Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były burmistrz Brzezin Marcin Pluta będzie doradzał Unii Europejskiej

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Marcin Pluta, były burmistrz Brzezin, będzie doradzał w Unii Europejskiej. W poniedziałek 28 września rozpoczął 5-letnią kadencję w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES), organie doradczym działającym w strukturach Unii Europejskiej.

Marcin Pluta, były burmistrz Brzezin i pełnomocnik PiS w powiecie brzezińskim, w poniedziałek 28 września rozpoczął 5-letnią kadencję w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES), organie doradczym, działającym w strukturach Unii Europejskiej. Polskę w EKES reprezentuje 21 delegatów – Marcin Pluta jest jedynym członkiem komitetu, który pochodzi z regionu łódzkiego.

EKES liczy 329 członków. W jego skład wchodzą EKES wchodzą reprezentacje pracodawców, pracowników oraz inne podmioty różnych grup interesów, w tym organizacji pozarządowych, jest organem doradczym dla Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Organy UE mogą prosić komitet o opinie w różnych dziedzinach – np. dotyczących unijnego ustawodawstwa czy podejmowanych decyzji. Komitet może również opiniować unijne działania czy projekty z własnej inicjatywy, może też kreować unijne prawo, ma inicjatywę ustawodawczą.

Były burmistrz Brzezin został zgłoszony przez Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków z Łodzi. Krajowi kandydaci do pracy w EKES przechodzą wielostopniową weryfikację, prowadzoną przez Kancelarię Premiera RP, Radę Działalności Pożytku Publicznego oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Następnie kandydatów oceniała i zatwierdzała Rada Europy.

Czym będzie się zajmował Marcin Pluta?

- Główne zadania EKES w nowej kadencji to między innymi prace związane z nowym Planem Marshalla, czyli mechanizmem odbudowy gospodarczej Europy po pandemii COVID-19, transformacją energetyczną, czyli odchodzeniem Europy od energetyki węglowej, rozwojem sieci 5G w UE – mówi świeżo upieczony członek EKES. – Ja będę oczywiście szczególnie zainteresowany tematyką wpływu środków UE na rozwój sektora ekonomii społecznej i kreowania nowych narzędzi w tej dziedzinie oraz nowymi narzędziami wsparcia dla projektów dotyczących optymalizacji energetycznej, w tym odnawialnych źródeł energii.

Marcin Pluta ma 44 lata. Ukończył studia magisterskie na kierunku pedagogika o specjalności polityka społeczna, studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania w sektorze pomocy społecznej. Jest absolwentem stypendium zagranicznego dla liderów europejskich organizacji pozarządowych w Deacon High School w Aarhus w Danii. Odpowiadał za kontakty z samorządami i organizacjami pozarządowymi w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim, był asystentem wojewody Heleny Pietraszkiewicz. Potem przez cztery lata był wicestarostą brzezińskim, a następnie, przez dwie kadencje, w latach 2010-2018 piastował funkcję burmistrza Brzezin. Ubiegał się o trzecią kadencję, ale przegrał w drugiej turze z Iloną Skipor. Był też pełnomocnikiem PiS w powiecie brzezińskim. W poprzedniej kadencji samorządowej piastował stanowisko wiceprezesa zarządu Związku Miast Polskich oraz członka zarządu Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego. Zasiadał w komitecie Program Operacyjny Inteligentny Rozwój.

Obecnie jest sekretarzem powiatu łowickiego na pół etatu i dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, także na pół etatu.

- Uczestnictwo w komitecie nie wymaga rezygnacji z dotychczasowej pracy, ale pewnie za jakiś czas będę musiał podjąć decyzję co z moimi dotychczasowymi posadami - powiedział nam Marcin Pluta. - Moje obowiązki w EKES nie wymagają ciągłej obecności za granicą, będę wyjeżdżał raz w miesiącu na trzy dni.

Marcin Pluta dodaje, że członkostwo w EKES nie wiąże się z żadnym uposażeniem, przysługują tylko diety.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki