Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wmurowanie aktu erekcyjnego na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi

red
Prace nad modernizacją historycznego budynku przy Placu Wolności 14 postępują zgodnie z harmonogramem. Zakończono roboty rozbiórkowe budynków i choć dziedziniec muzeum przypomina obecnie labirynt z zabytkowych, ceglanych murów to roboty budowlane osiągają wyższy stopień zaawansowania. To dobry moment, aby uroczyście podkreślić znaczenie i charakter inwestycji poprzez wmurowanie aktu erekcyjnego. Muzeum, jako placówka promująca tradycje, zadbało o odpowiednią oprawę wydarzenia, które odbyło się 28 czerwca.

W wmurowanej w ścianie tubie znalazł się odpowiedni dokument podpisany przez Dyrekcję, Pracowników Muzeum oraz zaproszonych Gości, a także przedmioty, które w przyszłości pomogą ustalić ramy czasowe wydarzenia.

Wmurowanie aktu erekcyjnego na dziedzińcu muzeum to sposób na upamiętnienie największej inwestycji dotyczącej placówki od początku jej istnienia. Dyrekcja oraz pracownicy muzeum chcieli podkreślić znaczenie przebudowy obiektu i pozostawić ślad dla przyszłych pokoleń. Podczas wydarzenia głos zabrali: Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, Reprezentant
Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Rafał Szyndlauer oraz Krzysztof Szurgot, generalny wykonawca robót budowlanych.

Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi prof. dr hab. Ryszard Grygiel opowiedział o idei wydarzenia, a następnie odczytał treść aktu erekcyjnego. Dokument podpisany przez gości, dyrekcję oraz pracowników muzeum złożono w metalowej tubie wraz z monetami będącymi w obiegu, pierwszą stroną aktualnego wydania „Dziennika Łódzkiego”, a także zdjęciami z wizualizacjami muzeum. Akt wmurowano w budynku „B” na dziedzińcu muzeum.

- Zakończone prace fundamentowe wyznaczające prostą drogę do szybszego postępu prac, to dobry moment na podkreślenie wagi inwestycji poprzez symboliczne wmurowanie aktu erekcyjnego. Ten fakt daje nam gwarancję, że już nie ma odwrotu. W ważnych budynkach użyteczności publicznej wmurowanie aktu erekcyjnego ma z reguły miejsce na etapie stawiania fundamentów, a Muzeum niewątpliwie jest swego rodzaju świątynią naszego czasu, całego, choć nie tylko, regionu – mówi prof. dr hab. Ryszard Grygiel, Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano znaczenie muzeum, jako placówki interdyscyplinarnej, która ma ogromne znaczenie dla upowszechniania kultury i historii. Na zakończenie wydarzenia i w celu upamiętnienia tej wyjątkowej chwili dotyczącej inwestycji, budowlańcy przekazali dyrektorowi placówki kielnię, której użyto podczas wmurowywania dokumentu, a zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe egzemplarze aktu erekcyjnego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki