Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

„Błąd systemu” najlepszym filmem Transatlantyk Festival w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
W Łodzi zakończył się 9. Festiwal Transatlantyk. Organizatorzy zapewniają o rekordzie frekwencji. Nadal nie wiadomo, czy umowa na przygotowywanie wydarzenia w Łodzi zostanie przedłużona.

Podczas Gali Zamknięcia przedsięwzięcia w EC1 rozdano festiwalowe nagrody. Laureata najważniejszej z nich - Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 tys. zł - wybrała publiczność. Wyróżnienie to wsparcie dla polskiego dystrybutora filmu. W tym roku obrazem najwyżej ocenionym przez publiczność Transatlantyku był „Błąd systemu” w reżyserii Nory Fingscheidt. Bohaterką filmu jest Benni, charakterna dziewięciolatka, której mama na nową rodzinę i nie może się zająć „starą” córką. System opieki mający jak najlepsze intencje jest bezradny wobec zbuntowanego dziecka. Produkcja ma na koncie również nagrodę na festiwalu filmowym w Berlinie.

W sekcji Nowe Kino swoją nagrodę wręczyło Jury Młodych Krytyków. Laureaci konkursów krytyczno-filmowych Festiwalu Kamera Akcja za najlepszy film festiwalu uznali „Kiedy odejdę” Nimroda Eldara. To historia Yorama, weterynarza na safari i samotnego ojca, który próbuje wychowywać siedemnastoletnią córkę po tragicznej śmierci żony. Opowieść o traumie, żałobie i komunikacyjnych barierach rzuconych na tło tradycyjnego, patriarchalnego modelu wielopokoleniowej rodziny. Młodzi krytycy wyróżnili także film „Still Recording” Saeeda Al Batala i Ghiatha Ayouba, wstrząsającą relację z ogarniętej wojną domową Syrii.

W Konkursie Polskich Krótkich Metraży pierwszą nagrodą wyróżniono film „Deszcz” („The Rain”), reż. Piotr Milczarek. Druga nagroda przypadła produkcji „Odprawa” („The Briefing”), reż. Filip Drzewiecki, a trzecia nagroda filmowi „Bliscy” („Loved Ones”), reż. Zofia Kowalewska. Wyróżnienie specjalne przyznano filmowi „Piołun” („Bitter Herb”), reż. Maria Ornaf.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

W Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest - rywalizacji polegającej na natychmiastowej, improwizowanej kompozycji do obejrzanego fragmentu filmu- zwyciężyli: I miejsce - Zuzanna Całka, II miejsce - Joanna Kucharczyk, III miejsce - Karolina Krzyżanowska. Wyróżnienie otrzymał Paweł Łapuć.

Nagrodę Best Polish Young Composer, przyznawaną prze ZAiKS otrzymał Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Przypomnijmy, że podczas Gali Otwarcia festiwalu statuetkę FIPRESCI Platinum Award 94 otrzymał mistrz meksykańskiego kina - Arturo Ripstein.

Uroczystość rozdania nagród uświetniła swoim koncertem Hania Rani - pianistka, wokalistka, kompozytorka, która regularnie koncertuje w Europie.

- To wspaniale jest móc robić, coś, co udaje się przygotować po raz drugi, trzeci, dziewiąty i jest potrzebne - podkreślał Jan A.P. Kaczmarek, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. - Tegoroczna edycja spotkała się z żywym przyjęciem. A jeżeli łodzianie przychodzą tłumnie do kina w wakacje, to ten festiwal coś dla nich znaczy. Przygotowaliśmy ofertę, która trafiła do serc, umysłów. Jesteśmy gotowi rozmawiać o tym, jak ją ulepszać, jakie błędy zaś wyeliminować.

Rozmowy dotyczące przyszłości festiwalu w Łodzi mogą się rozpocząć jeszcze w tym tygodniu. Obecny na gali wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski, przyznał, że festiwal wzbudzał skrajne emocje, głównie w środowisku kulturalnym ze względu na rekordowe dofinansowanie (12 mln zł na cztery edycje). - Publiczność udowodniła, że potrzebuje w Łodzi dużego festiwalu filmowego - podkreślił.

Transatlantyk Festival przeniósł się do Łodzi z Poznania w roku 2016. W tym roku wygasa umowa organizatorów wydarzenia z miastem.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki