydaktycznych. Wydział powołano na UŁ w 2001 roku, jednak jego korzenie sięgają już początku uczelni - w 1945 roku w ramach ówczesnego Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego istniał Zakład Geografii, zaś od 1951 roku rozwijano w Łodzi tę dziedzinę w ramach Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi - do momentu, gdy obie nauki „rozwiodły się” w strukturze uniwerku.

Bolid solarny Politechniki Łódzkiej gotowy. W październiku World Solar Challenge 2015 [ZDJĘCIA,FILM]

Największą aulę w Łodzi ma Uniwersytet Medyczny

Największa aula w Łodzi to Aula 1000 w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego (czyli w służącej kształceniu części ogromnego Centrum Kliniczno--Dydaktycznego w rejonie ulic Pomorskiej oraz Czechosłowackiej. Nazwa auli wzięła się od jej pojemności - w wydarzeniach odbywających się w tej części CD może wziąć udział nawet ponad tysiąc osób.

Aula służy ogólnouczelnianym uroczystościom, jak rozpoczęcie roku akademickiego czy z okazji przyznawania honorowych doktoratów, odbywają się tam także wręczenia dyplomów absolwentom.

Na Uniwersytecie Łódzkim największą aulę ma Paragraf, czyli gmach Wydziału Prawa i Administracji. Największa z 4 potężnych auli, ukrytych w „beczkach”, mieści 560 osób (pozostałe 420, 320 i 220)

Dużą pojemność ma także aula im. prof. Wacława Szuberta przy ulicy Lindleya 5a, która mieści 520 osób.

To także reprezentacyjna sala uczelni - odbyły się tu m.in. ostatnie wybory władz uniwersytetu. Obecnie najczęściej bywają tutaj studenci Wydziału Nauk o Wychowaniu. Z kolei największa aula oddanego przed rokiem nowego gmachu Wydziału Filologicznego ma 450 miejsc.

Politechnika Łódzka zwykle rozpoczyna nowy rok akademicki w Audytorium im. Andrzeja Sołtana.

Ta aula ma 420 miejsc, natomiast sala widowiskowa - 300. Władze uczelni co kilka lat przypominają pomysł budowania nowej auli reprezentacyjnej w kampusie PŁ.

Lodz Solar Team, czyli drużyna studentów Politechniki Łódzkiej zakończyła prace nad bolidem solarnym. Studenci w październiku wystartują w wyścigu World Solar Challenge 2015.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki