MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WZL nr 1 w Łodzi zaczynają produkcję wyrzutni do Patriotów. W oddziale WZL nr 1 w Dęblinie otwarto linię produkcyjną

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Wyrzutnia rakiet Patriot. Kontenery będą produkowane przez WZL nr 1 w Łodzi w oddziale w Dęblinie
Wyrzutnia rakiet Patriot. Kontenery będą produkowane przez WZL nr 1 w Łodzi w oddziale w Dęblinie WZL nr 1/PGZ
W dęblińskim oddziale Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. w Łodzi otwarto w czwartek 6 czerwca linię produkcyjną kontenerów startowych pocisków Patriot Advanced służących do zwalczania wrogich statków powietrznych i rakiet.

Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) wraz z Lockheed Martin świętowały w czwartek 6 czerwca otwarcie linii produkcyjnej kontenerów startowych pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE). Linię produkcyjną otwarto w zakładzie w Dęblinie, który jest oddziałem WZL nr 1 w Łodzi.

Powstanie linii jest efektem wieloletniej realizacji zobowiązań offsetowych I fazy Programu WISŁA. WZL1 uczestniczą w programie jako członek konsorcjum WISŁA, w skład którego wchodzą spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

WZL1 uruchomiły nowy obiekt i linię produkcyjną, co umożliwiło wytwarzanie kontenerów startowych pocisków PAC-3 MSE.

Kontener startowy jest główną obudową konstrukcyjną kanistra dla rakiety przechwytującej PAC-3 MSE. Wyrzutnia i kanister pozwalają na bezpieczny transport i ochronę rakiety przechwytującej do momentu rozpoczęcia jej misji.

Nowa linia wyposażona jest w najnowocześniejszą technologię i sprzęt umożliwiający produkcję kontenerów startowych. Zakłady uzyskały certyfikaty Rządu USA oraz Lockheed Martin uprawniające do rozpoczęcia produkcji.

Gratulujemy WZL1 sukcesu i dołączenia do wąskiego grona certyfikowanych poddostawców komponentów systemu PATRIOT w ramach Grupy PGZ” - powiedział Krzysztof Trofiniak, Prezes Zarządu PGZ S.A. - Oczekujemy długoterminowego partnerstwa biznesowego z Lockheed Martin, wspierającego bezpieczeństwo narodowe Polski i eksport kontenerów startowych do innych użytkowników PAC-3 MSE na całym świecie.

Uczestnictwo w Programie WISŁA jest jednym z przykładów wsparcia Sił Zbrojnych RP przez WZL1 w Łodzi. Działania te wpływają również na rozszerzenie możliwości technicznych i logistycznych w zakresie usług serwisowych oraz produkcyjnych realizowanych przez WZL1 dla nowo pozyskiwanego sprzętu, wzmacniając jednocześnie bezpieczeństwo Polski.

Lockheed Martin zainwestował w stworzenie tej zdolności we współpracy z WZL1, ponieważ widzimy wartość długoterminowej współpracy z polskim przemysłem obronnym, w tym z WZL1 - powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią (CEE) w Lockheed Martin. - Nowa zatwierdzona linia produkcyjna WZL1 pozwala im dołączyć do globalnego łańcucha dostaw PAC-3 MSE, aby wspierać naszych klientów na całym świecie.

Lockheed Martin zamówił kontenery do Patriotów w łódzkich zakładach

W czerwcu 2023 roku Lockheed Martin udzielił WZL1 dwóch zamówień na kontenery startowe pocisków PAC-3 MSE. Spółka ma zakończyć produkcję pierwszych egzemplarzy do września 2024 roku.

WZL1 są zaangażowane w serwisowanie i produkcję komponentów do nowo pozyskiwanych systemów uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP” - powiedział Marcin Nocuń, prezes WZL1. - Zakłady od lat konsekwentnie inwestują w rozwój technologii, kadry, infrastruktury oraz nowoczesne systemy zarządzania. Dzięki tak rozbudowanemu zapleczu WZL1 nie tylko efektywnie uczestniczą w różnych programach offsetowych, ale także stają się doskonałym partnerem biznesowym dla koncernów zagranicznych. Cieszymy się, że możemy umacniać i rozszerzać współpracę z Lockheed Martin, a także wspólnie realizować cele Programu WISŁA. Jednocześnie Zakłady są gotowe do rozszerzenia współpracy przy innych projektach inicjowanych w Polsce.

PAC-3 MSE jest kluczowym składnikiem polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. System wykorzystuje unikalną technologię „hit-to-kill”, która wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia, w tym taktyczne pociski balistyczne, pociski manewrujące, zaawansowane zagrożenia i statki powietrzne, wykorzystując bezpośrednie spotkanie pocisku z celem. Jest w stanie zwalczanie wszystkie rosyjskie samoloty, pociski manewrujące i balistyczne, w tym słynne Iskandery, a także bomby szybujące, czyli cały arsenał środków używanych przez Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie.

Opr. na podstawie informacji z WZL nr 1 w Łodzi i Polskiej Grupy Zbrojeniowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki