Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi rozpoczyna się zjazd ocalałych z niemieckiego obozu polskich dla dzieci przy ul. Przemysłowej

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
W obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi więziono dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Ich dokładna liczba jest dzisiaj trudna do oszacowania.
W obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi więziono dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Ich dokładna liczba jest dzisiaj trudna do oszacowania. fot. Archiwum IPN Oddział w Łodzi
W czwartek 28 września w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki oraz w siedzibie Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi rozpoczyna się zaplanowany na dwa dni III Zjazd Ocalałych z obozu dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi . W obozie Niemcy więzili kilka tysięcy polskich dzieci, dokładna liczba jest trudna do ustalenia, podobnie jak liczba ofiar.

Na zjazd przybędzie 11 ocalałych, wszyscy w podeszłym wieku, w towarzystwie opiekunów. Jednym z gości będzie Christopher Schwarz, niemiecki nauczyciel historii, który od lat walczy o odszkodowania dla polskich dzieci, ofiar wojny.

W czwartek po południu ocalali spotkają się w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi, gdzie wysłuchają koncertu w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej pod batutą Grzegorza Wierusa. Zaplanowano również projekcję najnowszej produkcji Muzeum pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny”. Film opowiada o krzywdzie i cierpieniu polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej zostały odebrane swoim bliskim i wywiezione do Niemiec w celu germanizacji. Zwieńczeniem pierwszego dnia Zjazdu Ocalałych będzie debata historyczna zatytułowana „Zrabowane polskie dzieci podczas II wojny światowej”.

Drugiego dnia zjazdu, który odbędzie się w siedzibie Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, zaplanowano zwiedzanie wystawy multimedialnej „Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? Listy dzieci z obozu na Przemysłowej”. Dodatkową atrakcją będzie pamiątkowa sesja zdjęciowa.

Program III Zjazd Ocalałych z obozu na Przemysłowej

Czwartek, 28.09.2023 roku
Miejsce: Zespół Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki, ul. Rojna 20, 91-134 Łódź.

  • 16.00-16.30 – Koncert w wyk. uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi.
  • 17.00-18.00 – Projekcja filmu produkcji Muzeum pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny” w reż. Katarzyny Pełki-Wolsztajn.
  • 18.15-18.45 – Debata historyczna „Zrabowane polskie dzieci podczas II wojny światowej.

Piątek 29.09.2023r.
Miejsce: Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, ul. Piotrkowska 90, 90-103 Łódź

  • 10.00-11.00 – Zwiedzanie wystawy multimedialnej „Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? Listy dzieci z obozu na Przemysłowej” w Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu
  • 11.00-13.00 – Sesja zdjęciowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki