MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W lutym bezrobocie było niższe o 1,6 proc. niż rok temu. To nie koniec spadków

Andrzej Kubisiak/AIP
Karolina Misztal / Polska Press
Stopa bezrobocia powróciła do trendów spadkowych, które będą kontynuowane przez najbliższe miesiące. Należy jednak pamiętać, że sytuacja nie jest jednolita w całym kraju, na co wskazuje występowanie 7 powiatów, w których odsetek osób pozostających bez pracy przekracza 20 proc.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny, ogólnopolska stopa bezrobocia w lutym 2018 roku wyniosła 6,8 proc. Jest to wynik o 1,6 p.p. niższy niż przed rokiem.

W lutym stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 6,8 proc., co stanowiło niższy wynik o 1,6 p.p. w stosunku do lutego 2017 roku i 0,1 p.p. niższe wskazanie niż w styczniu bieżącego roku.

Przeczytaj koniecznie!

Wyciek danych z facebooka na milionową skalę. Nawet nie zauważysz, że Twoje decyzje są zmanipulowane. Dlaczego i co z tym zrobić? Dowiesz się, klikając w ten tekst.

Po dwóch miesiącach przerwy stopa bezrobocia wraca do trendu spadkowego, który powinien potrwać aż do IV kwartału tego roku. Nie należy się spodziewać, by dynamika poprawy sytuacji na rynku pracy była podobna do tej obserwowanej w ostatnich latach, ale w drugiej połowie roku możemy zobaczyć wskazania już poniżej 6 proc.. Co istotne obecne spadki bezrobocia następują jeszcze przed nadejściem wiosny i przywróceniem prac sezonowych, które dodatkowo stymulują wzrosty zatrudnienia w budownictwie, rolnictwie czy sadownictwie. Obecnie największy popyt na pracowników występuje w handlu i produkcji. W tych sektorach ponad 50 proc. firm zapowiada rekrutacje w nadchodzących miesiącach.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w lutym odnotowano w Urzędach pracy ponad 128 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Największa ich pula byłą dostępna na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku, a więc w regionach, gdzie bezrobocie znajduje się w przedziale między 5 a 6 proc. To pokazuje, że pomimo zmniejszenia się w ciągu roku puli osób bez pracy o ponad 256 tysięcy, to sytuacja na rynku wciąż jest niejednolita. Nadal w dwóch województwach mamy dwucyfrowe wskazania stopy bezrobocia, w 7 powiatach w kraju pula bezrobotnych przekracza 20 proc., a w całej Polsce w urzędowych rejestrach ponad 53 proc. stawią osoby długotrwale oddalone od rynku pracy.

Andrzej Kubisiak, Dyrektor ds. Analiz Work Service S.A.

Przeczytaj koniecznie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W lutym bezrobocie było niższe o 1,6 proc. niż rok temu. To nie koniec spadków - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki