Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wody geotermalne ze Skierniewic dla turystyki i lecznictwa szpitalnego

Roman Bednarek
Władze Skierniewic chcą wykorzystać wody geotermalne dla rozwoju turystyki, a także zastosować je w lecznictwie szpitalnym.

Przez niemal dwie poprzednie kadencje władze Skierniewic przygotowywały się do utworzenia w mieście uzdrowiska. Ostatecznie skończyło się na nadaniu osiedlu zdrojowemu statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Plan poprzedniego prezydenta Skierniewic Leszka Trębskiego utworzenia z miasta uzdrowiska spalił na panewce, gdy po wyborach samorządowych w 2014 r. nastąpiła zmiana na stanowisku gospodarza miasta. Prezydencki gabinet objął Krzysztof Jażdżyk, który od samego początku jako radny był przeciwnikiem koncepcji uzdrowiskowej.

Plan Leszka Trębskiego od początku budził wiele emocji w lokalnym środowisku. Przeciwni mu byli zwłaszcza przedsiębiorcy, według których nadanie miastu statusu uzdrowiska znacznie utrudniłoby prowadzenie w Skierniewicach działalności gospodarczej. Ich poglądy podzielał i nadal podziela aktualny prezydent miasta Krzysztof Jażdżyk.

CZYTAJ TEŻ: Wydatki na skierniewickie uzdrowisko, którego nie będzie, mogą się jeszcze powiększyć

- Nie zgodzę się, by przez uzdrowisko został zahamowany rozwój gospodarczy Skierniewic - mówi gospodarz miasta. - Zdaję sobie sprawę, że nie będzie łatwo wrócić do stanu, gdy Skierniewice nie posiadały statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, ale na pewno trzeba to wszystko odkręcić. W najbliższym czasie podejmiemy decyzje w tej sprawie.

Chociaż obecne władze Skierniewic nie chcą w mieście uzdrowiska, planują jednak wykorzystanie złoża solankowych wód geotermalnych.

W strategii miasta obejmującej okres do 2020 r., uchwalonej kilka miesięcy temu mówi się między innymi o wykorzystaniu tych złóż i utworzenie na ich podstawie atrakcji turystycznej.

- Myślimy o tym, aby zbudować tężnie w mieście, co na pewno przyciągnęłoby osoby spoza Skierniewic i nie jest do tego potrzebny status obszaru ochrony uzdrowiskowej - tłumaczy prezydent Jażdżyk. - Poza tym skierniewickie solanki posiadają pewne właściwości lecznicze, więc dlaczego by nie stworzyć w skierniewickim szpitalu oddziału lecznictwa solankowego?

ZOBACZ TAKŻE: Termalny Uniejów staje się coraz popularniejszym uzdrowiskiem

Odrębną kwestią jest sposób zagospodarowania terenu dawnego poligonu wojskowego o powierzchni ponad 150 ha, na którym miały powstać obiekty niedoszłego uzdrowiska.

- Zamierzamy ten obszar wykorzystać jako tereny inwestycyjne, na których będą powstawać przedsiębiorstwa dające nowe miejsca pracy - mówi wiceprezydent Eugeniusz Góraj.

Dużo jednak czasu upłynie, zanim będzie to możliwe, gdyż na przeszkodzie stoi wspomniany już status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Skierniewice zatem wybrały zupełnie inny kierunek rozwoju, niż Uniejów w pow. poddębickim, który status uzdrowiska posiada od wielu lat, zaś w 2012 r. otwarto tam bazujące na złożach wód geotermalnych termy.

Statystyki mówią, że uniejowskie termy odwiedziło w ubiegłym roku kilkaset tysięcy osób i ich liczba ciągle rośnie. Miasto ma ambicje stać się najnowocześniejszym uzdrowiskiem w kraju, o ile uda się zrealizować plan budowy całego kompleksu budynków o przeznaczeniu uzdrowiskowym oraz hotele.

CZYTAJ TEŻ: Uzdrowisko termalne w Uniejowie od piątku ma swój browar, a ma być ich tu więcej...

Z dobrodziejstw wód geotermalnych korzystają zresztą nie tylko goście, ale i mieszkańcy Uniejowa. Od czasu, gdy miasto stało się uzdrowiskiem, zbudowano w nim trzy bloki mieszkalne z doprowadzoną do łazienek solanką. Mieszkańcy mogą zatem korzystać ze swoich złóż nie wychodząc z mieszkań. W tym roku mają powstać dwa kolejne bloki termalne.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 27 czerwca - 3 lipca 2016 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki