MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zrezygnowała cała Rada Osiedla Stoki - Sikawa - Podgórze w Łodzi. Wiadomo już, kiedy odbędą się wybory uzupełniające

Marcin Darda
Marcin Darda
Wybory uzupełniające do Rady Osiedla Stoki-Sikawa-Podgórze odbędą się w maju. Ich zarządzenie to efekt rezygnacji całej rady osiedla.
Wybory uzupełniające do Rady Osiedla Stoki-Sikawa-Podgórze odbędą się w maju. Ich zarządzenie to efekt rezygnacji całej rady osiedla. Konrad Kozlowski/Polskapress
Łódzcy radni na najbliższej sesji (15 marca) zdecydują o terminie wyborów uzupełniających do Rady Osiedla Stoki-Sikawa-Podgórze. W listopadzie zrezygnowała tam cała rada i przewodnicząca zarządu osiedla w proteście przeciw polityce władz Łodzi, czyli marginalizacji rad osiedli.

Zrezygnowała cała Rada Osiedla Stoki w Łodzi. Wiadomo już, kiedy nowe wybory

Rada Osiedla Stoki-Sikawa-Podgórze zdecydowała o rezygnacji w listopadzie, ale oficjalnie radni mandaty złożyli 31 grudnia 2022 roku, by dokończyć pewne projekty na osiedlu. To była dość spektakularna demonstracja niezadowolenia, bo odbyła się w obecności wiceprezydenta Łodzi Adama Pustelnika, który spotkał się z mieszkańcami, by poinformować o pozytywnym zapisie w planie zagospodarowania, który skutkował zablokowaniem inwestycji, którą oprotestowali mieszkańcy osiedla. Dyskusja poszła jednak w inną stronę, niż spodziewał się wiceprezydent.

DLACZEGO ZREZYGNOWAŁA CAŁA RADA OSIEDLA STOKI - SIKAWA - PODGÓRZE?

"Dymisja (...) jest wyrazem stanowczego sprzeciwu wobec polityki władz Miasta Łodzi polegającej na marginalizowaniu znaczenia Rad Osiedli, pozbawieniu ich kompetencji, sprawczości, funduszy oraz braku zasięgania opinii w sprawach dotyczących osiedli. Osiedle Stoki - Sikawa - Podgórze jest jednym z najbardziej zaniedbanych osiedli w mieście. Władze Łodzi wielokrotnie składały obietnice dotyczące ważnych i potrzebnych inwestycji i remontów. Większość z nich nie została spełniona. (...) nasza rezygnacja jest wyrazem protestu i bezsilności" - brzmi fragment uzasadnienia.

REZYGNACJA RADY OSIEDLA STOKI - SIKAWA - PODGÓRZE: "JEDNORAZOWA MANIFESTACJA"

Obecny na spotkaniu radny miejski Tomasz Kacprzak (KO), wybrany w tym okręgu, komentując dla DŁ rezygnację radnych, że to "manifestacja, może efektowna, ale jednorazowa".

- Nie powiedziałbym, że to osiedle najbardziej niedoinwestowane - komentował radny Kacprzak. - Powiedziałbym, że to osiedle takie same jak każde inne, które potrzebuje inwestycji drogowych i transportowych, dlatego, że się bardzo rozbudowało i zagęściło, ale Łódź ma ten problem, że kilkaset milionów zabrał jej rząd PiS. Nie mówię, że gdyby tak się nie stało, to wrzucilibyśmy te kilkaset milionów w inwestycje na Stokach, ale przez to, że tych pieniędzy nam brakuje, to te inwestycje będą się opóźniać.

RADY OSIEDLI W ŁODZI. ILE ICH JEST I ILU JEST RADNYCH OSIEDLOWYCH

Rad osiedli w Łodzi jest 36, co łącznie daje 618 mandatów radnych. Według danych Miejskiej Komisji Wyborczej od początku kadencji Rada Miejska Łodzi wygasiła 63 mandaty, w tym siedem wskutek śmierci radnych. Przed kilkoma laty Rada Miejska Łodzi przyjęła projekt firmowany przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską, na mocy którego 36 radom osiedli odebrano 25 mln zł, które otrzymywały na inwestycje w ramach algorytmu, czyli w oparciu o ilość mieszkańców. Wielu radnych osiedlowych uznało to za marginalizację, odebranie podmiotowości i lekceważenie mieszkańców. Połowa tych pieniędzy została przesunięta do budżetu obywatelskiego, a druga na Plan dla Osiedli, gdzie o inwestycjach decyduje prezydent i jej urzędnicy.

KIEDY ODBĘDĄ SIĘ WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE DO RADY OSIEDLA STOKI - SIKAWA - PODGÓRZE?

Wybory uzupełniające do Rady Osiedla Stoki-Sikawa-Podgórze odbędą się 14 maja. Zamknięcie list wyborczych nastąpi 19 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki