Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W przyszłym tygodniu ma zacząć się budowa tunelu średnicowego w Łodzi. Prace potrwają do końca 2021 roku

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Drążenie tunelu pod Łodzią ma się rozpocząć w przyszłym roku
Drążenie tunelu pod Łodzią ma się rozpocząć w przyszłym roku Pixabay
Od wyburzania budynków i wycinania chaszczy na placu przy ul. Odolanowskiej rozpocznie się budowa tunelu średnicowego w Łodzi. Tu powstanie komora startowa, w której działać będzie maszyna wiercąca tunel. Prace mają się zacząć na początku przyszłego tygodnia.

Na plac budowy przy ul. Odolanowskiej już za kilka dni wkroczą pracownicy konsorcjum firm Energopol Szczecin oraz PBDiM Mińsk Mazowiecki, którzy mają wydrążyć tunel.

- Na początku tego tygodnia zwróciliśmy się do inwestora, czyli PKP PLK o wydanie placu budowy przy ul. Odolanowskiej - mówi Piotr Żak, rzecznik Energopolu. - Tu powstanie komora startowa, tutaj także zostanie złożona maszyna TBM, która ma wiercić tunel.

Prace rozpoczną się jednak od oczyszczania terenu. Trzeba rozebrać altanki, resztki zabudowy, które się tu znajdują, a także wyciąć chaszcze i dopiero wtedy zacznie się budowa samej komory startowej.

Sama budowa tunelu rozpocznie się na początku przyszłego roku. Do końca tego natomiast do Łodzi będzie sprowadzany tzw. wielki kret, czyli maszyna TBM. Będzie ona sprowadzana w częściach z Niemiec. Maksymalnie może ona drążyć tunel w tempie 10 metrów dziennie. Jej tarcza ma średnicę 13 metrów.

O Energopolu było ostatnio głośno w kontekście wniosku o upadłość, jaki firma złożyła do sądu gospodarczego w Szczecinie. Powodem były problemy finansowe Energopolu, jej przedstawiciele tłumaczyli, że nie otrzymywali pieniędzy od swoich kontrahentów. Wniosek ten ma jednak zostać wycofany, gdyż poprawia się sytuacja finansowa firmy.

- Sąd gospodarczy w Szczecinie nie wyda decyzji od razu, najpierw sędzia musi przeanalizować naszą sytuację finansową - zaznacza Piotr Żak. - Musi sprawdzić czy doszło do jej ustabilizowania.

Swoje problemy finansowe firma częściowo tłumaczyła tym, że nie otrzymała 100 mln zł od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Miało to związek z inwestycjami firmy w województwie zachodniopomorskim, a firma domaga się dodatkowych pieniędzy za to, że doszło do nieprzewidzianych sytuacji na placach budowy. Przykładem takich zdarzeń miały być przestoje i opóźnienia, które spowodowały prace archeologów.

Przedstawiciele firmy od momentu, gdy pojawiły się informacje o wniosku dotyczącym upadłości Energopolu zapewniali, że nie będzie miało to wpływu na łódzką inwestycję.

W Łodzi będą działały dwie maszyny TBM. Powstanie tu bowiem nie tylko główny tunel, który będzie biegł od Łodzi Fabrycznej do ul. Odolanowskiej, a następnie rozgałęzi się na mniejsze tunele - w stronę dworca Łódź Kaliska oraz Łódź Żabieniec. Główny będzie miał dwa tory, natomiast w stronę obu dworców powstaną po dwa jednotorowe tunele. Te mniejsze tunele będą wiercone przez mniejszą maszynę o średnicy 8,7 metra.

- Inwestycja ma się zakończyć w grudniu 2021 roku - mówi Piotr Żak. - I choć spodziewamy się, że maszyny nie będą mogły przez cały czas pracować z maksymalna prędkością, to nic nie wskazuje na to, by prace miały się opóźnić.

Dzięki nowym tunelom przez Łódź będą mogły przejeżdżać pociągi dalekobieżne, które teraz omijają nasze miasto. Chodzi np. o pociągi w relacji Lublin-Szczecin czy Poznań-Kraków. Skorzystać ma także Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która ma wprowadzić bezpośrednie połączenia na takich trasach jak między Łowiczem i Tomaszowem, Sieradzem i Skierniewicami, a także Kutnem i Radomskiem.

Przy okazji Łódź zyska nowe przystanki. Zbudowane zostaną bowiem dwie stacje: Łódź Śródmieście u zbiegu ulic Zachodniej i Zielonej oraz Łódź Polesie u zbiegu ul. Karskiego i Ogrodowej (w pobliżu Manufaktury).

Powstanie tunelu średnicowego ma kosztować 1,76 mld zł, większość tej kwoty będzie pochodziła z funduszy europejskich. Unia Europejska ma dofinansować ten projekt kwotą 1,2 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki