Urząd Miasta Łodzi. Dyrektor departamentu zarabia jak...

  Urząd Miasta Łodzi. Dyrektor departamentu zarabia jak prezydent

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Urząd Miasta Łodzi. Dyrektor departamentu zarabia jak prezydent

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Dyrektor departamentu w Urzędzie Miasta Łodzi zarabia miesięcznie 12.570 zł brutto. To prezydencka pensja.
  Urząd Miasta Łodzi. Dyrektor departamentu zarabia jak prezydent

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  W urzędach w Poznaniu i Krakowie nawet nie ma takiego stanowiska, a za wydziały odpowiadają odpowiedni prezydenci lub wiceprezydenci. W łódzkim magistracie jest siedem departamentów. Na ich czele stoi pięciu dyrektorów oraz dwóch szefów, czyli skarbnik i sekretarz. Pełnią oni rolę pośredników między wydziałami UMŁ a resortowymi prezydentami.

  CZYTAJ TEŻ: Ponad 13 mln zł na trzynastki dla łódzkich urzędników!

  Dyrektorzy departamentów w magistracie zarabiają od 7.800 do 12.570 zł brutto (dane za 2012 rok). Wynagrodzenie zasadnicze dyrektorów wynosi od 5.500 zł 7.000 zł brutto. Dostają też dodatki funkcyjne: od 1.300 zł do 1.760 zł brutto. Ale to nie koniec, bo mogą liczyć na dodatek specjalny - do 3.040 zł brutto.

  - Dyrektorzy nie otrzymują jednak premii - tłumaczy Marek Cieślak, pierwszy wiceprezydent Łodzi w odpowiedzi na interpelację radnego SLD Rafała Markwanta.

  Radnego Markwanta zainteresowały wynagrodzenia i obowiązki dyrektorów departamentów. Stanowiska dyrektorów zostały stworzone w 2011 roku. Tymczasem w Poznaniu nie tylko nie utworzono nowych urzędniczych stanowisk, ale w 2013 roku nawet zlikwidowano sześć z 36 dotychczasowych wydziałów w magistracie.

  - I zredukowaliśmy etaty o 85 - dodaje Paweł Marciniak, rzecznik prezydenta Poznania i Urzędu Miasta w Poznaniu.

  Departamenty stworzono w 2011 r., w pierwszych miesiącach prezydentury Hanny Zdanowskiej. Dyrektorzy oraz szefowie departamentów: prezydenta, architektury i rozwoju, infrastruktury i lokali, gospodarowania majątkiem, spraw społecznych, obsługi i administracji oraz finansów publicznych zarabiają miesięcznie (według wyliczeń z 2012 r.) od 7.800 zł do 12.570 zł brutto.

  "Dyrektorzy departamentów są odpowiedzialni przed prezydentem za prawidłowe i sprawne wykonywanie zadań, wynikających z przepisów prawa oraz wydawanych im poleceń służbowych" - takie obowiązki, według pierwszego wiceprezydenta Łodzi Marka Cieślaka, mają dyrektorzy departamentów.

  Gdy w sierpniu 2011 r. Hanna Zdanowska przedstawiała dyrektorów departamentów, mówiła, że "będą łącznikami między wiceprezydentami a dyrektorami wydziałów. By dyrektorzy wydziałów nie biegali z każdą sprawą do wiceprezydenta i nie zarzucali go stosami dokumentów. Wiceprezydenci mają zająć się kwestiami strategicznymi".

  Co prawda w 2012 r. UMŁ rozwiązał umowy o pracę z 249 osobami, a kolejnych 11 pracowników zadeklarowało odejście w 2013 r., ale w tym roku łódzki magistrat zatrudnił 55 nowych osób - głównie na zastępstwa oraz w związku z wprowadzaną rewolucją śmieciową.

  Co łączy urzędy w Łodzi i Poznaniu to "zamrożenie" płac w ostatnich latach.

  Natomiast podobną do łódzkiej struktury (z siedmioma departamentami i podlegającymi pod nie wydziałami) ma Urząd Miasta Wrocławia. Średnie zarobki urzędnika we Wrocławiu to 2.700 zł netto.

  - W Urzędzie Miejskim Wrocławia od kilku lat wynagrodzenia utrzymują się na zbliżonym poziomie - mówi Małgorzata Krajewska z biura prasowego UM we Wrocławiu.

  W Urzędzie Miasta w Sieradzu (zatrudnionych 111 pracowników) naczelnik wydziału zarabia średnio 6.000 zł brutto, a kierownik referatu ok. 3.900 zł brutto. Płaca inspektora to ok. 2.900 zł brutto, a podinspektora ok. 2.600 zł brutto. W 2013 r. nie było podwyżek w sieradzkim magistracie.

  W Urzędzie Miasta w Piotrkowie Trybunalskim, w którym pracują 273 osoby, średnia płaca to 3.300 zł brutto. W urzędzie nie było w tym roku pod-wyżek i nie są planowane na 2014 r. W 2013 r. magistrat nie zatrudniał też dodatkowych pracowników.

  W skierniewickim magistracie, gdzie pracuje 148 osób, średnio zarabia się ok. 2.800 zł brutto. UM w Skierniewicach nie podnosił pensji w 2013 r. i nie planuje takich podwyżek w 2014 r.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (44)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To sa dyrektorzy do których nikt nie ma szacunku

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  miernoty, które stwarzają pozory swojej wyjątkowości - za publiczne ciężkie pieniądze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ech, co za bzdura..

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

  Każdy kto zna realia miasta wie, że naprawdę decyzyjny jest WYŁACZNIE Zarząd - czyli Prezydent i wiceprezydenci. Nie ma delegacji należytych uprawnień na poziom dyrektorów. Więc wydłużanie drogi do...rozwiń całość

  Każdy kto zna realia miasta wie, że naprawdę decyzyjny jest WYŁACZNIE Zarząd - czyli Prezydent i wiceprezydenci. Nie ma delegacji należytych uprawnień na poziom dyrektorów. Więc wydłużanie drogi do Zarządu powoduje w prostej linii wydłużanie czasu załatwiania spraw i mnożenie niepotrzebnych wydatków.
  Zgoda na rozrost kadry dyrektorów, ale tylko wtedy gdy oni będą decyzyjni. Inaczej nie!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mnie zarobki mniej obchodzą

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  Dobrzy ludzie, w dobrej strukturze są bardzo wydajni. I powinni bardzo dobrze zarabiać ( bo to jest także korzystne dla mieszkańców). Struktura Urzędu Miasta, opisana powyżej, będzie zawsze...rozwiń całość

  Dobrzy ludzie, w dobrej strukturze są bardzo wydajni. I powinni bardzo dobrze zarabiać ( bo to jest także korzystne dla mieszkańców). Struktura Urzędu Miasta, opisana powyżej, będzie zawsze niewydolna, nawet wtedy, gdyby byli tam dobrzy ludzie. Jeśli do tego dodamy, że ważnym (jeśli nie najważniejszym) elementem "kompetencji" jest element polityczny, to zła struktura plus słaba kadra jest zawsze gwarantem porażki. Pani Prezydent nie ma pojęcia o zarządzaniu. Nie chcę tu się rozpisywać o skutkach rozbudowy struktur w pionie, o prawach Parkinsona i reszcie elementarza. Jest gorzej, niż wcześniej myślałem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczególnie jeden

  piroman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

  Szczególnie jeden co bierze jak wynika z artykułu 12 000 zł z naszych podatków jest kompetentny inaczej. Przed swoimi podwładnymi dyrektorami z AN przyznał sie , że jest ciemna masa w tych sprawach...rozwiń całość

  Szczególnie jeden co bierze jak wynika z artykułu 12 000 zł z naszych podatków jest kompetentny inaczej. Przed swoimi podwładnymi dyrektorami z AN przyznał sie , że jest ciemna masa w tych sprawach . Zero wiedzy , kompetencji ale za to bufon . Zdanowska zostało ci jeszcze 12 miesięcy i załatwiaj kartony w biedronce po bananach na wyprowadzke. Łódź ci tego burdelu nie daruje. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cen zurka??

  POdpis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! która usuwa nie wygodne posty :)
  Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura!...rozwiń całość

  Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! która usuwa nie wygodne posty :)
  Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! Cenzura! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko nadzieja w silnej opozycji, aby to ukrócić!

  Łodziak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

  Należy jak najszybciej zlikwidować te intratne i leserskie posadki. Ja jako mieszkaniec Łodzi i podatnik, nie godze się na takie marnotrawienie moich pieniędzy.
  Wręcz uważam, ze im krótsza droga...rozwiń całość

  Należy jak najszybciej zlikwidować te intratne i leserskie posadki. Ja jako mieszkaniec Łodzi i podatnik, nie godze się na takie marnotrawienie moich pieniędzy.
  Wręcz uważam, ze im krótsza droga dyrektora do wiceprezydenta, tym dla sprawy i szybkości jej załatwienia jest lepiej.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezczelność

  Pracownik UŁ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

  "Dyrektorzy nie otrzymują jednak premii - tłumaczy Marek Cieślak", a niby za co? Za to że nic nie robią? A co Pan robi Panie Cieślak oprócz tego, że pobiera Pan pensyjkę wiceprezydenta i kasę za...rozwiń całość

  "Dyrektorzy nie otrzymują jednak premii - tłumaczy Marek Cieślak", a niby za co? Za to że nic nie robią? A co Pan robi Panie Cieślak oprócz tego, że pobiera Pan pensyjkę wiceprezydenta i kasę za rady nadzorcze. Żenada, czas na zmiany.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skandal

  pracownik UMŁ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

  "Dyrektorzy nie otrzymują jednak premii - tłumaczy Marek Cieślak", a za co mają dostać? Za to, że nic nie robią? A co Pan robi Panie Cieślak? Też nic, a tu leci pensja wiceprezydenta i stołki w...rozwiń całość

  "Dyrektorzy nie otrzymują jednak premii - tłumaczy Marek Cieślak", a za co mają dostać? Za to, że nic nie robią? A co Pan robi Panie Cieślak? Też nic, a tu leci pensja wiceprezydenta i stołki w radach nadzorczych. Nie mogę się doczekać wyborów, żeby Was wszystkich wywalili. Dosyć niszczenia Miasta.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielka sensacja

  W ŁKA jedna z kierowniczek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 8

  Ma ponad 20 000.Wiwat Urząd Marszałkowski!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To naprawdę nie jest skomplikowane, aby

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 9

  od jednego wysłuchać lub wyczytać, a drugiemu to samo lub nie to samo, jak ktoś zauważył, przekazać.
  I żeby za to płacić jak za zboże ? i na te pensje brac kredyty, które mamy MY spłacać ?
  Jak...rozwiń całość

  od jednego wysłuchać lub wyczytać, a drugiemu to samo lub nie to samo, jak ktoś zauważył, przekazać.
  I żeby za to płacić jak za zboże ? i na te pensje brac kredyty, które mamy MY spłacać ?
  Jak sobie wice nie radzą to niech ustapia miejsca innym, bardziej kumatym i rozgarniętym.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo