Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIV FKCh - Podróże do kolebki cywilizacji

Łukasz Kaczyński
Zdumiewający w warstwie plastycznej "Osąd" Wrocławskiego Teatru Pantomimy
Zdumiewający w warstwie plastycznej "Osąd" Wrocławskiego Teatru Pantomimy Grzegorz Gałasiński
Jerzy Kalina, Paweł Passini i Leszek Mądzik, trzy znaczące nazwiska polskiego teatru operującego ciałem, to autorzy chyba najbardziej elektryzującego wydarzenia, jakiego mogliśmy być świadkami w ramach XIV Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi.

Wyreżyserowany przez nich we Wrocławskim Teatrze Pantomimy ''Osąd'' mogliśmy obejrzeć w środę wieczorem w hali Opus Film.

- Drugi raz zmierzyłem się z tematem Sądu Ostatecznego. Chciałem go zrealizować w najbardziej osobistej formie. Nie ma w nim podziału na niebo, piekło, czyściec. Jest za to stan depresyjny samotności w momentach roztrzygnięć ostatecznych oraz moja niezgoda na wyrok wiecznego potępienia - mówi o pracy nad trypytkiem Jerzy Kalina.

Wariacje na temat grzesznego, pozbawionego podmiotowości tłumu, przeplatają się z alegorycznymi obrazami inspirowanymi wizerunkami Piety, Sądu Ostatecznego.

W każdej z części tryptyku szaleństwo szarej, materialistycznej codzienności opiera się przed wyciszoną, usuniętą w tło duchowością, która z kolei broni się przed zainfekowaniem dewocyjnością. Dwie sfery rzeczywistości przeplatają się i toczą. Podobnie jak zastosowane środki wyrazu: ruch i taniec, teatr operujący plastyką, jak i słowem. Na ile jeszcze obcujemy z pantomimą, na ile z osobną, odautorsko wypracowaną formą?

Na festiwalu w czwartek o godz. 16 i 17, w sali Teatru Logos (ul. M. Skłodowskiej-Curie 22), Radomir Piorun, absolwent Chrześcijańskiej Szkoły Pantomimy, Dramy i Tańca Katjleen Ann, członek zespołu pedagogicznego Wrocławskiego Teatru Pantomimy, zaprezentuje swą etiudę ''Dożywotnio usprawiedliwiony''.

Nieco później, o godz. 19 w hali Opus Film (ul. Łąkowa 29), odbędzie się koncert folklorystycznego zespołu pieśni i tańca Ponitran ze Słowacji, założonego na Uniwerystecie im. Konstantyna Filozofa w Nitrze. Ponitran tworzą głównie studenci owej uczelni. Towarzyszyć będzie im Jan Karpiel-Bułecka, muzyk z Zakopanego.

W piątek o godz. 20 w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Łąkowa 40) będziemy świadkami koncertu Wileńskiego Chóru Kameralnego ''Jauna Muzika''. Sobota zaś przyniesie koncert jazzowy austriacko-niemiecko-słowackiego No Limit, na który organizatorzy zapraszają do Kościoła Środowisk Twórczych (ul. M. Skłodowskiej-Curie 22).

Ostatni dzień festiwalu, niedziela, rozpocznie się Mszą św. dziękczynną, której przewodniczył będzie ks. bp Ireneusz Pękalski (godz. 11, Kościół Środowisk Twórczych).

Zakończenie XIV FKCh zaplanowano na godz. 20, a uświetni je koncert muzyki Czarnego Lądu - Sakala Brothers, jednego z bardziej cenionych zespołów pielęgnujących muzyczną kulturę Zambii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki