Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biurowiec Imagine w Łodzi już otwarty. Jakie biurowce będą wkrótce otwierane

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Wideo
od 16 lat
3 października oficjalnie otwarty został kompleks Imagine u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Część biurowa to przestrzeń 14,8 tys. mkw. To oznacza, że łódzki rynek biurowy przekroczył znacznie 500 tys. mkw.

Kompleks Imagine to dwa sześciokondygnacyjne biurowce przedzielone otwartym pasażem i wielopoziomowy garaż, w którym znajduje się 356 miejsc parkingowych i 49 podwójne stojaki rowerowe. Od rozpoczęcia budowy kompleksu do uroczystości otwarcia minęło zaledwie 17 miesięcy.

- Imagine to zdecydowanie więcej niż tylko nowoczesna przestrzeń biurowa i świetne miejsce do rozwoju biznesu - powiedział Roger Dunlop, dyrektor generalny firmy Avestus Real Estate, inwestora kompleksu Imagine. - Za sprawą przemyślanych rozwiązań architektonicznych jest to także miejsce przyjazne dla społeczności lokalnej. Do dyspozycji naszych najemców, łodzian i wszystkich gości są zarówno przestrzenie handlowo-usługowe, jak i ogólnodostępny pasaż miejski, którego centralnym punktem jest rzeźba Imagine.

Uroczystość otwarcia biurowca była połączona z odsłonięciem rzeźby w pasażu. Jej autorem jest Mikołaj Apelt-Ciupiński, student Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych łódzkiej ASP. Zwyciężył w konkursie na projekt rzeźby, który zorganizowała firma Avestus z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Nagrodą było sfinansowanie rzeźby przez inwestora. Dzieło przedstawia abstrakcyjną formę, nawiązującą do łodzi pod pełnymi żaglami. Wykorzystuje lustrzane powierzchnie stali nierdzewnej kontrastujące ze stalową podstawą pokrytą rdzą. Ma 4 metry wysokości.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wśród najemców biurowca Imagine jest firma EY, globalny lider w zakresie usług audytorskich, oraz Asseco Poland, dostawca nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Jest też firma New Work Offices, aranżująca przestrzeń biurową dla klientów korporacyjnych i biura mniejszych firm, a także łódzka firma Bluerank i przedszkole ze żłobkiem Kids&Co. Na terenie kompleksu są restauracja Olimp, sklep Żabka i lokal Z Pieca Rodem z pieczywem wypiekanym na miejscu.

Przed otwarciem kompleksu Imagine było w Łodzi niespełna 500 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Z danych firmy Savills, która pod koniec września opublikowała raport dotyczący łódzkiego rynku nieruchomości biurowych wynika, że w Łodzi znajduje się w budowie blisko 100 tys. mkw. nowych biur. Do 2022 roku deweloperzy planują udostępnić 210 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych. Podobne dane udostępniła firma doradcza JLL Poland. Z jej raportu, który powstał przy udziale Urzędu Miasta Łodzi i HAYS Poland wynika, że w biurowcach lokują się przede wszystkim firmy z branży usług dla biznesu. W tym sektorze pracuje już w Łodzi ponad 23 tys. osób.

- Według naszych danych, najemcy z branży usług dla biznesu mają już 53 proc. udziału w zajętej powierzchni biurowej. Ten współczynnik ma szansę jeszcze urosnąć, nie tylko ze względu na nowych inwestorów, ale przede wszystkim jako rezultat dynamicznej ekspansji centrów usług, które już w mieście działają - powiedział Łukasz Dobrzański, dyrektor biura JLL w Łodzi.

- Wiele wskazuje na to, że nadchodzące miesiące będą okresem dalszego intensywnego rozwoju i przekształcania istniejących centrów usług biznesowych w jeszcze bardziej zaawansowane jednostki, czyli centra doskonałości i centra wiedzy. To szczególnie istotne z punktu widzenia jakości miejsc pracy, które oferuje łódzki rynek -powiedział Łukasz Grzeszczyk z HAYS Poland

Przypomnijmy, że na początku roku otwarto biurowiec Sepia Office w Off Piotrkowskiej, gdzie znajduje się 2,3 tys. mkw. powierzchni biurowej. Zakończył się też pierwszy etap Bramy Miasta, czyli pierwszego wieżowca, gdzie udostępniono 27,8 tys. mkw. pomieszczeń biurowych. Wkrótce zakończy się pierwszy etap Monopolisu, gdzie będzie kolejnych 23,4 tys. mkw. biur. Do końca roku planowano otworzyć również dwa mniejsze obiekty: Office-R i Łódź.Work.

Wśród inwestycji, które zostaną zrealizowane w najbliższych trzech latach są m.in. Targowa 2, gdzie w planie są powierzchnie biurowe 30 tys. mkw. i Textorial Park II z 26 tys. mkw. pomieszczeń biurowych. Dwie kolejne duże inwestycje to pierwszy etap projektu Fuzja, gdzie będzie 20 tys. mkw. oraz pierwszy etap Nowego Soho w Nowym Centrum Łodzi, gdzie zaplanowano 15,2 tys. mkw. biur. W efekcie do 2022 roku w Łodzi będzie ponad 700 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Eksperci firmy Savills zastanawiali się, czy uda się wypełnić nowe łódzkie biurowce. Zauważyli, że wskaźnik pustostanów nie przekraczał dotąd 10 proc. W tym roku sięgnął 12,1 proc. Savills uspokaja, że wynika to z dużej liczny świeżo oddanych powierzchni biurowych, które jeszcze nie zostały skomercjalizowane, a nie z powodu malejącego zainteresowania Łodzią. Specjaliści dostrzegają kilka atutów Łodzi, z których korzystają najemcy. Pierwszy to bliskość Warszawy, co pozwala na szybki dojazd, bliskość administracji centralnych i kwater korporacyjnych w stolicy. Poza tym w Warszawie zaczyna brakować wolnych biur, a Łódź jest najbliżej. Nie wszystkim najemcom zależy na drogich powierzchniach w Warszawie, gdzie ceny są dwukrotnie wyższe niż w Łodzi (od 12 do 13,50 euro za 1 mkw. miesięcznie). Ponadto w Krakowie brakuje pracowników, a we Wrocławiu nowych biur. Te atuty powinna Łódź wykorzystać.

Dynamiczny rozwój rynku biurowego w Łodzi pozwolił dogonić Katowice i Poznań pod względem powierzchni biur. Łodzi jednak ciągle daleko do Poznania i Krakowa (ponad 1 mln mwk.). Warszawa ma zasoby 5,5 mln mkw.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki