Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast pizzy zjada... papier toaletowy. Groźny nałóg niszczy zdrowie i zagraża życiu. Co to jest pica i czemu ludzie jedzą kał lub szkło?

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Ulubionym daniem, a może przekąską 35-letniej Amerykanki nie jest pizza, ale... papier toaletowy. Kobieta uzależniła się od niego jak od kokainy i zjada rolkę dziennie. Sięga po niego nawet w czasie zwykłego posiłku. Pica to osobliwe zaburzenie, które może wydawać się zwykłym dziwactwem, jednak jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Ignorowanie go i niepodjęcie leczenia może doprowadzić do upośledzenia pracy narządów i śmierci. Co to jest pica i czemu ludzie jedzą glinę, kał lub szkło?

Spis treści

Zamiast pizzy je papier toaletowy. Uzależniła się jak od narkotyków

35-letnia Kesha z Chicago (Stany Zjednoczone) w programie „My Strange Addiction” na kanale TLC opowiedziała o swoim uzależnieniu od papieru toaletowego. Amerykanka używa go jednak w bardzo nietypowy sposób, bo do jedzenia. Jej dziwny nawyk zaczął się już w nastoletnim wieku, więc trwa ok. 20 lat!

Kobieta wyjmuje papier toaletowy z lodówki i go zjada
Jedzenie niejadalnych rzeczy takich jak błoto czy kurz to zaburzenie odżywiania niebezpieczne dla zdrowia i życia. Kira-Yan/gettyimages.com

Kobieta twierdzi, że jej osobliwe przyzwyczajenie jest związane z traumą z dzieciństwa, gdy uciekła z domu i zamieszkała z babcią i ciocią. Kesha nie wychodzi z domu bez papieru toaletowego, zawsze ma go przy sobie w torebce, kieszeni czy schowku w samochodzie. Zjada rolkę papieru dziennie!

– Uwielbiam moment, gdy papier toaletowy leży na moim języku – przyznaje w programie TLC.

Ulubionym papierem Amerykanki jest ten dwuwarstwowy, rozdziela go wtedy, drze na małe kawałki i zjada jak chrupki czy bułkę. Kesha twierdzi, że w ten sposób łatwiej jest go jej strawić. Sięga po papier nawet w czasie normalnego posiłku. Nie uważa tego za problem, ale przyznaje, że gdy zje za dużo papieru, to boli ją brzuch i ma problem z wypróżnieniem. Winna temu jest duża ilość niestrawnej celulozy. Jej rodzina twierdzi, że „papier toaletowy jest dla niej jak kokaina”. Mama, ciotki i siostra Keshy, które wypowiadają się w programie, martwią się o jej zdrowie, a nawet życie. Niestety mają rację, dziwny nawyk może doprowadzić kobietę do nagłej śmierci.

Jedzą błoto, kał lub szkło. Co to jest pica?

Kesha cierpi na zespół łaknienia spaczonego, inaczej nazywany pica. Jest to rodzaj zaburzeń odżywiania, a nazwa pochodzi od łac. pica (czyt. pika) oznaczającego rodzaj ptaków z rodziny krukowatych, do których należą sroki. Ptaki te są znane z kradzieży różnych przedmiotów, które nie są im potrzebne do jedzenia. Pica jest więc zaburzeniem psychicznym polegającym na jedzeniu rzeczy niejadalnych. Zaburzenie opisał już ponad 2 tys. lat temu ojciec medycyny, grecki lekarz Hipokrates.

Wyróżnia się następujące odmiany tego zaburzenia:

  • ksylofagię – spożywanie papieru lub drewna,
  • geofagię – spożywanie błota, ziemi,
  • pagofagię – spożywanie lodu,
  • trichofagię – wyrywanie i jedzenie włosów,
  • amylofagię – spożywanie surowej skrobi,
  • koniofagię – spożywanie kurzu,
  • koprofagię – jedzenie kału,
  • ryzofagię – spożywanie surowego ryżu,
  • litofagię – spożywanie szkła.

Zespół pica najczęściej świadczy o rozwoju choroby psychicznej takiej jak schizofrenia lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. W rzadszych przypadkach może oznaczać także niedobory witamin lub składników mineralnych np. żelaza, wapnia lub cynku.

Jak zauważył w programie lekarz psychiatra dr Denis Kimm spożywanie papieru toaletowego lub innych niejadalnych przedmiotów może prowadzić do wyniszczenia narządów wewnętrznych, rozerwania jelit i śmierci. Osoby cierpiące na to zaburzenie powinny podjąć leczenie psychiatryczne i/lub psychoterapia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamiast pizzy zjada... papier toaletowy. Groźny nałóg niszczy zdrowie i zagraża życiu. Co to jest pica i czemu ludzie jedzą kał lub szkło? - Strona Zdrowia

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki