Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bełchatowie rozpoczyna się górniczy kongres

Grzegorz Maliszewski
Kongres zajmie się m.in. współczesnymi technologiami.
Kongres zajmie się m.in. współczesnymi technologiami. archiwum
Blisko pół tysiąca osób z całego świata, m.in. naukowców i specjalistów z branży górniczej i energetycznej, dziś spotka się w Bełchatowie podczas Międzynarodowego Kongresy Węgla Brunatnego. W panelach dyskusyjnych i odczytach, które odbędą się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bełchatowie, wezmą udział przedstawiciele z takich krajów jak Niemcy, Bułgaria, Czechy, Serbia, Hiszpania, Holandia, Ukraina czy Australia. Nie zabraknie także reprezentantów władz Unii Europejskiej.

W sumie podczas kongresu zostanie zaprezentowanych aż 68 referatów, w tym 46 polskich i 22 zagraniczne. Wydana została także książka z referatami uczestników, która będzie liczyła aż 880 stron.
Zebrani podczas kongresu, który odbywa się już po raz siódmy, będą dyskutować pod hasłem ''Rola i miejsce węgla brunatnego w światowej energetyce w XXI wieku''.

W ciągu trzech dni uczestnicy kongresu będą wymieniać się także doświadczeniami, zaplanowano szereg dyskusji m.in. o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych w górnictwie, sposobach magazynowania i wykorzystywania dwutlenku węgla, systemach informatycznych w górnictwie i energetyce, ochronie terenów złóż górniczych, nowoczesnych maszynach górniczych czy też rekultywacji obszarów pozostałych po kopalniach.

- Im większe ograniczenia nakłada się na emisję CO2, tym ludzie z branży krajów bogatych w węgiel brunatny jednoczą się i wołają jednym głosem, wskazując na niebezpieczeństwa jakie w związku z tym powstają. Z reguły są to surowce rodzime, których nie trzeba sprowadzać z zagranicy, dające obecnie wiele miejsc pracy - mówi Kazimierz Kozioł, dyrektor Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów PGE GiEK SA, a także przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu.

Nie zabraknie także rozmów o przyszłości atomu w Polsce. - Paradoksalnie to wielkie nieszczęście w Japonii, powoduje, że ponownie zaczynamy dyskutować o energii atomowej, która jest tak niby niezawodna. Trzeba o tym rozmawiać, społeczeństwo musi wiedzieć, jakie ryzyko podejmuje, kiedy budowana jest taka elektrownia w pobliżu jego miejsca zamieszkania - mówi Kazimierz Kozioł.

Podczas kongresu czynna będzie także wystaw na której prezentowało będzie w sumie 40 firm z branży górniczej zarówno z Polski i zagranicy. - Firmy na wystawach będą prezentować swoje najnowsze osiągnięcia m.in. sprzęt, nowoczesne technologie. Dla fachowców będzie to nie lada gratka, aby móc zapoznać się z tym co jest obecnie w górnictwie na topie - mówi Kazimierz Kozioł.

Patronat medialny nad kongresem objęła redakcja ''Polski Dziennika Łódzkiego''. Kongres w Bełchatowie potrwa aż do środy 13 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki