Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia z okazji inauguracji roku Chavy Rosenfarb w Łodzi. Stulecie urodzin pochodzącej z Łodzi pisarki

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Chava Rosenfarb urodziła się w Łodzi, tutaj spędziła dzieciństwo i przeżyła łódzkie getto podczas wojny
Chava Rosenfarb urodziła się w Łodzi, tutaj spędziła dzieciństwo i przeżyła łódzkie getto podczas wojny materiały prasowe Centrum Dialogu
Rok 2023 to Rok Chavy Rosenfarb. W czwartek 9 lutego w Łodzi zostanie zainaugurowany cykl wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu stulecia urodzin pisarki.

Chava Rosenfarb (1923-2011) to pochodząca z Łodzi, tworząca w Kanadzie pisarka języka jidysz, autorka tomów poetyckich, dramatu, esejów, a przede wszystkim znakomitej prozy. Przeżyła łódzkie getto, a także pobyt w obozach Auschwitz, Sasel, Bergen-Belsen. Doświadczenia z okresu Zagłady są ważnym elementem jej twórczości.

Łódzkie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wydało pięć książek Chavy Rosenfarb: „Bociany. Opowieść o sztetlu”, „Między miasteczkiem i Łodzią. Opowieść o miłości” oraz trylogię „Drzewo życia”.

- W 100. rocznicę urodzin Chavy przybliżymy jeden z najważniejszych symboli w kulturze - Drzewo Życia, który jest istotnym elementem twórczości pisarki - podkreśla Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu

.

Wydarzenia w czwartek 9 lutego inaugurujące obchody Roku Chavy Rosenfarb odbywać się będą w Mediatece MeMo (ul. Moniuszki 5). Od godz. 12 będzie można wysłuchać wykładu „Symbolika Drzewa Życia” Moniki Krajewskiej - artystki, która od lat zgłębia różne obszary sztuki żydowskiej i bada mowę symboli. O godz. 13.30 rozpoczną się warsztaty „Wycinanka żydowska: Drzewo Życia” (obowiązują zapisy), a od godz. 15 zaprezentowane zostaną fragmenty trzeciego tomu powieści „Drzewo życia” Chavy Rosenfarb, w wykonaniu Kamili Salwerowicz. Trylogia „Drzewo życia” obejmuje lata 1939-1944. Monumentalna powieść opisuje Łódź przededniu Zagłady, a także łódzkie getto od 1940 roku aż do jego likwidacji w roku 1944. Nagranie pochodzi z ostatniego tomu i przybliża okres od 1942 roku do likwidacji getta.

Od godz. 18 odbędzie się wykład „Chava Rosenfarb i inne pisarki jidysz” prof. Joanny Degler - literaturoznawczyni, tłumaczki języka jidysz związanej z Zakładem Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Na godz. 21 zaplanowano zaś rozmowę w formule on-line z Goldie Morgentaler (profesor literatury na uniwersytecie w Lethbridge, tłumaczka na język angielski utworów Rosenfarb) i Abrahamem Morgentalerem (emerytowanym lekarzem) - dziećmi pisarki.

W piątek 10 lutego o godz. 11 rozpoczną się warsztaty genealogiczne „Drzewo Życia, czyli ABC poszukiwań genealogicznych” - w Archiwum Państwowym w Łodzi (pl. Wolności 1, sala konferencyjna), prowadzone we współpracy z Archiwum Państwowym i Klubem Genealogicznym Centrum Dialogu „Drzewo Życia”. I na to wydarzenie obowiązują zapisy.

A na niedzielę 12 lutego, od godz. 11, zaplanowano spacer śladami Chavy Rosenfarb „Miasto Łódź wyglądało jak statek o tysiącu kominów”, prowadzony przez Łódzki Szlak Kobiet. Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z biografią Chavy Rosenfarb, a spacer rozpocznie się w miejscu, który był pierwszym łódzkim adresem ojca pisarki, Abrahama Rozenfarba - przy ul. Kilińskiego 4.
Rozmaite wydarzenia związane z pisarką planowane są także na kolejne miesiące.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki