Woda termalna w Pabianicach ogrzeje pół miasta i powstaną...

  Woda termalna w Pabianicach ogrzeje pół miasta i powstaną baseny

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Paweł Nowak

  W Pabianicach ma powstać geotermia za 160 mln zł. W planach są baseny termalne, a energia odnawialna pozwoli ogrzać połowę mieszkań.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Paweł Nowak

  Zakład Energetyki Cieplnej w Pabianicach podjął współpracę z Geothermal Energy Resources (GER), aby doprowadzić do powstania geotermii. W ciągu dwóch miesięcy ma zostać podpisany list intencyjny, później prawnicy skonstruują umowę dotyczącą tej inwestycji, a po kolejnych 8-10 miesiącach rozpoczną się odwierty. Inwestycja ma zostać ukończona w trzy lata od podpisania umowy. Koszt: 160 mln zł.

  Pod Pabianicami są wody termalne o temperaturze 74 stopni Celsjusza.
  Zbiorniki znajdują się 2,5 km pod powierzchnią. GER zamierza zbudować kompleks basenów, a także wykorzystać energię z ujęcia geotermalnego do ogrzania połowy Pabianic. Druga połowa miasta ma nadal być ogrzewana węglem. Pozwoli to zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery, co oznaczać będzie mniejsze opłaty za tę emisję. Pabianice zyskają niższe opłaty za ogrzewanie, nowe miejsca pracy, podatki z tytułu działalności GER, a także zyskają dobrą reklamę. Ryzyko badań, wierceń i uruchomienia geotermii bierze na siebie GER.

  - Inwestycja warta 160 mln zł powinna zwrócić się w 15-20 lat, dlatego chcemy 30-letniej współpracy - mówi Krzysztof Domarecki, przewodniczący rady nadzorczej GER.

  - Geotermią zajmuję się 25 lat - dodaje Piotr Długosz, prezes GER. - Realizowałem podobne projekty w Białce Tatrzańskiej, Mszczonowie, Toruniu i Poddębicach.

  GER jeszcze nie wie, ile powstanie basenów. Trwa analiza rynku. GER przekonuje, że geotermia w Pabianicach odbierze klientów Termom Uniejów, a zaawansowanie projektu jest większe, niż planowanych Term Łódź.

  - Ludzie śmiali się ze mnie, nie wierzyli w geotermię, ale ja wiedziałem, że to realny projekt - powiedział Krzysztof Ciebiada, zastępca dyrektora ds. innowacji ZEC w Pabianicach.


  CZYTAJ TEŻ:Odkryto wody termalne niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Powstanie kolejne uzdrowisko?

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Specjalista

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A dyrektorem ds. Geotermii jest wybitny w tej dziedzinie specjalista Krzysztof C. Człowiek mający do tej pory prywatną szwalnię. Na pewno więc na geotermii się zna. Oto układy naszej lokalnej...rozwiń całość

  A dyrektorem ds. Geotermii jest wybitny w tej dziedzinie specjalista Krzysztof C. Człowiek mający do tej pory prywatną szwalnię. Na pewno więc na geotermii się zna. Oto układy naszej lokalnej władzy z panem Prezydentem katolikiem na czele.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo