Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Muzyczna w Łodzi: „Flis” - premiera studentów, którzy na razie więcej obiecują

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Dariusz Kulesza / Akademia Muzyczna w Łodzi
Jednoaktową operę Stanisława Moniuszki - „Flis” z 1858 roku przygotowali studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Zgrabne widowisko pokazało jednak, iż dziś nie bardzo już wiemy, co z dziełkiem polskiego kompozytora zarówno od strony inscenizacyjnej, jak i wykonawczej poczynić.

Anegdoty we „Flisie” skomponowanym do libretta Stanisława Bogusławskiego jest niewiele. Oto nad brzegiem Wisły, po gwałtownej letniej burzy, zaniepokojona Zosia czeka na swojego ukochanego, flisaka Franka. Niebezpieczna praca wybranka serca to nie jedyny kłopot dziewczyny: jej rękę ojciec przyrzekł warszawskiemu (o zgrozo!) fryzjerowi, Jakubowi - zarozumiałemu fircykowi, przekonanemu o tym, że flisak to dla niego żaden rywal. Za zakochanymi wstawia się żołnierz Szóstak, rodzica Zosi błaga również szczęśliwie wyczekany Franek, jednak dopiero finałowe odkrycie, że flisak i fryzjer to bracia, których los rozdzielił w dzieciństwie, doprowadza do radosnego rozwiązania.

W przedsięwzięciu wzięli udział soliści, Chór i Orkiestra Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi. Reżyserujący przedstawienie Andrzej Ferenc poszukał w tej historyjce pierwiastka magicznego - trochę romantycznej tradycji, trochę nastroju „Świtezianki” i „Balladyny”. Pozwoliło to na lekki dystans, ucieczkę od dosłownego traktowania przypadków bohaterów, jak i umożliwiło skomponowanie kilku ładnych dla oka scen. Ucho zaś cieszyło precyzyjne, wycyzelowane w szczegółach prowadzenie orkiestry i solistów przez Marcina Wolniewskiego. Wykonaniu dodałoby może energii nieco mniej bezwzględne trzymanie się ram i formy, z drugiej jednak strony być może pozwolenie młodym, nie mającym wielkiego doświadczenia muzykom na większą „wolność” od taktowania, mogłoby być zbyt ryzykowne...

W sobotnim, premierowym przedstawieniu w rolach solistów wystąpili studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego: Maria Hubluk-Kaszuba (absolwentka kierunku edukacja artystyczna, obecnie klasa prof. Urszuli Kryger i dr Patrycji Krzeszowskiej-Kubit), Paweł Żak, Maciej Jesiołkiewicz (prof. Krzysztof Bednarek), Wojciech Sztyk, Piotr Chłopicki, Szymon Raczkowski (prof. Piotr Miciński). Utalentowani młodzi ludzie, także z aktorskim talentem (Wojciech Sztyk) czy nieczęstą na rodzimych scenach postawną sylwetką (Szymon Raczkowski), wokalnie na razie więcej obiecują niż dali podczas premiery, ale należy im się dokładnie przyglądać.

Akademia Muzyczna w Łodzi: „Flis” - premiera studentów, któr...

Wyrwała spektakl z przypisanej „Flisowi” epoki kostiumami i scenografią Zuzanna Markiewicz. Efekt jest atrakcyjny i pewnie „Flis” w tradycyjnej konwencji mógłby być nie do strawienia dla współczesnych studentów, można się jednak zastanowić, gdzie mieliby się oni nauczyć nosić kostium, jak nie w Akademii...

Zwycięzcą zaś premierowego wydarzenia w Sali Koncertowej AM przy ul. Żubardzkiej okazał się Chór Akademii, świetnie przygotowany (Dawid Ber i Maria Hubluk-Kaszuba), którego każde wejście „unosiło” spektakl nad szkolną poprawność, dodawało widowisku jakości, przepełniało scenę mocą i żywiołem.

W łódzkiej Akademii Muzycznej trwa II Pianistyczne Forum Młodych Pedagogów, któremu we wtorek towarzyszy koncert muzyki fortepianowej. Podczas występu, który rozpocznie się o godz. 16 w Sali 12 Pałacu AM (ul. Gdańska 32) różnorodny program zaprezentują pianiści-wykładowcy z uczelni muzycznych w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. Zabrzmi muzyka Johanna Sebastiana Bacha, Mieczysława Karłowicza, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Leopolda Godowskiego i Camille’a Saint-Saënsa. Przy fortepianie zasiądą Piotr Banasik, Jan Kubica, Łukasz Kwiatkowski oraz Tomasz Lupa. Wstęp wolny.

W kończącym się Pianistycznym Forum Młodych Pedagogów, organizowanym przez Katedrę Fortepianu, udział biorą młodzi pianiści oraz wykładowcy polskich uczelni muzycznych w Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. W ramach forum odbywają się wykłady, lekcje otwarte oraz dwa koncerty z muzyką fortepianową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki