Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UTK sprawdza, jak podróżują niepełnosprawni

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Urząd Transportu Kolejowego nasilił kontrole przedsiębiorstw kolejowych w sprawie udzielania pomocy niepełnosprawnym w trakcie podróży.

Urząd Transportu Kolejowego sprawdza urządzenia ułatwiające wsiadanie i wysiadanie z pociągu osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej. Kontrolwane są dojścia do peronów i sprawność wind, schodów i podnośników. Weryfikowany jest sposób udzielenia pomocy, a także zachowanie osób im pomagającym, czyli drużyn konduktorskich, Straży Ochrony Kolei i ochrony dworca. To pokłosie wakacyjnych sytuacji, gdy do UTK trafiło wiele skarg osób niepełnosprawnych, które nie uzyskały pomocy podczas podróży pociągiem. Wcześniej UTK przystąpiło do Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin. Jest to organ pomocniczy rządu.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejowa Linia Łódzka walczy o prawa pasażerów

Sławomir Sadowski, rzecznik UTK: - Z uwagi na powtarzające się problemy z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym pomocy podczas wsiadania i wysiadania do/z pociągu, a także w trakcie całej podróży UTK zainicjował działania kontrolne, które wyeliminują takie przypadki.

W tym celu w sytuacjach wymagających wyjaśnienia, Prezes UTK wezwał wszystkich przewoźników kolejowych do przekazywania – do wiadomości UTK – wszelkich zgłoszeń osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Od 1 do 26 września do UTK wpłynęło ponad 600 zgłoszeń, dotyczących prawie 850 przejazdów osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej (jedno zgłoszenie może dotyczyć kilku przejazdów). Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przewoźników: PKP Intercity S.A., Przewozy Regionalne sp. z o.o. oraz Kolei Mazowieckich-KM sp. z o.o. Każde zgłoszenie jest szczegółowo analizowane przez pracowników UTK. Spośród tych zgłoszeń typowane są trasy pociągów, które będą kontrolowane. Dotąd wytypowano nieco ponad 100 zgłoszeń, które były lub będą kontrolowane przez inspektorów Urzędu. W toku dotychczasowych działań stwierdzono niesprawny podnośnik dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim na pokład pociągu musiała wnieść drużyna konduktorska, co, oprócz kwestii technicznej niesprawności konkretnego urządzenia, nie było komfortowe dla podróżnego i mogło zagrażać jego bezpieczeństwu. Nieprawidłowość ta będzie przedmiotem dalszych działań Prezesa UTK, ukierunkowanych na natychmiastowe wyeliminowanie tej usterki oraz weryfikację sprawności tego typu urządzeń we wszystkich pojazdach przewoźnika.

Systemowe kontrole będą w dalszym ciągu przeprowadzane u wszystkich pasażerskich przewoźników kolejowych realizujących przewozy osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Każdy ewentualny przypadek nieprawidłowości będzie szczegółowo analizowany. Konsekwencje potencjalnych nieprawidłowości mogą być różne – od wyłączenia danego pojazdu z eksploatacji, po wszczęcie postępowania administracyjnego ws. nieudzielenia pomocy osobie niepełnosprawnej i/lub o ograniczonej sprawności ruchowej, co może wiązać się także z karą pieniężną w wysokości do 2% rocznego przychodu danego przedsiębiorcy.

CZYTAJ: Uniknęliśmy chorób wieku dziecięcego. Rozmowa z prezesem ŁKA

UTK jest jedną z niewielu centralnych organów w administracji rządowej, w którym wskaźnik zatrudnienia przekracza ponad 6 proc. osób niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki