Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi powstaje animacja filmowa opowiadająca o autyzmie

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Twórca filmu, Augusto Zanovello, z jedną z lalek. Artysta mieszka we Francji, wyreżyserował kilka seriali i filmów krótkometrażowych, jak głośne „Listy kobiet”
Twórca filmu, Augusto Zanovello, z jedną z lalek. Artysta mieszka we Francji, wyreżyserował kilka seriali i filmów krótkometrażowych, jak głośne „Listy kobiet” Krzysztof Szymczak
W łódzkiej pracowni artystycznej powstają lalki do filmowej animacji „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello. Wśród bohaterów produkcji jest chłopiec w spektrum autyzmu.

Film „Lola i pianino hałasów” opowiada o Loli, starszej siostrze Simona - chłopca w spektrum autyzmu - chcącej pomóc bratu komunikować się z otoczeniem. Pomóc ma w tym wyjątkowa maszyna. Lola to ucząca się gry na trąbce nastolatka, którą czasem przytłaczają zachowania jej młodszego brata. Psychiatra dziecięcy wyjaśnia jej, czym jest spektrum autyzmu. Lola postanawia zwrócić na siebie uwagę brata i znaleźć sposób, żeby się z nim porozumieć.

- Przygotowując scenariusz pracowałem z psychologiem dziecięcym - przyznaje reżyser Augusto Zanovello. - To opowieść osobista, ponieważ mój młodszy brat jest w spektrum autyzmu, co pozwoliło mi doświadczyć poszukiwania sposobu komunikacji z taką osobą. W filmie w poetycki i metaforyczny sposób chcemy skłonić widzów do refleksji nad obojętnością, a nawet odrzuceniem i niezrozumieniem, na jakie narażone są osoby w spektrum autyzmu. Pragniemy, by był to przyczynek do rozmowy o integracji oraz wspólnym życiu w świecie.

Koproducentem filmu jest łódzki Momakin. Za powstanie blisko trzydziestu lalek odpowiada zespół, który stoi za sukcesami takich projektów, jak „Wyspa psów” Wesa Andersona czy „Piotrusia i wilka”, nagrodzonego Oscarem filmu animowanego Suzie Templeton. Postaci Loli, Simona i pozostałych bohaterów stworzyli: Dariusz Kalita, Agnieszka Mikołajczyk, Agnieszka Smolarek, Piotr Knabe, Anna Szcześniak, Beata Jarmuż-Socha, Marta Mikołajczyk.

Lalki zaprojektowano i wykonano tak, by były w stanie „zagrać” jak najwięcej ujęć i dubli. Ułatwiło to wykorzystanie nowoczesnego i w pełni polskiego systemu konstrukcji lalek animacyjnych, opracowanego przez Momakin we współpracy z projektantem konstrukcji Dariuszem Kalitą i polskimi dostawcami podzespołów.

- Nasze konstrukcje pozwalają animatorom na planie zwiększyć możliwości ruchowe lalek, a także sprawiają, że lalki są trwalsze, a ich poszczególne elementy można wymieniać bez uszczerbku dla całej struktury - wyjaśnia Katarzyna Gromadzka z Momakin, producent wykonawczy filmu

.

Prosto z Łodzi lalki pojadą na plan zdjęciowy do francuskiej Walencji. Film, przeznaczony do telewizji, ma mieć premierę w roku 2024. Animacja „Lola i pianino hałasów” otrzymała wsparcie z Łódzkiego Funduszu Filmowego - prawie 200 tys. zł.
Momakin ma już w planach kolejną współpracę przy filmie Augusto Zanovello. Będzie to pełnometrażowa produkcja „Faun”, oparta m.in. na pamiętnikach Wacława Niżyńskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki